Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Bodea Andrei

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
An deschis acest topic deoarece nu am gasit suficiente informatii pentru cunostintele mele(poate si a altora) mecanice despre inlocuirea acestui simering,demontarea pieselor necesare si binenteles montarea acestora inapoi.Daca cumva gresesc sa ma corectati va rog frumos dar acest semering este pozitionat in partea de jos a motorului la fulia mica- baia de ulei.
Citez pe domnul Dan -"Este simeringul si codul este 6 38 199.
Ca sa il schimbi trebuie scoasa fulia mare si pe urma aia mica. Aici e indicat sa schimbi surubul 6 14 986 SCREW, TORX, CRANKSHAFT PULLEY cam 2,70 euro, si se tine contra de fulie obligatoriu, stringere la 150Nm + 45grd, neaparat curatat filet si pus pasta blocare. Nu recomand desfiletare sau stringere cu masina in viteza+frina sau alte metode mioritice. "
Nu pare mare filosofie si practica demontarea fuliilor dar la montare rebuie neaparat cheie dinamometrica? si acel +45grd ce inseamna mai exact?pe intelesul micilor mecanici care doresc repararea masinii acasa in garaj din pasiune pentru unii,motive financiare,insuportarea jecmanelilor serviceurilor ,sau neincredere in cazu meu cam toate Laughing
Am impresia ca trebuie si aici suspendat motorul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Simeringul ala se schimba odata cu distributia, deci daca nu curge fenomenal mai asteapta sa scoti si tacaneala.
Da, motorul trebuie suspendat si dinamometrica cam obligatoriu, 45grd inseamna inca atat invartit surubul...un cerc are 360grd, de la ora 12 la 3 ai 90grd, calculeaza ochiometric.
  • Bodea Andrei

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Totusi nu as schimba inca distributia pentru un simering,ca motorul merge frumos si nu am sunet de diesel.Asa ca va rog sa completati acest post,cei care au schimbat acest simering, parca mie groaza sa ma apuc de schimbat,parca vad ca o sa intampin ceva probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR