Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salutare tuturor...am vrut sa imi pun un scut original pe masina din semnatura..si am achizitionat unul second dar original....de plastic cei drept...si pentru cei interesati scutul s-a potrivit perfect....doar ca din fabrica masina nu avea acele cleme de prindere.(foto)..are doar 3 bucati care prind scutul mic (cel pt cureaua de accesorii)...asa ca am comandat inca 5 bucati...dar si pret pe masura (9 lei /buc)...,azi l-am si montat..totul e ok.,deci ma repet...se potriveste perfect...Acum intrebarea mea este.. la vara va trebui dat jos?imi va influenta racirea motorului ? Crying or Very sad ?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu exista nici un fel de gauri de aerisire in scut? Intreb fiindca nu stiu inca cum arata un scut de opel. La alte marci am vazut ca avea o gaura speciala pentru aerisirea si racirea motorului.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@florinianc

  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sall...are aerisire,ce-i drept putin subdimensionata...de asta mi-am si pus intrebarea cu racirea...,pozele atasate de Vinti sunt una cu un scut metalic si cealalta cu unul tot plastic dar aftermarket.....nici unul nu seamana cu cel original....voi atasa eu ceva poze cu el..
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu e deloc subdimensionata aerisirea Laughing . Crede-ma ca stiu. E suficienta pentru a permite si cutiei de viteze o gura de aer. Iar la motor, ai ventilatoare, deci stai linistit. Super bun un scut pe masina. As pune si eu pe vectra mea, dar nu stiu daca este pt B2. Nu se mai depune mizerie de la balti pe motor, apa ajunge ff greu prin compartimentul motor, deci e un motiv suficient de bun pentru a monta unul.
  • turbojack

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2006

  • Mesaj Privat
KRYSS a scris:..... la vara va trebui dat jos?imi va influenta racirea motorului ? [/imglb]

Da, se demonteaza ,si in paralel se scoate si termostatul pentru o racire optima. Smile
Nu-ti face griji pentru racire ,ci de gropile si bordurile in care se va sfarteca.Audi are scuturi pana la jumatatea masinii ,aproape ermetice si nu-si fac griji pentru racire.
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
asa e..se va mentine si motorul mult mai curat...grav e ca multi colegi forumisti le-au pierdut capacele de vizitare(schimb ulei) din cauza gropilor....
  • hapsea

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@florinianc
eu am pus scut metalic pe b2 dar "custom made" de un meserias; m-a costat 80 de lei cu tot cu materialul lui; si a facut si o fanta pentru aerisire
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Hapsea, si tu ai benzina? Ai avut loc unde sa prinzi cum trebuie scutul? Din ce material l-a facut omul tau? Eventual te-as ruga sa incerci sa faci o poza pe dedesubt asa ca sa imi pot face o idee. De pret, super ok.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
KRYSS a scris:sall...are aerisire,ce-i drept putin subdimensionata...de asta mi-am si pus intrebarea cu racirea...,pozele atasate de Vinti sunt una cu un scut metalic si cealalta cu unul tot plastic dar aftermarket.....nici unul nu seamana cu cel original....voi atasa eu ceva poze cu el..

Pe motoarele 1,9 scutu arata ca cel postat de Vinti , noi pe acolo schimbam filtru de ulei si de accea avem usita respectiva.

  • hapsea

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@florinianc
cu prima ocazie o sa fac o poza. scutul e din tabla de nus ce grosime iar pe margine are platbanda. prinderea s-a facut cu suruburi prin tabla si platbanda pe cadrul masinii. adica masina avea deja niste piulite deja sudate in sasiu (cred...nu stiu cum se cheama).
inainte aveam un scut din plastic care urca pana sub contra aripa dar s-a rupt . am pastrat partea cu contraaripa si partea cu fante de aerisire din fata. apoi am pus scutul metalic peste si am facut pe mijlocul sau in partea din spate un U pentru aerisire si pentru a nu atinge teava de la esapament. nu am lasat gaura pentru schimbul ulei pentru ca si pe acolo pot sari pietre care sa-ti sparga baia (a patit asa cumnatul meu pe o astra)
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sall baieti..,acum pe ninsorile astea se vede ce importanta are scutul...motorul arata impecabil....si caldura se face mult mai repede...parerea mea...am fost ieri pe la TG-Mures.(pt un CIM)..si am avut timp sa observ diferenta...,merita investitia...
Skip ads

  • hapsea

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@florinianc
uite si pozele promise


  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
aveti idee de unde cumpar si eu un scut si cam cat costa pt o vectra c 1.9 cdti din 2004 ?ms
  • maxim007

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2007

  • Mesaj Privat
scut este in comert (nou) EXACT ca cel prezentat in poza lui VINTI...
scutul este importat din Polonia si este din material plastic...
Undeva la vre`o 200 lei plus transportul...
P.S. are si "urechile" acele laterale incluse care protejeaza cureaua auxiliara de la alternator (si pe dreapta si pe stanga).
deci nu e doar partea de sub motor...si vine pana sub proiectoare in bara din fata (protejand si PC`ul masinii Very Happy )
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sall baieti...,am urcat la munte..cu my car..drum greu...usor accidentat...si mi s-a incins scutul...galeria de avacuare gaze...trecand foarte aproape de scut...,momentan am dat jos fereastra de vizitare ..va trebui capitonat(protejat cu tabla )in zona galeriei de vacuare...asta e..la motoarele pe benzina difera de cele diesel..in concluzie...se recomanda cele de metal....numai bine LA MULTI ANI!
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
maxim007 a scris:scut este in comert (nou) EXACT ca cel prezentat in poza lui VINTI...
scutul este importat din Polonia si este din material plastic...
Undeva la vre`o 200 lei plus transportul...
P.S. are si "urechile" acele laterale incluse care protejeaza cureaua auxiliara de la alternator (si pe dreapta si pe stanga).
deci nu e doar partea de sub motor...si vine pana sub proiectoare in bara din fata (protejand si PC`ul masinii Very Happy )


maxim ai un nr de contact de unde pot cumpara un scut pt ca am nevoie neaparat si nu am gasit deloc Neutral
oricine cunoaste pe cineva care vinde sa ma contacteze . Multumesc
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@hapsea
Ai dat destul pe scutul ala.. si nu e prea profesional. Ar fi fost mai ok din tabla d-aia smechera de aluminu. Aia e si mai usoara, preia mai mult din caldura motorului.. etc. Oricum, decat deloc, este foarte ok si asa cum ai tu pus.
  • psyhoidz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!




As vrea sa stiu si eu cum se numeste aceasta piesa, din cate stiu eu ii spune scut partea dreapta, si daca o pot cumpara si cat costa?


Poza e luata tot de pe acest site de la KRYSS(am hasurat cu negru partea care ma intereseaza).


Multumesc mult.
  • psyhoidz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat



Uploaded with ImageShack.us


Nu am reusit sa introduc poza.

Acum e ok, sper!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR