Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:De ce nu-ti pui masina in semnatura sa stim si noi de ce anume vorbesti? Si sa nu spui ca e in profil, ca ne e lene sa ne uitam mereu acolo.


despre mine e vorba?
daca da pun acum! Smile

bafta
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am facut schema asta de 3 ori si nu a functionat... pana la urma m-am enervat si mi-am facut propria schema de monostabil.

Functioneaza perfect.

Componente:
R1 - 10 Mohm
R2 - 15K
R3 - 1K
R4 - 15 K
R5 - 680 Ohm
C1 - 2.2 uF
C2 - 10 nF
Q1 - C546B
Releu: RY24D-K (24V pentru ca altul nu aveam prin casa).

Cu aceste componente, schema sta activa 15.8 secunde, suficient cat sa ridice geamurile.

  • cipry

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sal.am gasit pe youtube un filmulet intereseant http://www.youtube.com/watch?v=1SVBD1L1A60
am si eu o astra g ,geamurile se ridica din exterior numai daca introduc cheia in usa si o tin invartita vreo 2 secunde. in descrierea filmului am vazut ca spune ceva de 16f628 -care este un microprocesor(nu cunosc limba,mexicana probabil) si ma gandesc ca este ceva modul facut cu aceasta componenta. stie cineva de un modul din acesta sau o schema ?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@BV19MAX: Da e corect dar schema sta alimentata tot timpul, ceea ce nu e bine.
Skip ads

  • cipry

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
da,sta tot timpul alimentata,dar consumul in stand-by al microprocesorul e f mic ,oricum si modulul de telecomanda al masinii ,mp3-ul sau statia de amplificare consuma (f putin) chiar si atunci cand sunt oprite.eu zic ca nu ar fi o problema,acuma depinde de schema cum a fost gandita.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am montat-o azi pe masina si se pare ca releul ramane anclansat cateodata. Sa fie din cauza ca ii consuma prea mult curent si integratul nu face fata? sau din cauza semnalului prelungit de pe pinul 10?

Edit: Curios sau nu, functioneaza de fiecare data, ridica geamurile, dar imi anuleaza functia confort (trebuie sa tin apasat butonul de ridicare geamuri sa se ridice complet).
Ma gandesc sa modific putin schema, adica sa folosesc si a 2-a pereche de contacte si sa se alimenteze initial prin dioda de la pinul 10, pana la anclansarea releului. ar trebui sa functioneze si nici nu ar mai sta tensiunea permanent pe montaj. Plus de asta, la taierea alimentarii, releul declanseaza 100% sigur.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Adica ajungi la schema initiala care merge foarte bine.O au multi pe masini, inclusiv eu.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Uite ca mie nu mi-a functionat. De ce? Habar nu am... de facut am facut-o corect.
Ma gandesc si la faptul ca poate fi prea sensibil circuitul de intrare la schema prezentata de mine. 1 K intre baza si emiter este destul de putin.
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Scuzati dublul post... nu-mi mergea forumul...

Am observat si un lucru neplacut. La declansarea releului, datorita inductiei proprii se creeaza un impuls invers ce ar trebui suprimat cu o dioda antiparalel montata pe releu.
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ma tot chinui sa bag la cap ce ziceti voi aici dar nu reusesc , in schimb am cateva intrebari:
1. ce culoare are firul de pe care se ia comanda pt inchidere? si cati volti are pe el in momentul cand da comanda?
2. cate fire ajung la un motoras de geam
3. daca nu e la picioare la sofer unde mai pot gasi modulul de inchidere centralizata pt o vectra b? mc.
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
LDivora: te ocupi de asa ceva....cat costa?
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:Uite ca mie nu mi-a functionat. De ce? Habar nu am... de facut am facut-o corect.
Ma gandesc si la faptul ca poate fi prea sensibil circuitul de intrare la schema prezentata de mine. 1 K intre baza si emiter este destul de putin.


daca ai facut montajul dupa schema din prima pagina, si spui ca nu a functinat , incerca sa descrii in ce consta nefunctionarea.

Adica: ex.aplici semnal de intrare si se aude releul dar dupa ce dispare semnalul de intrare aclanseaza si releul.

sau orice alt caz.
doar asa putem sa te ajutam

bafta
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:
BV19MAX a scris:Uite ca mie nu mi-a functionat. De ce? Habar nu am... de facut am facut-o corect.
Ma gandesc si la faptul ca poate fi prea sensibil circuitul de intrare la schema prezentata de mine. 1 K intre baza si emiter este destul de putin.


daca ai facut montajul dupa schema din prima pagina, si spui ca nu a functinat , incerca sa descrii in ce consta nefunctionarea.

Adica: ex.aplici semnal de intrare si se aude releul dar dupa ce dispare semnalul de intrare aclanseaza si releul.

sau orice alt caz.
doar asa putem sa te ajutam

bafta

Montajul pur si simplu nu a functionat. Releul este bun, circuitul este bun, componentele sunt bune. La aplicarea semnalului nu se intampla nimic.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
ai pus urechea langa releu sa vezi daca se aude ceva?
daca poti sa o poza la cablaj si la fata cu piesele montate si incerc sa vad unde e problema ...
Nu se poate sa nu functioneze!

Eu am avut o problema cu releul ca o jumate de contact nu mergea si tot facea ceva, insa la tine spui ca toate sunt bune asa ca hai sa debug-uim impreuna.

bafta
  • eukata

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Partial off topic: se poate realiza montajul astfel incat sa "memoreze" care geamuri si cat erau deschise? ca atunci cand descui masina ele sa revina singure la starea initiala?
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
pentru ce vrei tu nu mai e asa simplu - adica iti trebuie ceva mai complex nu un simplu timer.

bafta
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
shjnock a scris:ma tot chinui sa bag la cap ce ziceti voi aici dar nu reusesc , in schimb am cateva intrebari:
1. ce culoare are firul de pe care se ia comanda pt inchidere? si cati volti are pe el in momentul cand da comanda?
2. cate fire ajung la un motoras de geam
3. daca nu e la picioare la sofer unde mai pot gasi modulul de inchidere centralizata pt o vectra b? mc.
\

nu stie nimeni nimic?w
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...

1. Astra G - negru/albastru, 12V (sau cat e bateria la tine).
2. la motoras sau la tot ansamblul de comanda? ( la motoras=5; rosu(+), maro(-), si cate trei pentru comanda.)
3. acolo e de fiecare data - cel putin eu asa am gasit la toate la care am umblat.

bafta

dak a scris:
LDivora a scris:Da, asa faci. Nu pierzi nimic.
Eu am facut modulul cu terminale ca sa ma pot racorda usor.

Am legat pe fiecare fir de pe instalatia masinii cate 5cm de fir si m-am racordat apoi cu modulul. O alta solutie este folosirea "caramelelor" de racord, ca la corpurile de iluminat, pentru usurinta cuplarii.
Cat timp lucrezi (dupa ce determini firele) ar trebui sa decuplezi bateria, asta daca ai codul de la cass.
Prima verificare: daca se pune pinul 24 la masa, se ridica geamurile.
A doua verificare: la a doua actionare a butonului de inchidere de pe telecomanda, apare impulsul pozitiv pe pinul 10.
Pinii pe care se leaga montajul sunt: IN - X61/10 negru-albastru; OUT - X61/24 rosu-galben;
Cele doua fire de alimentare se recunosc usor, sunt doua fire groase, unul maro X62/11 (-) si unul rosu X62/9 (+), sunt pe cealalta cupla.


Montaj modul realizat de L Divora



















Functioneaza perfect !
Multumiri Laurentiu !

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La Vectra B, Astra G si Calibra, modulul de inchidere centralizata este la picioare pasager pe stalp. La Corsa si Tigra este la picioare sofer.
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
k mc , poate reusesc si eu sa pun jucaria mea , apropo niste diagrame cu cu firele pt geamuri el de gasesc pe undeva?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR