Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salutare. vreau sa imi montez proiectoare pe o Astra F din 1995. am gasit intr-un catalog un proiector de Astra F, care merge pe modelele din 1994. are cineva de vanzare asa ceva ? bara mea nu are locas de proiector, deci o sa trebuiasca fie sa schimb bara, fie sa decupez locasul pentru proiectoare. astept sfaturi de la cei care au facut asa ceva. multumesc.
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mda...m-ai gasit.am luat proiectoare de la baietii care se ocupa de dezmembrari.cam 100 lei ar trebui sa fie amandoua.poti sa pui si cu lupa si fara.nu difera forma fizica.
se desfac pasajele din spatele rotilor.se vor vedea 2 piulite de 8 care tin bara.pt a le vedea trebuie demontate pasajele.apoi mai sunt cate 2 piulite care tin in lateral bara de aripa.cam asta ar trebui sa fie demontarea.pe spatele barei ai desenat chenarul proiectorului.se decupeaza frumos dupa forma si se monteaza proiectorul prinzandu-se cu suruburi in gaurile deja existente pe bara(3).daca ai noroc sa ai mufele le conectezi direct.daca nu,tre sa tragi cabluri la panoul de bord,unde ar trebui sa ai un releu si bineinteles butonul de comanda.cam asta a fost.si te rog eu mult.nu monta xenoane in proiectoare.pastreaza lumina galbena pt zapada si ceata.trust me...
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
are vreun coleg 2 proiectoare de F in plus ? inca nu mi-a iesit din cap. pretul se discuta in functie de starea lor. De preferat din Bv, dar nu obligatoriu
multumesc.
  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
nici eu nu am proiectoare.ma interesez si eu pe aici sa vad la cat ajung Smile
Skip ads

  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am gasit acum pe net, second, undeva la 60 ron / buc
daca mai lasa ceva, i le iau si ma apuc de treaba .
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
90 ron ambele....verific maine daca am cablurile + mufe trase, si daca le am le si comand.....aaa, trebuie sa ma uit daca am si butonul de actionare...
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
synapse a scris:mda...m-ai gasit.am luat proiectoare de la baietii care se ocupa de dezmembrari.cam 100 lei ar trebui sa fie amandoua.poti sa pui si cu lupa si fara.nu difera forma fizica.
se desfac pasajele din spatele rotilor.se vor vedea 2 piulite de 8 care tin bara.pt a le vedea trebuie demontate pasajele.apoi mai sunt cate 2 piulite care tin in lateral bara de aripa.cam asta ar trebui sa fie demontarea.pe spatele barei ai desenat chenarul proiectorului.se decupeaza frumos dupa forma si se monteaza proiectorul prinzandu-se cu suruburi in gaurile deja existente pe bara(3).daca ai noroc sa ai mufele le conectezi direct.daca nu,tre sa tragi cabluri la panoul de bord,unde ar trebui sa ai un releu si bineinteles butonul de comanda.cam asta a fost.si te rog eu mult.nu monta xenoane in proiectoare.pastreaza lumina galbena pt zapada si ceata.trust me...


salut,

daca am butonul in bord pentru proiectoare, e posibil sa am si mufele trase ?...m-am uitat dupa ele sub bara, dar nu le-am gasit.

merci.
  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Poate ai doar butonul pentru stopul de ceata pe spate.
Skip ads

  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da, ai dreptate, asa este, e pentru stopul de ceata de pe stopul din stanga...off...mi-am facut iluzii degeaba...merci
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu am cablurile trase, ma poate ajuta cineva sa fac o lista cu tot ceea ce imi trebuie ? cabluri, relee, bloc lumini, sigurante + proiectoare evident ( astea le-am gasit undeva la pret ok, daca ma hotarasc si daca le mai are... )
eventual daca cineva din Bv ma poate si ajuta la montat, fac cinste.
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
kng91 a scris:nici eu nu am proiectoare.ma interesez si eu pe aici sa vad la cat ajung Smile


te gandesti si tu sa iti pui si tu proiectoare ? la ce bani le-ai gasit ?
merci.
  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
dap as vrea sa imi pun si eu am gasit undeva la 90 roni amnandoua.
Skip ads

  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
e ok pretul, e acceptabil, mai ales daca se prezinta si in stare buna. si cu totul pe la cat te duce ?
  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
inca nu stiu la cat ma ajunge, sunt multe de facut.
  • Georgian AG

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
E greu sa iti pui proiectoare si sa tragi cablurile si sa iti pui buton in bord multa migaleala mai ales la decuparea barei mai bn iti iei alta daca se potriveste decupata.

Bafta.
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
se potriveste cea decupata 100 %, eu cred ca daca ai rabdare, o poti decupa linistit si pe asta ... acum depinde de nervii fiecaruia
  • Georgian AG

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
da corect cu tine dupa nervii fiecaruia, orcum mie unu imi place mai mult cu proiectoare decat fara mai ales noaptea cu toate luminile aprinse ii da alt dizain decat fara.
  • insane_mcd

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu pot sa ma abtin.....nu stiam ca proiectoarele se pun pe masini pentru dizain Smile))))) oare de aceea sunt dotate masinile cu proiectoare?sa fie mai dizainoase?Smile)

eu mi am pus proiectoare pe masina....sa le folosesc pe ceata...nu ca tzaranii care merg cu pozitii albastre sau alte culori si proiectoare..
Am dat bara jos,am decupat cu un cutter pe sablonul de pe masina...precizez:numai barile originale au trasat decupajul....cele aftermarket nu au
le am prins in 3 suruburi....si am facut instalatia electrica...mufele le am luat de la un espero...e posibil sa fie si pe cielo acelasi mufe..am avut o instalatie electrica completa de espero..
releu langa baterie...fire trase,alimentare de la baterie la releu trebuie sa aiba o siguranta de 15A
am luat un buton tot de ceata spate,l am pus in locul celui orb in bord...si am tras un fir subtire care sa comande de la bord releu ..alimentarea de la buton de + am luat o pe la tabloul de sigurante,de preferat sa fie pe contact sa nu ramai cu ele aprinse sa consumi baterie Smile


bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR