Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • cameleonu85

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Fratiolooor am citit ce srieti pe aici si ma crucesc....sa trageti masina ca sa amorsati pompa de motorima dupa ce am schimbat filtrul de motorina..exista pompita de aia mecanica de amorsare o montati pe tur sa umpleti paharelu de motorina si dati la automat...o ia la sfert...doar o atineti un pic accelerata sa nu traga ceva bule de aer..mie imi ia 3 min sa schimb filtrul de motorina cu tot cu amorsat....pt cine e interesat da cu google pompita amorsare diesel ....si gasiti poza apoi cautati pe net...sau autovit cei din buc...e 25 de lei una......daca trageti masina riscati sa sara de la punct distributia din cauza socului si uzura prematura a pompei de injectie ca dati in gol....muuulte alte probleme...nu stiu sa postez poza ca va puneam poza cu pompita...
  • cameleonu85

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salutare.!cand se aprinde becul de check engine la o turare constanta peste 1500 e clar ca nu functioneaza egrul si nu are masina putere pt ca nu deschide turbina...deci vaccumul are pierderi.eu am patit-o si unii se uita ca la nave spatiale..aveam pompita aia de vacuum din partea dreapta de langa rampa de admisie cu ulei si mizerie..deci a cedat garnitura de cauciuc din ea si pierdea vacuum...am inchis furtunul cu un surubel si am accelerat masina...suiera turbina cum ttrebuie.am cautat piesa si am rezolvat problema.bafta celor cu problema descrisa mai sus.
  • Danny_19877

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2000 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am si eu nelamurire , am o zafira din 2000 x20dtl , toata saptamana am mers circa 2 km pana la gradinita sa iau copilu , nu am mers cu motoru turat deoarece eram printre blocuri si vineri surpriza sa aprins engine check si nu mai tragea masina am iesit cu ea pe autostrada iam rupt motoru in 4000 de ture vreo 35 40 km si sia revenit nu am mai avut probleme de vreo 3 zile merge normal, vreo parere ce sa putut intampla?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR