Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Probabil ca ar avea acelasi efect cu conditia sa nu scoti mufa din electroventil.
Skip ads

  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ma uitai azi mai bine si gasii codul Smile
voi merge saptamana viitoare la dezmembrari sa vad ce scoruri are baiatu...
pana atunci sper sa gasesc pe cineva care imi imprumuta unu pentru o tura :->
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
marele_pitik a scris:ma uitai azi mai bine si gasii codul Smile
voi merge saptamana viitoare la dezmembrari sa vad ce scoruri are baiatu...
pana atunci sper sa gasesc pe cineva care imi imprumuta unu pentru o tura :->
si la dezmembrari au niste preturi de te doare burta asta din cauza ca se ia in calcul pretul nou si cum electrovalva ar fi undeva la 7,8 sute de roni noua, anul trecut am intrebat pe la dezm si cel mai ieftin am gasit cu 250 roni asa ca incearca tot pe aici
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
boby1510 a scris:si la dezmembrari au niste preturi de te doare burta asta din cauza ca se ia in calcul pretul nou si cum electrovalva ar fi undeva la 7,8 sute de roni noua, anul trecut am intrebat pe la dezm si cel mai ieftin am gasit cu 250 roni asa ca incearca tot pe aici


auoleoo...nu ma asteptam la un pret ca asta.
ma voi duce saptamana viitoare la cateva parcuri de dezmembrari sa vad ce scoruri au baietii :->
apropo, daca merg asa cu acel furtunas obturat, nu pot strica nimic?
Skip ads

  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu strici nimic....experienta proprie, dar nu exagera.
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si la mine ai iesit o eroare cu electrovalva asta de la turbo si cineva a zis sa o curat cu un spray W40 sau ceva de genul asta si vad ca deocamdata merge si apropo de pret am vazut pe aici cu 100 roni dar mai demult
  • palipal

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2010

  • Mesaj Privat
marele_pitik a scris:@ boby
Nu a iesit nici un cod la test, asta e ciudat:| Nu am nici un martor aprins, nu scoate fum,nimic, doar faptul ca trage greu, iar turbina la 1800RPM cand ar trebuii sa intre, mi se pare ca acum nu mai intra Sad
app eroarea ta este: P1220 Series Throttle Control System Malfunction (am toate codurile de diagnoza pentru vectra, cine are nevoie ma poate contacta)




Salut sunt Stefan, Am vãzut cã ai toate codurile, mi le pot trimite? M-ar înteresa foarte mult! Adevãrul cã mã întereseazã schema electricã, releurile, comanda de la ele? Nu stiu unde le-asi gãsi? Dacã poti trimitele pe adresa de email stefan_olah50@yahoo.com. Îti multumesc
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
palipal a scris:
Salut sunt Stefan, Am vãzut cã ai toate codurile, mi le pot trimite? M-ar înteresa foarte mult! Adevãrul cã mã întereseazã schema electricã, releurile, comanda de la ele? Nu stiu unde le-asi gãsi? Dacã poti trimitele pe adresa de email stefan_olah50@yahoo.com. Îti multumesc


salut!
ti-am lasat si pm si mail Wink
bafta!
Skip ads

  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
in afara de codurile de diagnoza ai si schema electrica cu tabloul de sigurante ?
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Autodata 2007, va ofera toate raspunsurile, scheme, coduri, etc.
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
boby1510 a scris:in afara de codurile de diagnoza ai si schema electrica cu tabloul de sigurante ?



da am atat in romana cat si in engleza (vauxhall)
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
marele_pitik a scris:
boby1510 a scris:in afara de codurile de diagnoza ai si schema electrica cu tabloul de sigurante ?



da am atat in romana cat si in engleza (vauxhall)
si imi poti trimite si mie? daca se poate iti las adresa boby15101974@yahoo.com multumesc
Skip ads

  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ boby1510 ai mail

revenind la problema mea... acea electrovalva nu se poate repara/curata cumva? trebuie neaparat inlocuita?
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
referitor le electrovalva, descria cineva cum a desfacut-o si a curatat-o, da sa-ti indic acum unde am gasit treaba asta, nu mai stiu
oricum, spunea ceva de genul, ca ar fi incalzit-o cu feonul, si a rasucit de capac stanga dreapta, reusind sa scoata "capacul", apoi a curatat-o cu wd40 sau altceva
i-a mai intins un pic arcul care il are inauntru si spunea ca a mers fara probleme, e bine de incercat
bafta!
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
marele_pitik a scris:@ boby1510 ai mail

revenind la problema mea... acea electrovalva nu se poate repara/curata cumva? trebuie neaparat inlocuita?
boby15101974@ yahoo.com, stiu ca se curata acea electrovalva cu spray W40 parca se foloseste la mai multe scrie pe el ,cind ai timp mai mult cauta curatare electrovalva turbo si poate gasesti ceva
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
"si la mine ai iesit o eroare cu electrovalva asta de la turbo si cineva a zis sa o curat cu un spray W40"...mai mult ca sigur eroarea era cauzata de un contact imperfect in mufa, caz in care se rezolva cu WD40 sau altceva de acest gen.
La tine nu mai functioneaza electrovalva care are componente electrice si componente mecanice in continua miscare, astfel aparand uzuri normale. Uzurile nu se mai repara cu WD40 (valabil la mine) ci se repara cu alta.
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stfan a scris:"si la mine ai iesit o eroare cu electrovalva asta de la turbo si cineva a zis sa o curat cu un spray W40"...mai mult ca sigur eroarea era cauzata de un contact imperfect in mufa, caz in care se rezolva cu WD40 sau altceva de acest gen.
La tine nu mai functioneaza electrovalva care are componente electrice si componente mecanice in continua miscare, astfel aparand uzuri normale. Uzurile nu se mai repara cu WD40 (valabil la mine) ci se repara cu alta.


atunci e nasol Sad va trebuii sa bag mana in buzunar, cam adanc din cate vad preturile Sad
asta e...numai sa o vad ca merge bine :X
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
virgil grigoras a scris:referitor le electrovalva, descria cineva cum a desfacut-o si a curatat-o, da sa-ti indic acum unde am gasit treaba asta, nu mai stiu
oricum, spunea ceva de genul, ca ar fi incalzit-o cu feonul, si a rasucit de capac stanga dreapta, reusind sa scoata "capacul", apoi a curatat-o cu wd40 sau altceva
i-a mai intins un pic arcul care il are inauntru si spunea ca a mers fara probleme, e bine de incercat
bafta!


e foarte grea operatiunea,iar daca ai desfacut-o si ai constatat ca garnitura din interior e ciupita,nu mai ai ce repara la ea.
sa vezi circ la montare.
am incercat si eu sa repar doua buc,in timp,una mi-a reusit una mai mult am facut-o varza.
410 lei una buc noua.
pentru cine nu este oleaca indemanatic,nu recomand
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Prefer sa cumpar alta....si n-as spune ca sunt neindemanatic dar sunt prea mari sansele sa nu reuseasca operatiunea de reparatie (si pe asta am incercat-o).
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stfan a scris:Prefer sa cumpar alta....si n-as spune ca sunt neindemanatic dar sunt prea mari sansele sa nu reuseasca operatiunea de reparatie (si pe asta am incercat-o).



am cautat pe net si m-am interesat de aceasta electrovalva .. intr-adevar sunt foarte mici sansele de ai mai putea face ceva atunci cand este uzata Smile dar asa cum spune si colegul victor soare se poate repara, ori ba...
totusi inainte de a merge sa cumpar aceasta electrovalva voi curata bine pompa de vacum si EGR-ul Smile (pusei azi un op-com al unui prieten si imi gasi EGR-u)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR