Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pentru inceput vreau sa spun ca nu am intentia sa orbesc cu ele ceilalti participanti la trafic, am lupa pe faza scurta si se pot regla . In orasul in care locuiesc, mai nou, noaptea unele strazi nu mai sunt iluminate si becurile pe care le am acum de 55w nu lumineaza bine. Insa nu vreau sa stric ceva la masina sau sa imi topeasca lupa sau chestii de genul.
Voi ce credeti... se merita? ( becurile le am deja luate dar o sa le vand daca nu se poate) Spuneti-mi pareri sau daca chiar aveti puse spuneti-mi cum se comporta au topit ceva ?
Sau dati-mi alte sfaturi pentru becuri pe faza scurta, ceva pana in 40 de ron care sa lumineze ok .
Multumesc si astept sfaturi! Twisted Evil

edit by StefanTolos Wink
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
te sfatuiesc sa nu faci greseala sa pui becurile de 100w , de ce? fiindca in primul rand or sa-ti topeasca farurile ( un set cu lupa pleaca de la 500 ron in sus ), instalatia electrica este calculata pentru consumul de 55 w si nu de 100 w . e doar un sfat Very Happy
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mai bine incearca becurile Philips Night Vision sau chiar Blue Vision, merita si nici nu iti vor afecta instalatia.
Becurile de 100 sunt niste chinezarii care iti pot provoca probleme daca nu sunt instalate corespunzator ( relee pe instalatie, etc)
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am pus eu de 100 w un bec si am mers vreo luna cu el pana s-a ars. inca nu se topise farul,cred ca pot rezista si la caldura aceea, dar nu as mai incerca inca odata! (la fosta masina)
Skip ads

  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
RaduAL a scris:Mai bine incearca becurile Philips Night Vision sau chiar Blue Vision, merita si nici nu iti vor afecta instalatia.
Becurile de 100 sunt niste chinezarii care iti pot provoca probleme daca nu sunt instalate corespunzator ( relee pe instalatie, etc)


Deci o sa le vand nu vreau sa risc sa afecteze farul sau instalatia....
Dintre Night Vision si Blue Vision care are vizibilitatea mai buna ?Si cam pe la ce preturi sunt ?
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
100+ ron/Night Vision
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
d1nutzuu a scris:100+ ron/Night Vision

Multumesc dar vroiam ceva pana in 40 de ron sau hai sa zicem maxim 50 ron. Ideea este ce eu acum pe ea am becuri de 6 ron bucata Very Happy si cred ca ar fi destul de bune becuri la 40 -50 ron setul de 2 becuri . Gasesc asa ? Ce ziceti?
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Exact cum spunea si colegul mai sus.......Night Vision / Blue Vision aproximativ 50 RON bucata
Mai bine dai un ban in plus pentru calitate superioara decat sa iti cumperi toate porcariile, mai ales cand vine vorba de siguranta ta la volan ( aici vorbim de sistem iluminare, franare, rulare, stergatoare, etc)
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cu cat dai mai putini bani cu atat o sa aiba o durata de viata mai mica , eu am cumparat un set de h7 white xenon ( am zis ca am dat lovitura , sa vezi acum lumina pe corsa, frectie la picior de lemn ) si dupa doua luni s-au ars , in conditiile in care nu au functionat mai mult de 10h adunate . it recomand phlips ,
http://www.philips-shop.ro/1831.c.html
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
RaduAL a scris:Exact cum spunea si colegul mai sus.......Night Vision / Blue Vision aproximativ 50 RON bucata
Mai bine dai un ban in plus pentru calitate superioara decat sa iti cumperi toate porcariile, mai ales cand vine vorba de siguranta ta la volan ( aici vorbim de sistem iluminare, franare, rulare, stergatoare, etc)


Eu ma referam la 50 ron setul de 2 becuri Very Happy o sa caut prin oras sa vad daca gasesc ceva .... am fost la un service, intreb de un bec h7 la care imi raspunde da avem la 6 ron si ceva mai bun la 90 de ron becu Neutral de la 6 ron la 90..... cred ar trebui sa fie si ceva mai de mijloc Sad
  • ibn

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu puneti becuri mai mari de 55W cum a montat in fabrica imperialistul ca sigur veti avea probleme cu instalatia electrica si comutatoare (va trece intensitate dubla prin ea pt 100W), oglinda se poate matui in partea superioara (caldura degajata va fi dubla pt 100w) si nu in ultimul rind soclul va fi suprasolicitat de intensitatea dubla si va creea probleme. Consider ca orice tip de bec Philips H7 poate fi montat dar de putere 55W. Becuri H7 sint de toate felurile la Carrefour.
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ma cam bate gandu sa iau ceva de genul http://www.okazii.ro/catalo...-55w.html#galerie Ce ziceti ? Twisted Evil
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Chinezesti, care probabil se vor arde in 2-3 luni.
Raman la parerea mea: Philips sau Osram
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
RaduAL a scris:Chinezesti, care probabil se vor arde in 2-3 luni.
Raman la parerea mea: Philips sau Osram

Poate este cu noroc Smile) . Daca astea de 6 lei m-au tinut extrem de mult cred ca alea or tina si ele ceva acolo.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:cu cat dai mai putini bani cu atat o sa aiba o durata de viata mai mica , eu am cumparat un set de h7 white xenon ( am zis ca am dat lovitura , sa vezi acum lumina pe corsa, frectie la picior de lemn ) si dupa doua luni s-au ars , in conditiile in care nu au functionat mai mult de 10h adunate . it recomand phlips ,
http://www.philips-shop.ro/1831.c.html


se pare ca am scris degeaba , fa-ne o favoare si cumpara ce-ti trece prin buzunar !
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:
bavarezu a scris:cu cat dai mai putini bani cu atat o sa aiba o durata de viata mai mica , eu am cumparat un set de h7 white xenon ( am zis ca am dat lovitura , sa vezi acum lumina pe corsa, frectie la picior de lemn ) si dupa doua luni s-au ars , in conditiile in care nu au functionat mai mult de 10h adunate . it recomand phlips ,
http://www.philips-shop.ro/1831.c.html


se pare ca am scris degeaba , fa-ne o favoare si cumpara ce-ti trece prin buzunar !


Momentan nu am bani sa dau 1 mil 2 sute pe 2 becuri ...... nu sunt pe bani mei , eu strang bani cat pot , si cand imi ajung de ceva imi iau .... si recent am luat huse la 170 ron si nu prea mai am bani
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
din linkul pus de mine exista BEC FAR H7 ECO VISION , set 2 buc
12V 55W Px26D
Pret: 67.49 RON
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:din linkul pus de mine exista BEC FAR H7 ECO VISION , set 2 buc
12V 55W Px26D
Pret: 67.49 RON


O sa fac comanda de setul Eco Vision , revin cu pareri dupa ce o sa le pun.
  • virus86

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1994 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
As vrea sa schimb becuriele mele H4 de 55w cu unele cu efect xenon de 55W sau sa imi pun de 100W, tine instalatia la corsa B/95?

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

  • eugenmiron

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea cu privire la becuri este sa aveti mare atentie ce cumparati pentru ca majoritatea chinezariilor albastre sau cu efect xenon am citit ca emit un gaz care opacizeaza farul pe interior iremediabil... asa ca ori va luati cum a scris colegul philips sau osram ori in maxim un an o sa va schimbati farurile ca nu mai iese nici la polish nici la nimic. La Multi Ani numai de bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR