Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • claus77

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am o Vectra B 1,8 16V din 97 si spre marea mea rusine am pierdut cheile (am avut un singur rand) era cheia si telecomanda de la inchiderea centralizata. Rog colegii care se pricep sa-mi spuna cum trebuie sa fac, ce trebuie sa cumpar, sincer nu prea ma pricep asa de bine. Dupa mine cred ca ar trebui sa cumpar contact, doua yale(portiera si portbagaj) si senzorul pentru inchiderea centralizata.
Daca se poate si altfel sau...nu stiu, veniti va rog cu niste sfaturi, pareri, are cineva asa ceva, gasesc pe la dezmembrari...?
Skip ads

  • ciprianszoke

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2013 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mai ai si imobilizarea..si faptul ca in ecu este "scrisa" cheia veche si probabil inca minim 1 pe care nu o ai.Fara sa schimbi din cate stiam se poate doar la opel cu actele masinii ...dureaza ceva si vine o cheie "pereche" cu ecu masinii...daca nu alt contact..chei si tester pt scrierea acestora + imo.Sper sa fi fost de ajutor.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Varianta cea mai comoda si cea mai scumpa: mergi cu civ-ul ci ci-ul la o reprezentanta si in schimbul a ceeeeeeeeeeeeeva euro primesti o cheie nou nouta, care se potriveste perfect la masina.
Varianta mai complicata dar mai ieftina, cumparat de la dezmembrari: cheie, set incuietori, contact, imo, cim si cred ca va trebui sa mergi si la un tester profi sa le imperechezi cu masina.
  • claus77

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ciprianszoke a scris:mai ai si imobilizarea..si faptul ca in ecu este "scrisa" cheia veche si probabil inca minim 1 pe care nu o ai.Fara sa schimbi din cate stiam se poate doar la opel cu actele masinii ...dureaza ceva si vine o cheie "pereche" cu ecu masinii...daca nu alt contact..chei si tester pt scrierea acestora + imo.Sper sa fi fost de ajutor.

Ai idee in ce bani m-ar duce toata distractia asta...? trebuie sa iau alte chei cine stie cine le gaseste pe ale mele si raman fara masina.
Skip ads

  • claus77

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Varianta cea mai comoda si cea mai scumpa: mergi cu civ-ul ci ci-ul la o reprezentanta si in schimbul a ceeeeeeeeeeeeeva euro primesti o cheie nou nouta, care se potriveste perfect la masina.
Varianta mai complicata dar mai ieftina, cumparat de la dezmembrari: cheie, set incuietori, contact, imo, cim si cred ca va trebui sa mergi si la un tester profi sa le imperechezi cu masina.

CIM ce este?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Calculatorul masinii. Cel care stie tot si face majoritatea functiilor electonice.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
... si nu exista la vectra B. Laughing Eu totusi cred ca e mai ieftin sa faci o cheie noua la reprezentanta decat sa cumperi/montezi toate cele enumerate mai sus. Wink
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Embarassed
Am gresit. M-am gandit la ecu dar am scris cim.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
claus77 a scris:Salut, am o Vectra B 1,8 16V din 97 si spre marea mea rusine am pierdut cheile (am avut un singur rand) era cheia si telecomanda de la inchiderea centralizata. Rog colegii care se pricep sa-mi spuna cum trebuie sa fac, ce trebuie sa cumpar, sincer nu prea ma pricep asa de bine. ...?

Salut.
Daca ai car pass-ul poti comanda o cheie simpla cu cip la reprezentanta. Costa cam 180 lei. Cauti pe cineva cu OP COM, stergi din immo toate cheile si o programezi pe cea noua, dupa care mai faci o cheie de rezerva. Daca nu ai car pass, il poti lua de la reprezentanta la 110 lei aprox.
  • posesor opel

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
problema e destul de serioasa intrun cuvant.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
posesor opel a scris:problema e destul de serioasa intrun cuvant.


inteleg ca nu stii sa vorbesti si trec cu vederea. Dar... nu stii nici sa taci?

daca poti sa ajuti, ok, fa-o! Daca nu poti, ramai pe margine si citeste fara sa te bagi in vorba. Nu suntem la sezatoare iar remarca ta de mai sus nu ajuta pe nimeni cu nimic.

la urmatorul comentariu fara continut, vei fi sanctionat. Promit.
  • claus77

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am fost la reprezentanta Opel si am luat legatura cu un baiat de acolo pe partea electrica-electronica si mi-a spus ca m-ar junge undeva la 800 ron toata afacerea(pentru 2 chei), in conditiile in care programarea o va face el pe naspa. Nu stiu ma mai gandesc daca sa fac asa, sau sa iau de la dezmembrari unde as iesi mai ieftin, dar e mai multa bataie de cap. Ma gandesc din ce in ce mai serios la prima varianta.
Skip ads

  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Su eu cred ca cea mai avantajoasa solutie este cu carpass=ul. Decat sa desfaci juma de masina.... Dar se poate sa-i faca o cheie care sa se potriveasca daca are carpass ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pe car pass exista un cod aferent tiparului cheii. Daca are car pass, fabrica ii poate trimite o cheie pentru masina lui. Daca nu au fost inlocuiti butucii cheia va functiona.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@claus mrgi la opel la carpati.o cheie cum ai avut e in jur de 300 ron.vine cu tot ce trebuie dar neprogramata.
carpass ai la masina? daca da mai trebuie programata.ma cauti si se rezolva repede.
daca nu ai carpass: 1.iei carpass de la reprezentanta cost 1 mil
2.ma cauti si se rezolva.

800 ron 2 chei si programate e bun pretul.
  • claus77

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:@claus mrgi la opel la carpati.o cheie cum ai avut e in jur de 300 ron.vine cu tot ce trebuie dar neprogramata.
carpass ai la masina? daca da mai trebuie programata.ma cauti si se rezolva repede.
daca nu ai carpass: 1.iei carpass de la reprezentanta cost 1 mil
2.ma cauti si se rezolva.

800 ron 2 chei si programate e bun pretul.

Zi-mi un pic daca iau numai o cheie cat m-ar ajunge(400 ron)? Merci mult de ajutor te voi cauta. Bafta!
  • ArnautuIonut

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Ascona 1982 zea
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
Te pot ajuta cu obtinerea codului pin in vederea programarii cheii insa imi va trebui imobilizatorul masinii .Am pe stoc in cazul in care esti interesat carcase ,lame ,cipuri, chei pentru Opel. Preturi bune .Daca erai din acelasi judet iti si programam cheia .
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vezi cat e cheia la aia de la opel la carpati.dupa vedem cum obtinem pinul si facem programare.sa ma interesez si daca merge immo off la tine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR