Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • danny2089

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sal am si eu o problema in legatura cu cureaua de distributie .nu imi scrie nici unde cand a fost schimbata .eu am facut deja 30000 km.mar interesa daca este neaparat sa schimb si rolele sau pot sa schimb numa cureaua.cam cat m-ar costa si ce ar trebui sa cumpar?ca am vaut in discuti ca este cu 111 dinti si 146 !vectra a an 92 c18nz ,serie 14258875,66kw 18i modelu chel Very Happy doar servo.daca poate cineva sa-mi dea niste inf......

multumesc!

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
edit by Stefan Tolos.

Skip ads

  • danny2089

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cer scuze daca cumva am redeschis o intrebare .......dar nu prea am tim sa caut ca tre sa plec dincolo si am zis ca sa fiu mai rapid...daca se poate macar topicul unde a fost acest subiect!

ms mult!si scuze inca odata
  • RUO_LET

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din ce stiu eu c18mz ar fi in 8 valve, scuze daca gresesc si ar avea doar o rola
rola + curea - pe la 2 mil
multi schimba si pompa de apa odata cu distributia, fiecare face cum il taie capul, nu e obligatoriu dar rola e obligatoriu, rola uzata iti poate rupe cureaua noua, am vazut caz in care cureaua a cedat la 5000 de km din cauza rolei pe care nu o schimbase (calibra 8v)
ce trebuie sa cumperi:
rola intinzatoare - 1 buc intre 140 si 250 de ron, functie de marca la autokarma
curea distributie - intre 30 de ron si 80 de ron tot acolo
pompa apa (daca nu duci lipsa de bani nu ar stric asa o schimbi si pe asta) - intre 100 si 230 de ron
antigel - dacaschimbi pompa de apa si vrei sa il pui nou - nu stiu de care iti trebuie
manopera - functie de unde il faci, eu am schimbat-o cu 250 de ron (fara pompa de apa) pe let, deci la 8v ar fi mai putin, in service dar nu la reprezentanta
"succesuri"
  • danny2089

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ms mult de sfat....nu prea stau bine cu bani de aia am intrebat.....trebuie sa plec din tara la sfarsitul saptamanii si nu am bani pana nu ajung acolo...nu stiu cate valave am Smile e c18nz alternatoru si pompa de apa au curea separat ca aia se vede...

ms mult !
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
alternatorul si servo au curea separata.pompa de apa e pe distributie.
ai de schimbat rola si curea(cum a spus si colegul) obligatoriu.sau daca ai noroc maxim ai de schimbat doar curea ca nu are rola.cureaua se intinde cu pompa de apa.
ia fa calculele si vezi daca preferi sa dai bani sau sa risti sa ramai cu masina in drum.
  • BVP

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1901 A BLU'
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut! C18NZ am si eu pe masina. Un mecanic "destept" mi-a schimbat doar cureaua. In 2 zile s-a rupt cureaua nou nouta. De ce ? S-a blocat rola veche ... Asa ca am renuntat la mecanic si am schimbat EU cureaua rupta si rola blocata. Surpriza ! Masina functioneaza. Sfat : schimba-le pe amandoua iar cureaua sa o cumperi de calitate. Macar cureaua. Numa' bine ! Bafta!
  • danny2089

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2010

  • Mesaj Privat
va multumesc de sfat!

ma duc sa cumpar curea si rola......sau de fapt ma duc la mecanic sa vad ce tre sa cumpar....ce ar fi mai bine ?ce marca?

multumesc anticipat!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Curea Gates sau Contitech, rola Ina.
Skip ads

  • danny2089

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu de curea dar rola este ina curea am luat cea mai scumpa cred ca tot ina......

o sa vad maine cand le iau de la mag 230 ron amandoua 1 curea + o rola.
va multumesc mult!pt ajutor!
nu stiu la ce mecanic sa ma duc ca nu prea am incredere in ei.....cei care ii cunosc nu au timp deloc,lucreaza de dim pana seara!
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@danny2089 ia legatura cu,Casian....poate cunoaste el.
https://www.clubopel.com/vie...p?p=968076#968076
  • danny2089

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ms!am rezolvato la un service de unde am comandat distributia...rola ina ,,cureaua contitech pompa acu am comandato si imi ajunge dimineata si ma duc sa o montez....rola+curea+pompa de apa 360 ron +200 ron montaj.



multumesc de ajutor!
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
danny cum e ai schimbat distributia?
Skip ads

  • danny2089

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2010

  • Mesaj Privat
da am schimbato......e bine deocamdata sper sa fie si in continuare pt ca eu is momentan plecat din tara si aici e cam piperat.......nu mi-a trebuit rola intinzatoare doar pomapa(care se zice ca nu e obligatorie)dar nu ofera garantie daca nu o schimbi pt ca are rol de intinzator......deci am numa cureaua + pompa cureaua 80 ron conitech si pompa sincer nu mai tin minte dar am luato pe cea mai scumpa cred ca 170......,

numa bine la toti de pe forum!Smile
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ok foarte bine ca ai schimbat si pompa de apa ca cine stie cand a mai fost schimbata si era pacat sa mai desfaci inca o data distributia pt. ea.........drumuri bune sa ai
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
RUO_LET a scris:din ce stiu eu c18mz ar fi in 8 valve, scuze daca gresesc si ar avea doar o rola
rola + curea - pe la 2 mil
multi schimba si pompa de apa odata cu distributia, fiecare face cum il taie capul, nu e obligatoriu dar rola e obligatoriu, rola uzata iti poate rupe cureaua noua, am vazut caz in care cureaua a cedat la 5000 de km din cauza rolei pe care nu o schimbase (calibra 8v)
ce trebuie sa cumperi:
rola intinzatoare - 1 buc intre 140 si 250 de ron, functie de marca la autokarma
curea distributie - intre 30 de ron si 80 de ron tot acolo
pompa apa (daca nu duci lipsa de bani nu ar stric asa o schimbi si pe asta) - intre 100 si 230 de ron
antigel - dacaschimbi pompa de apa si vrei sa il pui nou - nu stiu de care iti trebuie
manopera - functie de unde il faci, eu am schimbat-o cu 250 de ron (fara pompa de apa) pe let, deci la 8v ar fi mai putin, in service dar nu la reprezentanta
"succesuri"

da c18nz are 8 valve iar distributia are curea cu 111 dinti si pompa de apa care are si rol de intinzator pt. cureaua de distributie,doar la modelele din '93/'94 cu tipul asta de motor au si rola in plus dar modelele pana in '93 nu au numai daca cumva nu a fost schimbat ulterior motorul Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR