Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • blibli

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daca stie careva va rog ajutati-ma cu acesta problema: pe op-com ultima in lista de masuratori apare acest outside temperature, la mine e -35. Cind am schimbat ieri debitmetrul mi-a aparut valoarea de 7 care corespundea corect cu temperatura de afara, azi am umblat prin zona calculator debitmetru si iar am -35. Ce senzor este responsabil de acest parametru? Nu este senzorul din bara pentru ca l-am decuplat si atunci temperatura afisata linga ceas a parut ca liniute (deci afisajul a vazut senzorul ca e scos), iar pe op-com tot -35 apare, indiferent daca senzorul din bara e bagat sau scos. Cind am -35 motorul oscileaza in relantiu (840-925) iar parametrul pe op-com de relantiu cerut e 900, daca temperatura e normala relantiul cerut e 850 si cel masurat e cam tot atit. Motorul "trage" corect chiar si cu -35 insa daca am calculat corect e marit consumul.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
senzorul de temperatura din bara il vezi pe alta unitate, nu pe ECU
Posibil sa ai un contact imperfect undeva, si sa iti vada debitmetrul temperatura alandala? Verifica cu prioritate mufele din zona in care ai umblat azi....
  • blibli

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns, am scos si bagat mufle, etc , tot asa. Intrebare, termistorul din debitmetru nu e responsabit de "intake temperature" ? Eu asa am inteles din ce am citit . Acea temperatura e in plaja 29-15 C functie de regim, daca m-am deplasat, etc. Ramine intrebarea ce anume masoara acea "outside temperature" ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR