Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • johnybe2003

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
De curand am inceput un proiect pentru o masinuta cu motor de scuter
Masinuta va avea caroseria din fibra de sticla, iar sasiul imi doresc sa gasesc un metal destul de usor dar totusi rezistent

Pentru mai multe informatii http://minicar.mediabyte.ro

Astept si sugestii.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Interesant... si cum il omologhezi/inscri in circulatie Question
  • johnybe2003

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Interesant... si cum il omologhezi/inscri in circulatie Question

Sincer deocamdata as vrea sa reusesc sa-l construiesc...iar cu omologarea nush daca se poate...nu prea m-am gandit la asta...da' tot cautand lucrui d-astea mici sa vad ce s-a mai facut si cum se poate face am dat de micro car...si pe undeva pe un forum era un comunicat de la politie parca sau de la rar in care zicea ca daca masina are sub 350 kg un motor sub 50 cmc si o vit maxima de 45 km/h se poate conduce fara permis...poate e asa poate nu ...da' am inteles k nu se considera autovehicul si automat nu se platesc taxe pentru ea nu necesita inscriere samd... Smile
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
johnybe2003 a scris:.... iar sasiul imi doresc sa gasesc un metal destul de usor dar totusi rezistent
...
Astept si sugestii.


exista dar din cate stiu eu este destul de scump... se foloseste in industria aero... este un derivat al aluminiului si se numeste dural... parca...
Skip ads

  • johnybe2003

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
botosu a scris:
exista dar din cate stiu eu este destul de scump... se foloseste in industria aero... este un derivat al aluminiului si se numeste dural... parca...


Sper sa gasesc ceva mai ieftin...eu intentionez sa postez toate operatiile care la fac la masinuta, in caz ca mai vrea sa-si faca cineva sa aiba de unde sa vada prin ce s-a trecut.

Ideea este ca nu am foarte multi bani de investit...si vreau sa cad la un egal adica sa fie si destul de ieftin si destul de bun...ca tot romanu Very Happy da' acum mai apare problema ...daca gasesc lucrurile astea pe la noi
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ce pot eu sa zic....
1. cat dai atata face... in cele mai multe cazuri.
2. multa bafta.

eu unu as incerca sa o fac cu motor electric, mai usor, mai simplu, mai fiabil... si tare sunt curios ce o sa zica garcea cand o sa il vada =))
  • johnybe2003

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
as fi incercat asa....da' sunt mai multe probleme...spre ex ...obtinerea lui, alimentarea lui...bateriile au o anumita greutate...Sad

Un scuter gasesc eu sa-i iau motoru Smile
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
se gasesc mai usor decat crezi, bateriile cu Pb au o anumita greutate... dar mai exista si Li-Pol Cool

o problema reala este sistemul de control al motorului... ca doar nu o sa il pui direct la bateria ca in pdf cu masinuta de pe vremea bunicii... dar si aici exista solutii (100% romanesti)... bani sa ai.
Skip ads

  • johnybe2003

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pai un motor de scuter functional gasesc la ~5 mil ....un ansamblu motor/baterii cam la ce pret ar ajunge ? ...
pentru ca mi se pare mai avantajos si mai usor cu un motor d-asta de scuter Smile
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
din punct de vedere al pretului sigur iesi cel mai ieftin asa... doar ca eu as adopta o solutie mai spectaculoasa din punct de vedere tehnic Smile

oricum daca chiar vrei sa faci masinuta aia dragalasa de pe prima pagina... o sa te coste o avere caroseria. Sad
  • johnybe2003

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pai daca reusesc sa fac tot ansamblu sa fie functional si poate chiar reusesc si cu niste amortizoare mai mititele sa fie si confortabil....poate poate gasesc un sponsor Very Happy ...si daca nu azi aripa maine aripa2 luna viitoare spatele samd...nu sunt niste piese foarte complicate...parerea mea...da' nu prea ma pricep la fibra ca as fi facut eu :d
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dupa cum ziceam si mai sus... multa bafta.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai baga nasul la un club de karting, sunt sigur ca ai avea multe de invatat... Very Happy
  • johnybe2003

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Daca ai baga nasul la un club de karting, sunt sigur ca ai avea multe de invatat... Very Happy


Am si planuri de karturi Smile o sa le pun si pe alea pe site....da' e o diff ele nu au amortizoare.... fiecare schema cu ideea ei....eu o sa culeg din toate si o sa incerc intr-un fel sa le unesc sa iasa ceva intre....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Acuma nu stiu nici ce sa-ti spun... daca esti unul din teens-ii aia maestri in Photoshop nu (prea) are rost sa continui Wink Daca ai ceva cunostiinte in mecanica (teoretice si practice...) trebuie sa stii ca ceea ce vrei sa faci nu e usor... ma rog... daca vrei sa faci altceva decat o troaca cu motor... Twisted Evil
Vezi ca in Franta se fabrica masini fara permis cu motor de masina de taiat iarba, da un "Google" pe "voiturette" "ligier", etc, etc...
*
Uita un link... daca intelegi, evident... Smile

http://www.annuaire-automob...ns_permis-62.html
  • johnybe2003

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am ceva cunostinte de mecanica...teorie ...am de la upb ceva...kestia este k nu vreau sa inventez ceva ....aceste lucruri s-au facut deja deci am optiuni foarte multe in a alege piesele.
Tot ceea ce ramane mai greu este sa le gasesc pe cele care trebuiesc...nu foarte mari da' nici foarte mici ...nu foarte scumpe da' nici proaste ...samd

Iti Multumesc pentru link ....cat am googalit eu nu am dat de francezii astia Smile
  • johnybe2003

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu nevoie de un sfat...credeti ca un motoras de 50 cmc ar reusi sa roteasca 2 roti de tico ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Totul e o afacere de demultiplicare... Wink
Ia si studiaza... poate ca iti vine vreo idee...

http://www.3wheelers.com/enter.html
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
johnybe2003 a scris:Am si eu nevoie de un sfat...credeti ca un motoras de 50 cmc ar reusi sa roteasca 2 roti de tico ?


nu conteaza de unde este luata roata, conteaza cuplul rezistent la axul rotii...
forta de frecare intre roata si calea de rulare x raza rotii....
forta de frecare este normala in puncul de contact dintre roata si calea de rulare x coeficientul de frecare

cuplul dat de motorul tau x (1/raportul de transmisie), trebuie sa fie mai mare sau egal decat cuplul rezistent la roata.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
nu uita sa ne ti la curent cu derularea proiectului..e interesant Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR