Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Siliconul sa îl pui unde?
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pe marginea boxei, dupa ce ai pus boxa mai pui putin cu degetul pe marginea acesteia si gata, treaba facuta.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Si cu apa care curge pe difuzor, ce faci?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Apa nu curge pe difuzor direct, spa se prelinge pe usa din interior, tocmai din acest motiv ai folie... apa se prelinge pe la garnitura boxei care se coace la propriu si nu mai etanseaza intre boxa si metalul usii
Skip ads

  • odo

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Oare prin spate este aceeasi chestie? Eu am gasit initial partea din spate dreapta fleasca total, iar ieri cand am verificat era si in fata la fel... In spate era fleasca totul, in dreapta si in stanga... In fata la pasager era fleasca, la sofer foarte putin. Nu miroase apa a nimic, ma gandeam ca sa fie din calorifer ceva, dar nu am pierdere de nimic. Am etansat boxele din fata, iar astazi am facut un test pe usile din spate sa vad cum se duce apa si nu se vede nimic pe prag, ceea ce ma pune iar pe ganduri: pe unde intra atata apa?... Cum se poate desfunda acele scurgeri in portiera? Credeti-ma ca la ora actuala sunt cu moralul la pamant pentru ca am gasit atata apa incat umpleam o sticla de 2-3 litrii... Nu stiu ce sa mai verific...

ps: in schimb, parca si mocheta prinde un miros aparte, ceea ce nu am avut pana in aceasta iarna asa ceva... Aveti idee cum pot scoate mirosul de vechi/tras?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si la mine balteste apa in dreapta spate, masina a vut o interventie in service la usa aia si de atunci cred ca intra si apa pe undeva, alta explicatie nu gasesc.In dreapta fata am si eu apa pe cheder dar putina
La mine cred ca vine pe undeva pe sub prag.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Trebuie verificat chederul sa nu fie rupt/ciupit. Daca intra apa in masina ar trebui verificat scurgerea de sub mocheta sa nu fie defecta
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu e ciupit, o sa o mai duc la cineva sa vada.
Ms
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
prin portiera fata cica intra apa, e drept aveam apa pe prag mai tot timpul acolo.
Sa vedem la prima ploaie, acum amandoua usile au fost executate.
  • babisdi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu cateva detalii si sper sa ajute pe altii. Am un Opel Astra H 2008, am avut noroc cã sa stricat boxa dreapta fațã si a trebuit sa o schimb cu una nouã. Am dat jos "tapițeria" si am descoperit pe unde intra apã in interiorul mașinii; e problema care ma macina de mult timp deoarece gaseam apa pe toate pragurile, la toate usile, dupa fiecare ploaie. Dupa mai multe cautari pe internet tot nu stiam cum se poate rezolva. Apa patrunde in interior dupa ce se prelinge pe "sina" (nu stiu cum altfel sa explic) care ghideazã geamul in interiorul ușii ; curge exact deasupra boxei. Cu coperta care se îmbracã caietele scolare am acoperit partea de sus a boxelor(la toate ușile) formand un fel de cosoroc; pentru etanșarea boxelor pe ușã am pus bandã dublu adezivã ; trebuie verificat ca folia,care este atașatã pe usa, sa fie etansã... se lipește cu silicon.....aici erau formate goluri si era vizibil cum patrunde apa caci era mizerie
Apa patrunde prin: GARNITURA de la boxa si pe langa FOLIA de protecție.
Dupa atâția ani in care devenise ceva normal sa sterg apa de la toate usile, dupa fiecare ploaie, am reusit sa NU gasesc nici macar o picãturã de apã 😁😁😁👍👍👍. Regret ca nu s-a stricat boxa mai devreme caci altfel nu dezmembram interiorul ușilor (masina am cumpãrat-o nouã si nu aveam curaj sa ma "joc" cu șurubelnița prin interiorul ei)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR