Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • father67

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna!sunt nou in acest club si as vrea daca se poate o solutie pentru problema mea!am achizitionat de curand un Opel Vectra B din anul 1998 benzina motor 1600 si am o nelamurire!daca circul cu 120 km /h motorul merge turat la 3400 rpmsau asa arata seasul de la bord.mie mi-i se pare ca merge mult prea turata daca aveti ceva solutii sau sfaturi v-as ramane indatorat

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
edit by Stefan Tolos.

Skip ads

  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut bun venit in club pai eu cred ca depinde in ce treapta de viteza esti cind ajungi la 120km /h daca esti in a 4 e cam normal sa ti-se para ca merge cam turat motorul ..sch a 5 si vezi ce se intimpla ...parerea mea
  • father67

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cu masina circul normal in viteza a 5-a dar dupa cum am zis functioneaza mult prea turata!poate exista ceva sonde sau senzori de care eu nu am cunostinta.nu conduc deloc sportiv deci cred ca e altceva la mijloc!azi o sa-i mai fac o proba sa vad ce pot face!si inca o problema a aparut nu imi mai functioneaza inchiderea centralizata din telecomanda usile se inchid si se deschid toate numai din cheie iar busonul de la rezervor numai manual adica imping sau trag de tija metalica din portbagaj !am schimbat bateria de la telecomanda dar tot degeaba!o zi buna si drumuri bune sa aveti toti Opelistii si nu numai !
  • father67

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da i-am mai facut si azi o proba merge mult prea turata la 130 deja am peste 3500rpm pana la 100 merge pana in 2200rpm dar daca vreau sa depasesc aceadta viteza creste si turatia deci?!e normal sau nu ?eu zic ca nu e normal dar daca asa e asa mergem!nu am nici un cod nu imi arata le bord nici o defectiune ce sa fie?
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ti se pare ca patineaza discul de ambreiaj? daca nu inseamna ca asta e demultiplicarea cutiei Sad
  • father67

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
buna Opelisti!nu patineaza ambreiajul merge normal ajunge normal la o anumita viteza dar cum am zis peste 100 se tureaza prea tare!si scuzati-ma daca nu stiu ce inseamna demultiplicarea cutiei!poate primesc ceva lamuriri.motorul nu este ecotech multumesc
  • father67

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
craciun fericit tuturor Opelistilor!am mai intrebat pe unul si pe altul si mi-au zis ca asa e normal sa functioneze motorul!oricum sarbatori fericite tuturor si un an nou fericit!
  • cristi pop

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dupa cum se vede esti nou si in soferie este normal sa creasca si turatia motorului asfel cum fuge
Skip ads

  • father67

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
buna din nou nu sunt deloc nou in soferie am condus mai multe tipuri de masini dar care nu erau ale mele asta e a mea si de aia am intrebat ca dupa parerea mea mergea putin prea turata fata de alte tipuri dar vad ca in loc sa mi-i se dea sfaturi sau raspunsuri la intrebare sunt numai raspunsuri cu tenta de misto si care nu ma ajuta deloc!un an nou fericit tuturor Opelistilor
  • cata07

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
SAL.MOTORUL TAU CRED K MERGE BINE.
MERGE TURAT DIN CAUZA CA AI CUTIE CU RAPOARTE SCURTE.ASA AM SI EU LA VECTRA MEA. Smile



Renunta la litere MARI
  • father67

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns bafta
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
adrian cobra a scris:salut bun venit in club pai eu cred ca depinde in ce treapta de viteza esti cind ajungi la 120km /h daca esti in a 4 e cam normal sa ti-se para ca merge cam turat motorul ..sch a 5 si vezi ce se intimpla ...parerea mea

Tu esti un adevarat geniu al motoarelor. Sunt bucuros sa iti citesc randurile. Ma declar fanul tau =)) .
Decat sa scrii aberatii dinastea mai bine taci...
@father67, este normal. Asta e turatia la majoritatea motoarelor de 1.6 , nu doar la Opel .
Skip ads

  • father67

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
multumesc din nou tuturor indiferent ce au scris!las asa sa mai fie si un lup mancat de o oaie!bafta in continuare drumuri bune sa aveti toti si un an nou mai bun ca cel care o sa treaca!La multi ani tuturor Opelistilor!
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Asa este motorul facut...are cuplu la turatii foarte mari
de ex eu cu a 5-a merg la 60 la 200 de ture
dar si cu a 3-a la 140 la 4000 si un pic de ture
(asta pt motorul de 1.Cool
si eu m-am speriat prima data...o sa vezi ca dupa o anumita turatie...de ex 3500...nu o sa mai se tureze aiurea...cum zici u...
  • tudor88

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
e normal sa se tureze!doar este benzina unul la mana,daca era disel poate aveai de ce sa iti faci griji.iar doi la mana,adevarata turatie o simti dupa trei mii juma de ture.Si cum spunea si steffano motorul are cuplu la turatii mari. IN CONCLUZIE CALCO FARA FRICA! bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR