Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • tomytagabi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am promis ca revin sa va impartasesc si eu experienta care am avut-o.
In urma constaari au decis sa imi schimbe cadrul, au dat comanda, am fost si l-au schimbat. Ieri cand am fost sa iau masina, surpriza....masina mea vroia mai mult pe trotuar decat pe strada, deci tragea dreapta (in 15-20 m eram "in sant"). Astazi m-am dus iar la ei si se uitau mirati ca pe hartie geometria rotilor era facuta ca la carte (citez: "cifrele nu mint"), eu nu am vaz nici o hartie. Au facut cateva teste cu ea, au verificat presiunea, ba chia r au vrut sa schimbe si rotile de pe fata intre ele dar si-au dat ei seama apoi ca acele cuciucuri au un sens de rulare si nu e ok sa le sch Wink. Deci s-au hotarat in final sa regleze din nou directia.
Concluzia? Lucrare gratuita dar pierzi 2 zile (sau cheltuiala drumului cu taxiul dus-intors).
Sunt curios cand ma duc sa o iau........tineti-mi pumnii!
Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
acum sa fii atent sa nu-ti fi schimbat si altceva, sa te trezesti cu cine stie ce piese schimbate
e doar o supozitie, poate n-o fi asa
parca, odata cu modificarea codului rutier vor sa bage si posibilitatea prezentei clientului la repararea masinii, ar fi un lucru f bun
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu toata lumea se pricepe la mecanica ... unu lucru bun ar fi sa fie seriozitate din partea service-urilor.
  • tomytagabi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mda...deci ce sa zic am luat masina ieri dupa ce sustin ei ca:" i-au facut inca o data geometria si acum nu mai trage dreapta".
Si pentru ca atunci cand am luat-o nu am reusit sa imi dau seama, seara am facut un drum pana la Bucuresti si.........surpriza masina tragea dreapta (intradevar mai putin Sad ). Totusi am cerut hartia cu datele ce au iesit la geometrie si vreau sa ma interesez daca sunt ok (asta daca sunt cele corecte, de la masina mea).
Concluzia: Voi merge la un alt service sa imi faca geometria rotilor insa o data Very Happy.

Doresc succes tuturor celor care vor merge pt schimbatul cadrului, sa aiba mai multa bafta decat mine.
Skip ads

  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
huzumfanut a scris:Salutare. Nu stiu ce sa mai zic dar garantat va pot spune ca astia de la Radacini din Constanta sunt sub orice critica. Off topic va spun ca m-au chemat de 3 ori ca sa imi rezolve AC la masina, fapt pentru care au luat manopera de trei ori de m-a dus verificatul cu incarcat freon si schimbat senzor presiune la 500 RON cu piesele mele, va dati seama ce insemna sa iau piesele de la ei?
Dar asta este, cine face ca mine (adica se duce la ei) ca mine sa pateasca. Eu am zis ca este reprezentanta si fac treaba buna dar nu sunt meseriasi DELOC. Scuze ca am deviat de la subiect dar sunt niste jepcari!

Daca nu le scri cu sange de gaina pe usa de la intrare "SUNTETI JEPCARI" tot degeaba Smile)
ps:nu instig doar dau 1 sfat
cu respect,
glontz
  • aalin73

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
buna seara. am fost la di-bas ptr ca eram programat ptr dauna pe casco, cand sa bage masina pe calculator a observat ca are rechemare ptr puntea fata, masina este un astra g caravan 2004 motor z17 dtl. sa vad ce au facut cand ma duc s-o iau si revin cu detalii
  • RaresSDT

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
in sibiu a facut cineva aceasta operatiune?
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Domnilor am reusit intr un final sa trimi email la opel romania si astept raspuns,sa vedem ce grad de profesionalism au pe o scara de la 1 la 10.
cu respect,
glontz
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
RaresSDT a scris:in sibiu a facut cineva aceasta operatiune?

Cred ca @Mikyboy
  • marcelbundea

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
tomytagabi a scris:Mda...deci ce sa zic am luat masina ieri dupa ce sustin ei ca:" i-au facut inca o data geometria si acum nu mai trage dreapta".
Si pentru ca atunci cand am luat-o nu am reusit sa imi dau seama, seara am facut un drum pana la Bucuresti si.........surpriza masina tragea dreapta (intradevar mai putin Sad ). Totusi am cerut hartia cu datele ce au iesit la geometrie si vreau sa ma interesez daca sunt ok (asta daca sunt cele corecte, de la masina mea).
Concluzia: Voi merge la un alt service sa imi faca geometria rotilor insa o data Very Happy.

Doresc succes tuturor celor care vor merge pt schimbatul cadrului, sa aiba mai multa bafta decat mine.

nu stiu daca te ajuta dar si mie imi tragea masina intr-o parte, cu cauciucurile de iarna tragea dreapta,iar cu cele de vara stanga, desi fusesem la vre-o doua service-uri pentru geometria rotilor si tot asa era pana nu mi-am luat gume noi
scuze de offtopic am zis ca poate ajuta pe cineva experienta mea
  • deleted-21456

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am fost cu masina la service RADACINI Bulevardul Timisoara (fiind aproape de casa) si s-a rezolvat in stil romanesc: a dat de 2 ori cu peria de sarma, a dat cu un spray, a inderpartat pasla dupa scut si asta a fost tot. Le-am explicat ca un otel atins de rugina, coroziunea avanseaza in timp, dar mi-au spus ca asta este procedura. Numai in cazul in care este gaurit sau este pe cale sa cada o roata il schimba. Au refuzat sa-mi dea scris ce au constatat si cum au remediat. Va doresc numai bine si sa nu aveti nevoie sa mergeti la reprezentante Opel.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Adreseaza-te superiorilor lor si cere rezolvarea problemei.

Si eu ma duc sambata la G&P Iasi, ma astept la tot ce-i mai rau din partea lor. Dar nu ma las pana nu rezolv.
Skip ads

  • tomytagabi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
marcelbundea a scris:
tomytagabi a scris:Mda...deci ce sa zic am luat masina ieri dupa ce sustin ei ca:" i-au facut inca o data geometria si acum nu mai trage dreapta".
Si pentru ca atunci cand am luat-o nu am reusit sa imi dau seama, seara am facut un drum pana la Bucuresti si.........surpriza masina tragea dreapta (intradevar mai putin Sad ). Totusi am cerut hartia cu datele ce au iesit la geometrie si vreau sa ma interesez daca sunt ok (asta daca sunt cele corecte, de la masina mea).
Concluzia: Voi merge la un alt service sa imi faca geometria rotilor insa o data Very Happy.

Doresc succes tuturor celor care vor merge pt schimbatul cadrului, sa aiba mai multa bafta decat mine.

nu stiu daca te ajuta dar si mie imi tragea masina intr-o parte, cu cauciucurile de iarna tragea dreapta,iar cu cele de vara stanga, desi fusesem la vre-o doua service-uri pentru geometria rotilor si tot asa era pana nu mi-am luat gume noi
scuze de offtopic am zis ca poate ajuta pe cineva experienta mea


Iti multumesc pentru sfat, am schimbat in cele din urma cauciucurile de iarna cu cele de vara si am rezolvat 80% din problema.
Sper ca in viitorul apropiat sa reusesc sa schimb si eu gumele ca din ce am observat sunt "obosite" destul de mult.

Pentru cei care ati fost sa schimbati cadrul si nu au vrut sa il schimbe, insistati sau mergeti mai sus pe linie ierarhica pentru ca este o lucrare facuta de ei dar costurile sunt suportate de Opel. Succes!
  • jojoloi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am trimis si eu mail, astept sa ma sune, daca nu o sa ii sun eu ca sa vad daca sunt pe lista sau nu Very Happy poate am noroc totusi desi ma insel un pic
  • stiuca

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mai bine te duci direct la reprezentanta si te verifica ei.
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
total de acord cu @stiuca....cel mai bine faci un drum pana la ei si vezi exact.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Proaspat posesor de suport motor inlocuit la reprezentanta Opel cu ordonanta de rechemare.
Timp aproximativ de lucru a 3 oameni de 3 ore.

Multumesc pentru cei care ne-au anuntat si impartasit de ce trebuie sa avem grija.
  • adrian.petrea

  • Mesaje scrise: 376
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
hoinarel a scris:Proaspat posesor de suport motor inlocuit la reprezentanta Opel cu ordonanta de rechemare.
Timp aproximativ de lucru a 3 oameni de 3 ore.

Multumesc pentru cei care ne-au anuntat si impartasit de ce trebuie sa avem grija.


Aici la noi la Opel Victoria Tg. Mures ai rezolvat? Cum s-au comportat cu masina? Si eu vreau sa merg dar n-am incredere deloc in cei de la Opel Victoria Tg. Mures
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca in orasele in care nu este caracatita de incompetenti de la Gold & Platin se poate rezolva problema.

Eu am fost la constatare... un gigel de acolo a zis ca nu e de inlocuit, ca arata ok si ca sa o las la ei 2 zile pentru reconditionare.

Din punctul meu de vedere cadrul este destul de ruginit... mai ales la sudurile unde vin montate basculele.

Avand in vedere renumele exceptional pe care il are aceasta firma Gold & Platin, evident ca nu am avut curaj sa las masina pe mana lor si am renuntat la idee.

Mai merg asa un an... si o sa-l schimb eu cu mana mea. Nu am incredere in ciocanarii de la servisu lu peste tocat. Sunt absolut convins ca la acea reconditionare ar fi facut o spoiala de 2 lei... si rugina si-ar fi facut linistita treaba pe ascuns.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
adrian.petrea a scris:

Aici la noi la Opel Victoria Tg. Mures ai rezolvat? Cum s-au comportat cu masina? Si eu vreau sa merg dar n-am incredere deloc in cei de la Opel Victoria Tg. Mures


Am fost si la Mures sa intreb daca stiu de ordonanta de rechemare si mi-au scos o foaie cu confirmarea ca masina este pe lista de rechemare si mi-a spus ca daca se obsearva ca nu e ruginit doar se trateaza.
M-am programat la Buzau pentru constatare si au constatat ,,puternic ruginit" si ca urmare tot la Buzau am facut si inlocuirea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR