Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Castrolul ala e turcesc. Laughing Filtrul tot pe dedesubt il schimbi.
Skip ads

  • hapsea

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
iti recomand sa faci un tester ca sa vezi dc apare "masinuta". daca nu ai bani de tester baga metoda pseudoagrafa. dar tine cont ca ecu o sa afiseze toate erorile memorate (unele sunt prezente altele nu)
numai bine
  • Opelosu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
aha ok stai sa termin cu uleiul sa-i fac schimbul sa termin cu el(si aici risc bag castrol )acum vad ca toate sunt turcesti chinezesti nici nu mai stii ce cumperi o sa vad eu cum se comporta ..ca deja se agraveaza situatia aseara cand am fost doar cu o treaba mica 5 km distanta deja ticaia ceva la motor niste batai mici(cred ca tacheti) deci nu mai pot astepta decat deloc ulei mai bine bag ceva si vad eu ce o fi sa ma tina pana in aprilie cand vine caldura ca dupaia ma bag eu s-o "revizuesc" cat despre martoru"masina" cred ca dupa sarbatori ma bag si la el sa-l rezolv.Va multumesc de ajutor la toti si o sa revin cu informati cum se comporta exact dupa schimb ..si cat a mancat la primi 1000 km noroc
  • Opelosu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
gata am facut si schimbul se simte o inbunatatire motoru nu mai "ticaie" merge mai liber si fum scoate mai putin.Problema cred ca a fost fostul ulei care era ars destul de tare proprietati aproape ca u mai avea adik nu mai era vascos era prea subtire etc si am mai scos cred ca aprox 1 l din masina ..asa si la buson nu este imbus l-am desfacut cu o inelara de 19 deci cine a spus ca este imbus probabil difera.Acum sa vad cum sta cu mancatu sper sa nu consume asa mult.MS celor care m-au ajutat SARBATORI FERICITE tuturor si sa ne auzim la anu cu bine(si cu cat mai putine pobleme la masini Smile))
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu am zis ca este imbus la baia ta de ulei. Am tot un B2, tot z16xe, tot din 2001, si la mine e imbus... Or fi oare mai multe feluri de busoane la baie...? Ei na, important e sa nu iti curga ulei pe acolo si sa nu fie distrus filetul din baie.
  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sunt curios ce s-a intamplat cu Z16 XE, Opelosu, nu ai mai zis nimic.....
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
problema cu uleiul am avut-o si eu ..
eram disperat ca trebuia sa completez k nebunu ulei.. ma rog
cand am venit cu masina din germ nu stiu exact ce ulei a avut in ea dar eu cu acel ulei am facut 10000 km
bun .. toate bune si frumoase pana cind: am facut schimb cu unlei mobil 1.. infect ulei am facut 3000 de km si l-am schimbat mergea masina ft urat.
alt schimb de ulei alt ulei si anume am bagat elf st competition parca cel de 3 stele 10w40... am ramas placut surprins ca masina a mers ft bine si am reusit sa fac cu el 10000 km cu o completare de numai 1.5 l la 10000 km.
ok toata lumea a laudat gm. hai sa incerc . sincer nu mai bag asa cave in masina completam cu 800 ml la 1000 de km.
si acum ca tot am ajuns cu ea la doctor sa ii schimbam articulatie fata am intrebat ce e recomandat.
domnul doctor a spus raspicat - castrol magnatec 10w40 si o sa fii multumit.
am facut-o si pe asta si dupa 1000 km am avut placut surpriza sa completez doar cu 200 ml de ulei.
sincer eu pe castrol magnatec o sa raman. merge masina bine. cu o mica problema de la bobina de ind. da o sa schimb si cu asta basta.
acum las la decizia voastra ce ulei doriti sa folositi.
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
sunt curios ce a facut opelosu , o fi rezolvat ? la mine tot z16xe manca ulei in prostie 500 ml la 1000 km ,toti ''mecanicii'' vroiau sa-mi segmenteze motorul pana mi-a dat un mecanic Liqui Moly ,parca asa se scrie , 5w40 , pana acum am 2500 km cu masina ( ieri) am completat 300 ml ... toba curata ..totul bine ,masina merge frumos ,motorul nu mai are zgomot ,inainte aveam GM 5W30( o prostie ) ,masina facea ca vaporul si manca ulei in prostie ..GM made in india luat de la reprezentanta opel ,eu recomand sa nu incepeti cu segmentari ca motoarele sunt foarte bune ,conteaza si cum il exploatezi . succes!
  • paval_adr

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am acelasi motor z16xe pe un vectra din 2001 automat,,,bag ulei castrol 10w40 si nu mi mananca gram de ulei
  • KING20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sal, am un astra G an 2002 1.6 16 valve si i-am facut o segmentare cu tot tacamul acum merg cu Aral 5w-40 si e ok, ce vreau sa va intreb masina mai scoate fum si la relantiu ( negru-gri ) si miroase a ulei , un miros intepator, ce ar putea avea am fost la 2 mecanici si au zis sa merg mai turat cu ea ca sa se curete catalizatorul, voi ce parere aveti ?! Poate fi de la epuratorul de ulei? sau e prea subtire uleiul?! Va multumesc.Stima!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR