Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Zane

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
stie careva care sunt simptomele cand sunt probleme la ambreiaj? la mine la plecarea de pe loc, mai ales daca masina e putin in rampa, daca nu preiau cu acceleratie, moare motorul.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aia nu e din ambreiaj. Daca aveai ambreiajul defect in loc sa moara ramanea turata cu masina pe loc.
  • adrian_mihai5

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
aco_008 are dreptate....pe langa fapul ca se dureaza scoate si un miros de material incins...
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu probleme cu ambreiajul {cred} Question numai ca la mine masina merge brici, nu tremura nu patineaza ambreiajul ,doar ca imi intra greu in viteza 1 pe loc {nu mereu} chiar si a2a si tine cam jos pedala. Stie cineva ce ar putea fi ,ambreiaj uzat sau daca pot regla cumva ambreiajul sa tina mai sus ca am vazut ca e hidraulic sau o trebui aerisit? Masina e astra g y17dt ysuzu 2001 [ 120000 km, nu stiu daca sunt reali]. Oricum la mecanica ma pricep destul de bine si mi-am dat seama ca ambreiajul tine prea jos dar nu stiu de ce ? E deranjant mai ales trebuie sa reduci mult si esti nevoit sa o dai pe a1a nu vrea deloc decat cu japca Evil or Very Mad ,a3a ,a4a cam agata putin ,a5a si marsarierul intra bine! Multumesc anticipat!
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Radule, la tine rulmentul de presiune e cel care face figuri! Si eu am avut belele din astea sa intre greu in 1 si cateodata si in 2, in plus mai aveam si un zgomot ciudata, cand am dat jos cutia am gasit rulmentul cu o uzura foarte mare! Bafta!
  • melinet86

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
RADU FLORIAN a scris:Am si eu probleme cu ambreiajul {cred} Question numai ca la mine masina merge brici, nu tremura nu patineaza ambreiajul ,doar ca imi intra greu in viteza 1 pe loc {nu mereu} chiar si a2a si tine cam jos pedala. Stie cineva ce ar putea fi ,ambreiaj uzat sau daca pot regla cumva ambreiajul sa tina mai sus ca am vazut ca e hidraulic sau o trebui aerisit? Masina e astra g y17dt ysuzu 2001 [ 120000 km, nu stiu daca sunt reali]. Oricum la mecanica ma pricep destul de bine si mi-am dat seama ca ambreiajul tine prea jos dar nu stiu de ce ? E deranjant mai ales trebuie sa reduci mult si esti nevoit sa o dai pe a1a nu vrea deloc decat cu japca Evil or Very Mad ,a3a ,a4a cam agata putin ,a5a si marsarierul intra bine! Multumesc anticipat!




Aceeasi problema o am si eu numai ca la mine in plus de ce ai zis tu la aglomeratie mare in bucuresti cateodata mai si tremura la plecatul de pe loc.
Daca schimb rulmetul se termina cu problemele?
Sau in cazul meu trebuie sa schimb tot kit-ul de ambreiaj?
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am probleme cu ambreiajul...cand debraiez se aude un scartait ciudat si pe langa asta la turatii mari patineaza rau detot...mai ales daca dupa ce rulez 1-2 km...stie cineva cate ar fi problema la mine?adica ce partea din kit-ul de ambreiaj ar trebui schimbata ca sa functioneze corect?

Respect!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa schimbi tot kitul daca tot dai cutia jos, nu ai vrea sa schimbi decat discul si dupa 6 luni sa cedeze rulmentul...
Skip ads

  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
poi sincer acum nu prea ma descurc cu banii si ma gandeam ca merge decat partea defecta schimbata...am gasit la cineva kit ambreiaj sh,dar mi-e frica sa pun unul sh ca nu se stie cat de mult ma mai tine si ala...deci tu ma sfatuiesti sa il iau cu totul sa nu ma complic...bft
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cand ai sa vezi cat e manopera pentru un schimb de ambreiaj o sa ajungi la concluzia mea, nu renteaza sa umblii de 2 ori acolo.
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ok.Ms mult @aco.App,spor la mesaje in continuare ca am vazut ca ai facut 3001;))

Bft
  • Vergy

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ce ar trebuii sa fac daca intra greu in marsarier,parca ar tine in ceva maneta, nu intodeauna se intampla dar frecvent intra greu,in celelalte trepte intra bine,zic eu.Pareri,solutii ?
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
stie cineva cam cit costa un kit ambreiaj?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am aflat ! cam 900 ron Mad Mad rulment ,placa ,disc
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am dat 450 lei pe kit sacks, 300 manopera saptamana trecuta!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In acel kit nu aveai si rulmentul de presiune.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
din cauza rulmentului de presiune imi tine jos pedala de ambreiaj?
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
450 lei placa + disc, rulmetul e si ala vreo 600-700 lei, dar luate toate impreuna se mai reduce din pret! Rulmentul se simte la bagatul in viteze! Nu stiu daca de la el e cursa joasa! Posibil si de la placa de presiune! Dar faza e, ca pana nu dai jos nu stii ce e acolo, eu daca stiam nu mai dadeam 450 de lei sa schimb kitul de pe ea! Bafta!
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pina la urma ai montat kitul nou de ambreiaj pe masina? si zimi un pret la disc si placa de pres. cele folosite daca zici ca sunt bune!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
RADU FLORIAN a scris:pina la urma ai montat kitul nou de ambreiaj pe masina? si zimi un pret la disc si placa de pres. cele folosite daca zici ca sunt bune!

legat de ambreiaj -si eu ma numar printre cei care au schimbat kitul de ambreiaj .L am cumparat de la Horatiu din timisoara.Cost -180 e +60 transp .KIT-disc , placa, rulment presiune toate marca LUK, -PRODUSE NOI
Recomand , daca nu vrei sa umbli de 2 ori sa schimbi tot kitul
tel Horatiu-0721903357

poze cu ceea ce am schimbat eu
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=80
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR