Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • chepuiu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salutare. sunt posesorul unui astra g, 2001, 3 usi, si ieri am observat ca scaunul soferului nu mai rabateaza, desi tija de actionare functioneaza normal. scaunul culiseaza fata-spate, dar spatarul nu se rabateaza pt a putea intra pe locurile din spate. pana acum nu am patit asa ceva, si nici nu a dat semne de ''imbatranire''. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? problema este ca are si airbaguri in scaune, si as prefera sa nu defectez ceva. va multumesc

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
edit by Stefan Tolos.

  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
s-au rupt cablurile care actineaza piedicile
cauta pe forum ca exista topic dedicat
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat acele cabluri, la ambele scaune, asestea trebuie "dezbracate" pana la os (pardon... pana la sarma Wink )
Pentru aceasta, scaunul se "desface" incepand cu partea din spate, apoi se desolidarizeaza levierul cu care scaunul se rabateaza, suporturile pentru tetiere si se trage de capitonajul scaunului, de "jos in sus".
Cablurile (10-15E bucata la Opel, in cazul meu) se instaleaza usor, dupa care scaunul se monteaza... invers decat la demontare.
In interior se gasesc circa 10-15 agrafe din metal, pe care eu le-am inlocuit cu coliere din plastic, din alea care se strang si nu se mai desfac, pentru electricieni.
Primul scaun l-am facut in 3 ore, al doilea in 30 de minute Rolling Eyes
  • chepuiu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2008

  • Mesaj Privat
multumesc, acum am vazut ce e de facut. am dat deja comanda de cabluri. sper sa nu-mi dea cu virgula la piese cand le pun la loc. va multumesc de postari si sfaturi
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vezi ca accesoriile de plastic (suport levier de rabatare si cei doi "cilindrii" suport-tetiera) se desfac DIN INTERIOR, au niste chestii de blocare acolo si trebuie stranse cu clestele, din interior.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR