Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Marius72

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cei care poseda modelele de Opel Astra Si Zafira motorizare diesel,fabricate intre anii 1999-2002 (eu am un Astra G 2001 motor Y20DTH),Firma Opel a emis o ordonanta catre toate servisurile agreate de ei si care poarta sigla fabricii,sa schimbe in cazul in care este foarte ruginit sau sa reconditioneze , suportul care tine motorul,este o chestie metalica destul de mare, in franceza se numeste "Berceau"si toata chestia aste este pe cheltuiala producatorului,ptr ca Opel considera ca a facut un defect de fabricatie si e de datoria lor sa-l indrepte.Informatie este foarte reala.Eu locuiesc in Franta,masina o am inmatriculata in Romania,am avut ceva probleme cu ea si am fost la un servis agreat Opel ca sa o repar,iar acolo mi-au spus ca trebuie sa schimb acel suport ptr.motor,ca toata treaba asta dureaza doua zile si ca totul este platit de Opel,am programare marti sa mi-l schimbe,am sa va tin la curent .Daca servisurile din Romania nu divulga aceasta informatie probabil e din cauza ca vor sa-si mai traga ceva bani in plus in buzunare.Mergeti si intereseti-va ca treaba asta nu e doar ptr cei din Franta sau Germania,ii priveste pe toti posesorii de Opel,modelele mai sus mentionate,din toata lumea.E foarte real ceea ce am scris.
Skip ads

  • piolet

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
foarte tare...macar sa ne fie respectate si noua aceste drepturi....
  • Julius_cta

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu tocmai am platit sa-l schimb..
  • Marius72

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Circulara asta e valabila doar ptr.modelele si anii descrisi mai sus
Skip ads

  • cristi_megane78

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y 1.7 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si pe mine m au atentionat,ca le apare in program pe calculator, la service opel in danemarca,(masina am inregistrat o cu seria de sasiu la ei,nu ca si n romania, unde asa ceva la masini second hand sau mai ales cumparate din alt loc ,nu de la ei de la dealer nu se face),la mine atata doar ca au curatat rama aia si au vopsit o , in special la suduri.
  • Marius72

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Asa mi-au spus si mie ca daca nu e foarte afectata de rugina o trateaza cu o solute speciala,iar daca e prea ruginita,o schimba.Spre norocul meu,daca pot spune asa,e foarte ruginita si or sa o schimbe,iar cu ocazia asta ma aleg si cu o directie nou reglata Very Happy
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dar de ce conteaza unde e masina acum ? Oricum operatia asta poate fi facuta o singura data, si din cate stiu, service-ul nu trebuie nicaieri in lumea asta anuntat ca se vinde masina in alta tara. Indeplineste conditiile de motorizare si an ? Perfect, baga la refacut ... Am trimis si eu un mail catre Opel, intrebandu-i ce si cum, acum astept raspuns si revin. Intre timp, daca e cineva caruia i s-a refacut fierul respectiv sa ne spuna si noua ce si cum.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa faca si reprezentantele de la noi treaba asta, dar ma indoiesc.. probabil doar daca ai masina cumparata de noua de la ei
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Update : am contactat Opel Romania, in 30 de minute m-a sunat cineva de la ei sa imi spuna ca intr-adevar au programul asta, si o sa ma sune cineva de la Ploiesti. 1 ora mai tarziu m-a sunat o domnisoara de la Di-Bas Ploiesti sa ii dau VIN-ul sa vedem daca este pe lista lor, ca sa nu fac 2 drumuri. Din pacate nu am talonul la mine, o sa o sun maine sa ii dau VIN-ul si sa vedem daca sunt pe lista. In principiu nu conteaza de unde ai luat masina (asa cum de altfel si banuiam), ideea e ca ei au seriile de la masinile vizate de aceasta actiune. Domnisoara m-a asigurat ca nu o sa platesc nimic. Va mai dau detalii maine dupa ce aflu ce si cum.
  • Marius72

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Super,a-ti vazut ca se poate si in Romania?Daca ramanem pe pozitii defetiste si ne dam doar cu parerea,si sa incepem,ca la noi nu merge sau nu se poate,nu o sa ajungem nicaieri.bafta bx3m,asteptam noutati,eu azi bag masina in service sa il schimb
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai am primit confirmarea ca masina mea se afla pe acea lista, si ma voi duce sambata sa se faca intai o constatare daca e nevoie de schimbat sau doar de vopsit. Ideea e ca ma pot duce oricand dar nu-mi permite serviciul, astfel incat pana sambata nu se poate. O sa revin cu detalii. Pana atunci, invit toti posesorii de Astra/Zafira `99 - `00 diesel sa se intereseze daca sunt pe liste si macar sa se duca la o verificare, poate nici nu e nevoie, dar daca e, e pacat sa dati voi banii din buzunar. Bafta si revin Smile
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am trimis si eu. sa vedem Smile
Skip ads

  • mumulacke

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
doar masinile pana in 2002,eu am o astra din 2005 diesel.oare se incadreaza?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai oare 2005 a fost pana in 2002 ? Rolling Eyes oare unii gandesc inainte sa scrie ceva ?
  • kratt

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
interesant lucru,G-ul meu este de fabricatie oct.2002,o sa ma interesez pentru el,cu toate ca am schimbat acel "jug motor" (sub denumirea asta il stiu eu).
parerea mea este ca aceasta discutie ar trebui mutata la "discutii generale" e mai accesibila acolo!
  • luca george

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca reuseste cineva sa ne de-a si noua de veste si mergem peste ei Very Happy
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Tocmai am primit confirmarea ca masina mea se afla pe acea lista, si ma voi duce sambata sa se faca intai o constatare daca e nevoie de schimbat sau doar de vopsit. Ideea e ca ma pot duce oricand dar nu-mi permite serviciul, astfel incat pana sambata nu se poate. O sa revin cu detalii. Pana atunci, invit toti posesorii de Astra/Zafira `99 - `00 diesel sa se intereseze daca sunt pe liste si macar sa se duca la o verificare, poate nici nu e nevoie, dar daca e, e pacat sa dati voi banii din buzunar. Bafta si revin Smile


cum i-ai "contactat" pe cei de la opel? eu am folosit formularul de contact de pe site-ul opel.ro si nimic... am impresia ca au ceva cu mine... acu cateva saptamani am trimis un mail la opel west din arad, nici de la aia n-am primit nimic Sad
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da exact, cu formularul de contact. Poti la fel de bine sa ii suni direct
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Am o masina inmatriculata pe Bulgaria.
Opel Astra G an 2000 motor Y2O DTH
Pentru masinile acestea, stiti cumva, se poate face verificarea si eventual inlocuirea acestui suport motor?
  • Marius72

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Se poate face,daca seria masinii tale se gaseste in lista celor de la opel,avand in vedere,anul si modelul,sunt sigur ca e ok,masina mea e inmatriculata in Romania,dar eu locuiesc in Franta,aici am descoperit programul asta,a mea e in service deja ptr schimbarea suportului.Am astra G motor y20dth ca a ta.Macar incearca,normal nu ar trebui sa te refuze,si daca refuza,fi insistent,incearca la altul,bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR