Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand va salut pe toti dragi colegi opelisti!

Acum sa trecem la problema care ma streseaza.
Dupa 3 ani petrecuti langa un banal Nokia 6131, am decis ca este timpul sa fac si eu pasul in noua generatie "Smartphone". Am studiat piata, m-am "jucat" cu mai multe modele si intr-un final au ramas cele 2 modele insa nu ma pot decide pe care sa-l iau. Au acelasi pret insa ca functionalitate sunt total diferite. Ce ma atrage la Nokia N8 este camera foto de 12 megapixeli, filmare video in mod HD si navigatia gratuita + update harti tot gratuit, memoria interna de 16 GB. HTC-ul are ca plusuri sistemul de operare Android v2.1 cu posibilitate de upgrade gratuit la v2.2, meniul foarte prietenos, deloc complicat, foarte bine organizat, iti lasa posibilitatea sa-l personalizezi cum vrei, ai libertate maxima, este elegant si cum spune si reclama este "foarte politicos" Wink, cel mai mare minus este memoria interna de doar 512 Mb din care liberi mai are doar vreo 100 Mb deci in consecinta foarte putin spatiu pentru alte aplicatii care nici nu se pot instala pe SD card.
Toate astea fiind spuse, nu-mi ramane decat sa astept parerile si sfaturile voastre, cu plusuri si minusuri si sa va multumesc din suflet pentru ajutor!

Specificatii Nokia N8
Specificatii HTC Desire
Test Nokia N8 vs HTC Desire



Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca ar fi din punctul meu de vedere adica ceva care sa reziste la socuri si apa mergi pe Nokia.
Am avut Nokia si 'decesele' au fost numai un ciocan sau cheie ca nu mai retin in afisaj sau sarit pe el. In rest ce nu si-a luat saracele telefoane Evil or Very Mad , bateria tinea acceptabil etc. Urmatorul a fost cu carcasa metalica LG KE970 dar probleme ca se inchidea de nebun (rezolvat romaneste) si pamblica. A inceput sa moara si asta (afisaj ioc) dar il inteleg cumva...carcasa este buna de dus la tinichigiu, 'stecla' sparta la colturi si ceva fisuri, a stat in ploaie pe masina o noapte intreaga si asta nu o singura data...
Daca vrei ceva fiabil si usor de folosit (intuitiv) alegerea e pe Nokia.
  • fulgerul

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand cu toata increderea HTC Desire.

Lucrand in domeniul telecomunicatiilor (service gsm, departament software) ma lovesc de mai toate brandurile de telefoane zilnic.

Nokia N8 il pot numi un insucces al companiei, pretul acestuia scazand vertiginos. Pe langa asta, a aparut dupa un scandal de proportie legat la procesoarele din telefoane precum E52, E55, E72, 6700, care pur si simplu 'crapau' dupa cateva zile de utilizare.

HTC Desire este pe de alta parte un telefon excelent, fara hibe ascunse. Daca ai norocul sa il cumperi cu ecran AMOLED (vin in 2 varianta, SuperLCD si AMOLED) esti un norocos.

Plus ca sistemul de operare Symbian folosit in N8 este unul vechi, acest model fiind printre ultimele care beneficiaza de el. Android este intr-o continua ascensiune si tot mai multi producatori inzestreaza telefoanele lor cu acest sistem.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ca parere personala nici eu nu sustin Nokia. O fi bun ca specificatii, dar symbianul e vechi, iar comparat cu android+tot ce se face acum cu/la android e clar in urma.
Ca o alta chestie, acum un an am luat un 7210 sotiei (mid spre low end) si a facut doar probleme, acum are alt Nokia ceva cu clapeta care la fel lasa de dorit comparat cu Samsung ce am avut eu (j60 si 5230). Si la magazin spunea vanzatorul ca a avut destule probleme cu Nokia, inclusiv versiuni scumpe care faceau figuri.
Viitorul telefon al meu va fi ori htc ori samsung, in nici un caz nokia.
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vrei fiabilitate ia-ti apple dar e putin restrictiv la anumite chestii, vrei libertate in chestiile restrictive la apple si sa fie rapid ia-ti android, vrei sa inveti sa injuri calumea si plictisitor in aplicatii ia-ti symbian.

Parerea mea pur personala, tu decizi, logic.
1. Iphone (3gs sau daca buzunarul e greu iphone 4)
2. HTC (desire e superb)
3. Altele

Succes in alegere.
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nokia n8 are symbian s^3, deci sistemul de operare e nou, insa este mai lent decat android - si procesorul e mai slab (680/1000mhz.) Camera este mult mai buna la N8 pentru facut poze, insa putin sezizabil mai buna la htc pentru filmat. Rezolutia ecranului si ecranul in general este mai bun/a la htc. Pe htc ai flash full in browser odata cu update-ul oficial android 2.2. (posibilitatea de a vedea youtube, juca jocuri rula anumite site-uri care cer flash etc.)

http://www.gsmarena.com/htc_desire-3077.php
http://www.gsmarena.com/nokia_n8-3252.php

http://www.youtube.com/watch?v=EWJyKON3zYE - comparatie intre cele doua, facuta pe youtube.

Eu unul mi-as lua HTC desire, in special pentru android, si apoi pentru hardware.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da' ce vrei sa faci cu smartfonu'? nu ai computer acasa? Ia-ti nene un telefon care e doar telefon, si face bine telefonie, decat sa iti iei o dracie care face de toate, si nu exceleaza in nimic...
telefonu' e de vorbit, televizorul de vazut filme, masina de mers la intalniri CO si calculatorul de browsat forumul. Nu ma duc la intalniri cu televizorul, si nici nu browsez forumul cu masina...
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mentalitate tipica de Roman. Nimeni nu a spus ca telefoanele respective fac ce fac si sunt mediocre. Fac ce fac si exceleaza in tot ceea ce fac. Piata are mai multe produse, tocmai pentru diversificarea posibilitatilor de cumparare, si atat timp cat Smartphonurile au o cota de piata destul de mare, care este si in crestere, imi vine greu a crede ca cei care le cumpara sunt toti idioti. De ce sa nu am un telefon care sa imi redea filme, sa am internet cu mine oriunde, jocuri 3d cum nu erau pe computer in 2001, email, messenger, gps, camera foto digitala etc? Sau e cazul sa ne caram cu 30 de obiecte dupa noi in loc sa avem unul care le face pe toate - excelent? Pana la urma cine are banii astia si e dispus sa-i dea, bravo lui pentru dorinta de evolutie.

In aceeasi ordine de idei, de ce sa ai muzica pe masina, de asta ai gramofon acasa, de ce sa ai caldura in masina, de asta ai soba pe lemne, de ce sa ai faruri, de asta ai lampa cu gaz.

LE: @jE Nu am negat existenta opiniei tale;)


Ultima modificare facuta de sam_mntn la Mie 08 Dec, 2010 4:04 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sam, ai o atitudine tipic balcanica, nu poti accepta ca exista si alte opinii, divergente fata de ale tale.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nici nu incape nici discutie, nici comparatie: HTC DEsire; si daca vrei sa iesi ceva mai ieftin insa cu fix aceleasi beneficii (doar ecranul putin mai mic) si cu un aspect mai profi zic eu, ia-ti HTC Legend
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Din sursa sigura: Symbian va exista mult timp de acum incolo, Meego nu e inlocuitor ci se adreseaza unor customeri diferiti.

Cat despre excelenta, sa fim seriosi, nici un telefon nu poate concura cu o camera foto, fie ea si un rahatel de BenQ de 200RON. Optica, senzorul si blitzul sunt pur si simplu prea mici, indiferent de cati megapixeli scrie pe aparatul ala foto. Am mai avut discutia asta cu cineva si i-am demonstrat practic ca o camera foto de 2Mpixeli veche de 7 ani bate la fund orice Sony Walkman cu pretentii de aparat foto.

Vazut filme? Tre sa fii oleaca masochist sa te uiti la filme pe un ecran de 3-4". Editare document? E o glumitza, abia daca iti incap 4 randuri...

Sustin punctul de vedere al lui Je: ia-ti smartphone doar daca ai nevoie de el cu adevarat. Doar cine sta pe FeseBuci, Dami5 sau alte chestii din astea va beneficia de asa ceva.

Daca toate astea ma fac roman, asta e. Daca vroiam sa fiu mai vestic, ma duceam sa traiesc pe acolo.

P.S. Am avut o porcarie de smartphone Mio cu Windows 5 pe care am dat 15mil. Si intamplator, mai si lucrez direct in industria "mobile software".


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mie 08 Dec, 2010 4:30 pm, modificat de 2 ori in total
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dodo, sa nu uitam si de mandria cu care iti poti pune smartfonu' pe masa, cand stai la o cafea in mall... Smile
eu am un Nokia 6233. Imediat face 4 ani, sunt la a doua baterie, si ma duc spre a treia. Telefonul arata ca naiba, il folosesc intensiv (telefon de servici) carcasa are semne majore de uzura. Da' nu'l schimb, pentru ca pe partea de telefonie se descurca excelent.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am un 6234, versiunea Vodafone a lui 6233. Are 3 ani, e inca foarte bun, arhisuficient pentru orice am nevoie, bateria tine 6 zile. Sunt la a 3-a carcasa, ambele cumparate din bazar cu 20lei una.

Las sa cumpere baietii smartphone, ca doar eu asa imi castig banii Smile
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am 6303.fost posesor de mio A701.nu se compara la partea de telefonie.
nu cred sa se fi fabricat smartphone fara bug-uri si probleme.sau daca da costa cat juma de masina.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu, vrei telefon, ia un telefon, vrei laptop, ia un laptop, vrei GPS, ia un GPS.
Recent m-am pricopsit cu un PDA cu win 5 printr-un schimb cu un coleg de pe forum care mia sugerat ca il schimba ca nu-l suporta pentru ca e greu de utilizat. Demult i-mi doream un PDA, insa nu mai e momentul de astfel de investitii, asa ca am schimbat rabla de Nokia cu asa ceva.
Nu exceleaza la nimic. Bateria tine putin. Pe w-lan merge incet. Pentru GPS are ecranul mic. Daca vreau sa sun, tre sa opresc masina pe dreapta, etc...
Ce sa mai. A devenit un stres. Cand plec la tara schimb cartela in alt telefon, un 6230 care e mai simplu, pentru care sa nu sunt nevoit sa ma spal pe maini pentru a raspunde, nu-mi pasa daca pica de pe schela sau in baia de ulei de la tractor, exemplele pot continua.

LE: al meu PDA e unu urat, si de mare ce e, ti-e jena sa-l scoti pe masa la restaurant Laughing . Insa faptul ca i-mi pot verifica mailul si sa intru pe CO daca am o retea wi-fi la indemana, ma duce la Bucuresti pe orice strada vreau, ii iarta toate pacatele. Laughing
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hehe, stai sa vezi ES400 de la Motorola. Gama enterprise. 500 EUR bucata (pret de jmecher, la retail habar nu am cat va fi). Muci pe partea de telefonie (te auzi din microfon in difuzor, alte alea) ergonomie canci (tastatura qwerty, am testat unul vreo 2 saptamani, era sa fac n accidente din cauza lui) interfata vai de mama ei.

Smartphone-urile by default au un ecran mare, care se da la baterie. in plus, ecranul e fie rezistiv (se lucreaza cu stylus, deci ai nevoie de 2 maini ca sa il operezi) fie capacitiv (si atunci iti trebuiesc veleitati de ginecolog si degete de pianist). In plus, ca sa aiba tot ce le trebuie, sunt mari, adica umbli cu bolovanul in buzunar...

Nu sunt adeptul epocii de piatra, lucrez in IT si imi place sa lucrez cu tehnologii noi, dar imi plac echipamentele dedicate, nu cred in scule universale. Cum credeti ca ar arata o SurubelnitoPatentCheieTubularaAparatDeMasuraCiocanoTarod?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:Cum credeti ca ar arata o SurubelnitoPatentCheieTubularaAparatDeMasuraCiocanoTarod?

Interesant ?!?
Dar exact de scula aia am nevoie. De unde o pot lua Mr. Green ?


Ce voiam sa zic este ca nu-i chiar asa de dificil de folosit un astfel de telefon. Insa nu foarte eficient.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@danciucureanu, de data asta tind sa cred ca este tocmai invers, acest N8 mi se pare destul de greu de folosit in sensul ca meniul mi s-a parut foarte incurcat si cu atatea shortcut-uri pe ecran pe care tind sa cred ca nici nu le poti indeparta. La fiabilitate cred ca sta destul de prost, probleme de functionare dar care dispar odata cu restartarea aparatului si am sa pun un filmulet gasit pe youtube sa vedeti exemple.



@fulgerul, dodo_13 as vrea sa aflu parerea voastra ca profesionisti dar si a celorlalti vis-a-vis de diferentele dintre un ecran Amoled si unul SLCD.
Spot the difference: HTC Amoled vs SLCD
Super LCD, rival pentru AMOLED
HTC Desire Amoled vs SLCD

Ce facem cu memoria interna a HTC-ului (cam 100 Mb liberi din cei 512 Mb in total), unde se pot instala eventualele viitoare aplicatii, jocuri, etc?
Am inteles ca sistemul Android este un mare mancator de energie, adica daca te uiti cu el in mana la butonat, bateria e gata pana seara si tine maxim 2 zile in regim normal de folosire iar daca ne uitam in link-ul de pe youtube pus de san_mntn, la sfarsitul celor 4 parti, bateria HTC-ului era jumate goala pe cand la Nokia a ramas la fel de plina.

@DJINN, Iphone este mult peste puterea mea de cumparare, aproape dublu!

@jE, vreau un smartphone pentru simplu fapt ca vreau altceva fata de ce am avut, ceva diferit, nici nu ma voi omora sa navighez pe internet cu el, nici filme nu voi vedea ca vorba lui dodo, nu sunt masochist, il voi folosi doar ca telefon, ocazional internet si e-mail-uri, camera foto si video cand vreau sa fac o foto sau sa filmez ceva spontan si nu am la indemana nici camera foto si nici video iar aici N8 se incadreaza de minune (vezi youtube, teste video si foto) si nici nu ma duc la cafenea si ma mandresc cu smartphone-ul pe masa.
Apropo de scula aia supersmechera, am ras si eu si nevasta-mea de ne-am prapadit ...

@indy, unde sunt eu HTC Legend este mai scump decat un Desire, poate te-ai referit la HTC Smart sau Wildfire...

Deci nu sunt un om care are neaparata nevoie de asa ceva, pur si simplu vreau sa am asa ceva desi sunt constient ca nu voi folosi tot ce are in el, am spus mai sus cam ce fac cu el. Pe langa toate astea se adauga faptul ca, unde eu locuiesc, firmele de telefonie nu prea mai au simple telefoane, chiar am vrut un telefon simplu si bun, normal, am fost foarte multumit de vechiul 6131.


Ultima modificare facuta de mark la Mie 08 Dec, 2010 6:39 pm, modificat de 2 ori in total
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Android 2.2 are incoporat Apps2sd, ceea ce permite mutarea aplicatiilor pe SD card (microSD de pana la 32 Giga). Eu am android si dupa ~150 ore de la ultima incarcare(~7 zile) mai aveam 54% baterie - folosit wifi, aplicatii, si telefon destul de sanatos, fiind pe cosmote. Depinde si de fiecare telefon in parte.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
sam_mntn a scris: Eu am android si dupa ~150 ore de la ultima incarcare(~7 zile) mai aveam 54% baterie - folosit wifi, aplicatii, si telefon destul de sanatos, fiind pe cosmote. Depinde si de fiecare telefon in parte.


Si ce marca e smart phone-ul tau?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR