Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare tuturor ! recent mi-am cumparat un astra g bertone cabriolet din 2002 albastru super dotat ...cititnd forumurile despre aceste modele , am inteles ca exista unele modele cu suspensii reglabile pe inaltime. Daca este cineva care are asa ceva sau poate sa-mi zica si mie cum imi dau seama daca am asa ceva pe masina ...dupa ce ar trebui sa ma uit ?
Skip ads

  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
M-as mira sa fi pus producatorul suspensii reglabil pe inaltime din fabrica.Eventual aftermarket este mai mult probabil sa se fi instalat de proprietar.Din cunostintele mele se poate din fabrica doar suspensii sport dar nici de cum reglabile pe inaltime, cel putin pentru astra g . Trebuie sa te uiti dupa ce am incercuit eu in poza atasata.Acelea sunt elementele de reglaj ale suspesiei reglabile pe inaltime
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mersi z16xep esti de mare ajutor trebe sa ma bag pe sub ea sa vad Very Happy... o sa revin cand stiu ceva sigur
  • BRAVOGTR

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca s-a montat pe bertone suspensie sport reglabila.poate fostul proprietar a montat una aftermarket ulterior.ca sa-ti dai seama daca este reglabila pe inaltime pe amortizor trebuie sa observi niste piulite cu diametrul mare similar cu diametrul arcului,adica exact ce ti-a incercuit colegul @Z16XEP.
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
da suspensiile cu siguranta sunt sport am simitit-o pe fundul meu Smile) si daca incerc sa apas in zona aripilor pe masina nu prea se misca eu avand greutatea de 90 de kg... cu toate astea is foarte multumit de stabilitatea in curbe totusi prefer suspensii sport la orice ora din zi decat cele normale cu toate dezavantajele ei pe drumurile romanesti... acuma urmeaza sa ma bag sub ea ...nu prea am unde dar am so fac inca la cj zapada e in faza de mocirla mai astept sa se puna un strat nou curat sau poate am noroc sa se mai uste unpic .... si revin cu raspunsul. multumesc pt sfaturi Smile
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
mai poti sa vezi daca ai suspensie sport uitandu-te dupa culoarea arcurilor (rosii, verzi , albastre, galbene), cele originale sunt negre. Este posibil sa ai suspenie sport denaia fixa.Model ca si in poza atasata
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mersi is sigur ca sunt sport ... sper sa fie si reglabile Wink)
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
daca ai supensie sport si te lasi pe ea si nu coboara de loc e una din doua ori ai suspensii cum tia pus colegul in poza ori ai amortizor sport care se poate regula cat de dur il vrei
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
laur_astra stai asa , si nu baga omul in ceata cu amortizor reglabil pe duritate ca alea costa un sac de bani.Daca deschide capota si unde sunt prinse amortizoarele de caroserie observa o rotita cu niste insemne pe ele inseamna ca are amortizoare reglabile pe duritateExemplu in poza alturata Amortizoarele sunt reglabile pe inaltime si pe duritate la care se poate regla si unghiul de incidenta al rotii ,camber pe engleza(pozitiv sau negativ) , marca D2 racing pentru cine cunoaste. un amortizor "sport" este putin mai dur decat unul de serie deoarece cursa lui este mai scurta, acesta combinat cu un arc sport face masina mai rigida si coboara sau nu din inaltime.Cele reglabile pe inaltime au un alt design al amortizorului pe care este taiat un filet , cu piulita pe care se regleaza inaltimea si/ sau "duritatea". (imagini in posturile anterioare).Iar suspensiile reglabile pe inaltime si duritate au aceelasi design doar ca amortizorul are un reglaj in plus o rotita de care poti invartii sa faci amortizorul mai rigid sau mai moale
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
da m-am uitat astazi la ele este exact acelasi model care mi l-ai pus tu ..alea cu galben si arcuri rosii...diferenta este ca sunt negre... pana si suportul de arcuri este identic cu ceea ce apare in poza ta z16xep...mersi pt ajutor baieti...era si mai cool daca aveam si ceva reglabil pe acolo
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
rog un moderator sa inchida acest topic am aflat raspunsul la intrebarea mea...in concluzie pe astra g nu s-au pus din fabrica suspensii reglabile pe duritate sau inaltime doar suspensii sport fixe...
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
scuze dar cand ai zis suspensii sport credeam k ai schimbat suspensia la masina, nu m-am gandit la aia de serie, eu la a mea de ex i-am pus niste amortizoare bilstein si arcuri eibach pro kit, dar vreau sa le schim si sa pun unele regulabile pe duritate ca cu jantele de 9,5 inch de alt pe spate imi cam roade in aripa Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR