Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut

Inainte de a da masina nu stiam despre aceasta campanie, dar stiam despre rugina de la cadru, a fost curatat de mine si grunduit dupa care 2 maini de vaselina data pe el si asta e.
Dupa aia a aparut programul si nu l-am mai instiintat pe noul proprietar de aceasta rechemare...

Oricum din cate am vazut pe forum s-au inlocuit doar cadrele care erau mancate de rugina, nu cele ruginite cat de cat.
Asadar ei se disculpa ca au facut rechemarea... in caz de ceva.
Cred ca ar da faliment daca ar schimba gratis cadru la toate zafirele/astra g care circula pe sosea.
Oricum in tarile cu apa calda o masina nu prinde mai mult de 12 ani pe strazi, e data la remat mai inainte.

Daca era masina in garantie mai intelegeam, dar cum majoritatea masinilor de pe forum sunt sh cu 3-4 proprietari minim e clar ca Opel nu are vreo obligatie in acest sens.
Fiecare e responsabil de cum isi intretine masina atat in perioada de garantie cat si dupa.
Skip ads

  • atodiresei dinu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Buna, sunt adeptul masinilor din Germania nu mi-am permis alta marca decat Opel i-mi plac cele brek spatioase de familie iar astra g caravan chiar ma incantat am luat-o direct din Germania din garaj de la un neamt adevarat cu toate accesoriile roti de iarna.etc.Daca ma crezi nu am avut nevoie de servis pina in luna iulie cand trebuia sa-i fac I.T.P. -ul si am constatat ca trebuie sa schimb bieletele anti ruliu si un pivot cu aceasta ocazie am vazut gaurile in cadru (dupa ce a fost dat jos scutul de plastic). Normal ca rugina apare in timp 8-10 ani iar piesele sunt de calitate .se schimba dupa 150000km. sau 8-10 ani .Opel Germania a lansat aceasta campanie pe buna dreptate ptr.ca este viciu de montaj al scutului de plastic (orificii de evacuare al apei ,nisip etc.) ceea ce duce la fenomenul de corodare al cadrului .Problema care ma doare este ca asa zisele reprezentante Opel in Romania sunt numai cu NUMELE atat si nimic mai mult (voi veni cu dovezi certe nu vorbe) iar daca noi un numar mic ,este adevarat,nu luam atitudine si nu informam forurile europene implicit ADAM OPEL aceste pseudoreprezentante se vor comporta ca atare doar niste magazine de vinzari auto cu servisuri de doi bani doar reclame si atat
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Salut

Inainte de a da masina nu stiam despre aceasta campanie, dar stiam despre rugina de la cadru, a fost curatat de mine si grunduit dupa care 2 maini de vaselina data pe el si asta e.
Dupa aia a aparut programul si nu l-am mai instiintat pe noul proprietar de aceasta rechemare...

Oricum din cate am vazut pe forum s-au inlocuit doar cadrele care erau mancate de rugina, nu cele ruginite cat de cat.
Asadar ei se disculpa ca au facut rechemarea... in caz de ceva.
Cred ca ar da faliment daca ar schimba gratis cadru la toate zafirele/astra g care circula pe sosea.
Oricum in tarile cu apa calda o masina nu prinde mai mult de 12 ani pe strazi, e data la remat mai inainte.

Daca era masina in garantie mai intelegeam, dar cum majoritatea masinilor de pe forum sunt sh cu 3-4 proprietari minim e clar ca Opel nu are vreo obligatie in acest sens.
Fiecare e responsabil de cum isi intretine masina atat in perioada de garantie cat si dupa.

Foarte tare frate....dar eu dupa ce dau masina..i-i spun omului ce defecte am constatat sa stie omu ce are de reparat la ea.Tu i-ai spus de cadru,ca a fost reparat in varianta romaneasca?
Mai am o intrebare :CUM AI REUSIT SA VOPSESTI CADRU FARA SA DAI MOTORU* JOS?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Omul a primit o lista cu tot ce am schimbat la masina.
Daca ii ziceam eu parerea mea despre Opel nu isi mai lua in veci nici masina noua OPEL.
Skip ads

  • atodiresei dinu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut . Marius lasa-l pe Drogas lui nu-i plac Opel-urile si oricum este pe dinafara cu subiectul cadru motor eu i-ti spun din proprie experienta poti sa vopsesti cadru ptr. ca rugina apare pe partea de dedesupt cum privesti de sub masina prin contact direct cu scutul greseala din fabricatie este ca nu exista spatiu intre scutul de plastic si cadru motor ptr, evacuare nisip,pamint ,pietricele etc. iar pe scut se afla o pasla care in contact cu apa ce se scurge de pe parbriz este cel mai propice mediu de oxidare(rugina) se comporta ca si un smirghel in timpul finctionarii.Problema nu este rezolvata daca doar vopsesti cadrul (in cazul in care apar gauri in cadru atunci musai trebuie schimbat) deci daca nu efectuezi niste gauri de scurgere in scut (mici, de5-10 mm) si nu imbibi cu parafina ,vaselina pisla si cadru nu ai facut decat sa amini dezvoltarea ruginii
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut , intervin si eu cu o intrebare. Chiar a schimbat cineva in Bucuresti suportul acela si unde daca se poate. Multumesc
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@Pietonul......Schimbarea cadrului a fost valabila in anul 2010......Poti sa il schimbi si acum...dar pe banii tai Smile
  • atodiresei dinu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@ pietonule .daca ai citit mai devreme tot in pag.18 s-au 17 eu vreau sa adun mai multi opelasi care au astfel de probleme si sa rezolvam problema legal conf.legii protectiei a consumatorului daca vrei mai multe detalii la tel.0765525440
Skip ads

  • cristop

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dl. Atodiresei are dreptate ca trebuie sa incerci, sa lupti ca sa obtii ceva, indiferent unde ai fi, Romania sau in orice alt colt al lumii. Mai ales cand este vorba de siguranta ta si a celorlalti din trafic. Macar acum sa beneficiem si noi de faptul ca suntem in EU si suntem protejati, cel putin in cazul de fata, de aceleasi legi. Ca posesor de masina Astra 2000 si motor Y20DTH cred ca ma incadrez si ma alatur demersurilor d-lui, desi scutul de plastic a 'zburat de mult' (evident din cauza celor de la service care nu l-au mai pus la loc cum trebuie si apoi a zapezii adunate acolo) si probabil nu este asa ruginita. Chiar acum mai multi ani un mecanic mi-a zis ca e mai bine fara, ca sa nu ruginesca acolo. Eu chiar vroiam sa il pun la loc pentru ca si asa motorul fiind foarte mare se incalzeste foarte greu iarna, iar daca faci doar cativa kilometri incalzirea interioara nici nu se mai poate face. In schimb motorul diesel de 2 litri este foarte fiabil avand distributia pe lant si necesitand o intretinere sumara. Am ajuns la 207 mii km si a necesitat doar o curatare a galeriei si valvei EGR (pe la 150 mii de km), in afara micilor probleme normale de furtune si senzori. O sa verific zilele acestea cata rugina este pe cadru si o sa revin.
  • atodiresei dinu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Very Happy buna . Vreau sa-l salut pe dl *CRISTOP* si ma bucur ca am mai gasit pe cineva care ii pasa si de altii ,cred ca doar uniti mai multi sa luam atitudine impotriva ABUZURILOR.Stiu ca este ca o picatura intr-un OCEAN ,dar daca aceasta picatura este cea care va umple paharul ? de ce mai tirziu sa-mi para rau ca nu am luat si eu atitudine? am lasat in articolele anterioare nr. de tel. cine vrea sa se asocieze este liber, cu cat suntem mai multi cu atat mai bine si nu vorbesc doar despre problema cadrului ci si despre alte probleme de servis,calitatea pieselor cumparate, servicii,asigurari etc.In afara sunt asociatii liber constituite pe dierse domenii si care au un aparator legal care sa ii reprezinte si sa le apere drepturile . Cu riscul ca o sa-mi pun in cap multi slabi de *inger* ,eu unul, cu toate ca mi-am schimbat cadrul pe banii mei ,nu ma las pina cei de la servis EREBUS nu vor primi ceea ce merita si anume sa nu le mai calce nimeni pragul poate isi schimba profilul ori sa nu mai foloseasca marca OPEL ptr. ca nu ii reprezinta cu adevarat serviciile sunt NULE (vezi tot pe forum la cap.servisuri problema ce a patit un alt opelas tot la EREBUS deci nu este o exceptie) ASTEPT si alti opelisti sa luam atitudine.
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si cand este propusa situatia de a lua atitudine?.....nu mai spune nimeni nimic,ca vruiam si eu
.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
De ce nu a fost mediatizat acest lucru in mass-media? Am auzit de multe ori la tv de exemplu cum ca 'X' marca auto isi recheama in service un anumit lot fabricat la un moment dat cu posibile probleme la sistemul de franare sau directie sau alte probleme. Eu am citit pe forum despre aceasta problema la astra g, dar cei care nu au acces la internet nu vor afla niciodata ca ar fi fost candva un asemenea program, program care nici nu cred ca a 'functionat', daca pot spune asa, la noi in tara. Si in incheiere as adauga ca cei de la Opel Suceava de asta au dat faliment: au schimbat la prea multe masini acel cadru (radeam si eu)
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca de oferta asta alfau doar cei ce mergeau in reprezentanta.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Daca aflau. Am fost de cateva ori in perioada 2008-2011 la reprezentanta Opel Suceava patronata de 'Golden & Platin' (acum inchisa) dar nici gand sa se uite cineva sub masina sa vada starea acelui cadru motor. Si sigur nu am vazut afise publicitare sau altceva de genul in interiorul reprezentantei.
  • rece20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sunt cu voi.
  • Lungu_n

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat cadru motor anul trecut.Am aflat de la un prieten de promotia asta si am fost la Rucom in Craiova.Au fost destul de amabili mi-au introdus masina in servis imediat si au facut o costatare.Au gasit cadru motor corodat si gaurit motiv pt care m-au programat pt o data ulterioara sa-l schimbe.Am fost si la-m schimbat totul OKdar dupa operatia asta parca masina este mai zgomotoasa in sensul ca parca se trasmit mai multe trepidatii in habitaclu
  • spidey

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
potorac ionut daniel a scris:cei de la opel brasov zic ca era valabila pana in decembrie2011





Am vorbit cu un prieten de al meu care lucreaza la opel era oferta asta dar nu stie dak mai e si a zis k se informeaza si o sa ma anunte. oricum in princiupiu se schimba daca este gaurit
  • aurikalex

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut stie careva unde sunt service uri atestate opel in buzau?
si daca mai este valabila oferta
  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ptr buzau este expocarul pe soseaua spatarului, la iesirea din oras spre urziceni.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu cand am fost s-au uitat si au zis ca desi este rugina nu e schimba ca au primit informare ca numai daca intra surubelnita in el se schimba... ori eu cand l-am vazut prima data ca rugineste am aplicat curatare si vopsea pe el asa ca nu a apucat sa rugineasca atat de mult incat sa se gaureasca...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR