Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
buna seara, st nou p forum s ami cer scuze anticipat pt eventualele greseli, am un astra g 1,4 16valve din 2001 cumparat in urma cu un an s jumate( in ciuda parerilor tuturor prietenilor, dar d care sunt foarte multumit). vara asta am tras o fuga cu ea pana in romania, unde am schimbat telescoapele iar d atunci cum trec d 120km/h sare volanu din mana, trepideaza ff tare. am facut geometri la roti, am echilibrat rotile, am fost la "n" mecanici, degeaba. are idee cineva care ar putea fi cauza? MULTUMESC Sad Sad Sad
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa faca asa si de la jentile ovalizate, nu trebuie sa fie ovalizate tare, doar putin, si nu prea se rezolva la echilibrat, caci echilibratul are legatura cu masa rotii si centru de greutate. pe cand daca tu le ai ovale... asta mi-a zis si mie cineva.
la mine era problema cauciucurilor, dar facea asta vara, aveam cauciucurile vechi, all season si de la caldura si viteza se dezintegrau (exagerare Razz ) dar dupa o vara de tras de ea mai tare cand m-am uitat la cauciucurile de pe fata se vedea cum se tocisera excesiv si inegal, de la curbe si altele.
daca cauciucurile sunt noi si bune si nu ai dat prea mult/tare cu ea in gropi ignora tot ce am zis Smile
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai am cam rupt gropile cu ea iar jantele nu sunt chiar clasa "a". multumesc de raspuns o sa incerc sa inversez jantele intre ele
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
si mie imi vibreaza volanul cand trec de 120-130, dar doar daca merg cu viteza asta mai multe de cateva secunde. Acu o luna am pus anvelope noi cu echilibrat, tot. Ma gandesc sa nu se fi adunat noroi pe interiorul jantei, ca am mers destul prin noroi cu ea. Am luat si gropi, dar pe jante nu se vad urme de impact Smile
Skip ads

  • Keeps

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am oarecum aceeasi problema, l-a mine s-a descoperit a fi tamponul de pe motor, in lipsa lui la trecere peste 120 se observa o trepidare..
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
gata am rezolvat. am fost aseara la un magazin d jante auto(nu din asta d cartier) unde le-am explicat baietilor necazul meu iar dupa mai multe teste si incercari au adaugat niste bucse de plastic p interiorul jantelor(acestea nefiind originale d opel le-am luat d la dezmembrari). curios de rezultat am s iesit cu ea la autostrada unde am ajuns pana la 150km/h fara sa mai simt nimic, dar constrans de imprejurari(nevasta langa mine) a trebuit sa ami calc pe inima s sa franez un pic. toata treaba ma costat 40euro cu tot cu echilibrat Mr. Green
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR