Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua
As dori sa stiu daca se poate atasa o platforma auto cam la fel cu cea din poza de mai jos pe un Astra G Caravan y17dt
Am un prieten caruia i-au saltat politistii masina, trebuie "carata" pe o distanta de max 3 km.

Pana acum am vazut platforme auto atasate de Jeep-uri sau Autoutilitare, nu atasate de "masina mica"
E legala toata treaba? deoarece masina trebuie luata chiar din curtea politiei Smile

Multumesc


Skip ads

  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa vezi ce scrie intalonul masinii legat de greutatea maxima pe care o poate trage, aceasta trebuie sa fie mai mare decat greutatea platformei si a masinii de pe platforma.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din cate tin minte eu, nu e, ai o masa remorcabila maxima autorizata cu/fara sistem de franare. Daca tin bine minte, La Astra G, masa remorcabila maxima chiar si cu sistem de franare e undeva in jurul a 1000 kg. Ori platforma aia are cateva sute de kile, masina amicului sigur sare tona... deci...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ART. 53 din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator.
Probabil e 750 de kg. Oricum ar trebui sa fie trecuta in talon.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daniel, 2 se refera la remorci fara dispozitiv propriu de franare. 3 se refera la remorci cu dispozitiv propriu de franare.
O platforma, in mod normal, are dispozitiv propriu de franare. Deci legal l-ar acoperi 3, in conditiile in care platforma+masina nu depasesc greutatea permisa a fi remorcata de masina lui, in conditiile in care ansamblul remorcat are dispozitiv propriu de franare....
  • kratt

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu,nu poti trage cu un caravan acea platforma,sigur e de peste 2000kg(trecuta in talon),nu conteaza ca o tragi goala sau incarcata la capacitate maxima,nu e legal...asa sunt legile la noi!totusi...daca acei 3km nu sunt in romania.......
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si la platforma+masina ai nevoie si de permis cu categoria E, pe langa auto care tracteaza de greutate mai mare. La masina aia mica ii cam obosesti ambreajul cu masina+platforma.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am impins uneori masina mai mult de 3 km, si asta uneori singur(deh, dacie de holtei) Laughing
Nu o poti lua impinsa? Dar tractata?
Si da, prin oras am vazut o gramada de Astra Caravan 1,7 DTI ce trageau pe platforma alte masini. Insa si eu am dubii cum ca ar fi legal.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Impinsa sau tractata nu se poate deoarece masina nu mai are acte/numere, au fost confiscate;
Multumesc pentru raspunsuri dar s-a rezolvat, cand am terminat eu programul nu a mai avut nevoie de mine ca am vazut masina in parcare, o sa il intreb totusi cum a venit cu ea.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am vazut in bulgaria un ford mondeo break care tracta o platforma asemantoare
acum nu stiu dca si la noi este legal
dar daca deja sa rezolvat se poate continua discutia in legatura cu acest subiect sa aflam daca putem sau nu sa tractam platforma?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Treaba e asa:

Cu categoria B si cu Astra Y 20 DTH pot tracta 1200 de kg cu franare adica platforma vreo 200 kg si o masina de 1000kg gen logan, sau alte masini mici.
Daca eu as conduce o masina care sa suporte mai mult de 1200 de kg cu franare, sa zicem 2000 kg greutate tractabila atunci trebuie ca masina de pe platforma +platforma sa nu deasasca 2000kg (logic) dar greutatea masinii mele +greutatea remorcii sa nu depasasca 3500 kg , daca depasesc am nevoie de B+E.

Deci sa zicem ca am un Vito de 2 tone care poate tracta cu franare o remorca de 2 tone atunci sub nici o forma nu pot depasi 1,5 tone pe platforma.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu din lege (am trecut de curand prin ea) ca sa poti tracta o remorca/platforma doar cu B, aceasta trebuie sa aiba sub 750 kg masa totala, ansablul nu poate depasi 3500kg iar masa totala a remorcii nu trebuie sa depaseasca masa proprie a autovehiculului tragator.
Daca ai BE poti tracta si platforma mai grea de 750kg dar ansamblul sa nu depaseasca 3500kg si masa totala a remorcii sa nu depaseasca masa proprie a autovehicului tragator.
Asadar nu prea ai cum sa duci pe platforma o masina cu aceeasi greutate cu a ta pentru ca mai intervine si masa remorcii/platformei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR