Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,
Ma numesc George , am 24 de ani si ca multi dintre voi sunt pasionat de tot ce tine de domeniul auto , pasionat la genul ca devine din ce in ce mai greu sa vorbesc cu cineva fara a ajuge sa discut despre masini , piese si motoare .
De mic am fost obsedat de acest domeniu dar cu parere de rau spun ca nu am avut inspiratia de a urma o scoala .
Am terminat liceul obtinand atestatul de electrotehnist , apoi facultatea de marketing ( aceasta fiind chiar o pierdere de timp ).
Dupa ce am vorbit cu mai multi prieteni apropiati am decis sa urmez o scoala de mecanic sau electrician auto , dar inainte vreau
sa fiu cat mai bine informat pentru a nu da banii din nou pe o pierdere de timp .
Vreau sa va cer parerea si voua , care spacializare ar fi mai buna , electrician sau mecanic (amandoua imi sunt la fel de dragi) ?
Stiti o scoala buna pentru aceste specializari , nu caut o scoala unde sa dau banii si sa iau diploma , scoli de genul asta fiind destule.
Asta ar fi ce am gasit eu : www.scoalameserii.ro
Am vorbit cu ei si par seriosi , cursul ar dura aproximativ 5-6 luni , preturile le gasiti la ei pe site .
Serviceul este destul de modern ..
Ma mai gandeam si la varianta sa lucrez intr-un service ca ucenic , in scopul obtinerii experinetei si calificarii , stiu ca serviceul ar obtine niste reduceri la plata impozitului .

Chiar am nevoie de niste sfaturi bune !
Va multumesc anticipat !
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu as alege electrician.parca da mai multe satisfactii.presupun ca ai si o baza din liceu.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In liceu , ca elctrotehnist te ocupai mai mult de automatizari . In liceu practica ne-a omorat ,
adica ori nu prea se facea ori lucrai cu contactori si relee pe care acum le gasesti intr-un muzeu sau poate pe tramvaiele Tatra T4R...
Oricum , atunci cand vorbesti de tensiuni , rezistente , etc. regulile sunt aceleasi in orice domeniu .
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
stiu cum e in liceu.tot asa era si la mine.dar macar teoria ar trebui sa ajute.
cel mai mult inveti din practica si experienta.
Skip ads

  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Da, si eu zic, la fel, sa te orientezi spre electrician. Masinile din ziua de azi sunt din ce in ce mai mult dotate cu electronica/componente electrice.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chestia e ca nu prea gasesc o scoala sau service unde sa pot invata , pretul nu este problema in schimb seriozitate lor lasa de dorit ...
Cei pe care i-am mentionat mai sus sunt intr-un mic concediu ceea ce ma cam incurca , timpul meu fiind un pic limitat ( aprox 6 luni ) .
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ca mecanic e mai banoasa "afacerea". Gandeste-te cat e un kit de distributie + manopera.. Aproape 50% din valoarea pieselor e manopera. Dar esti tot timpul plin de ulei.. Ca electrician se poate sa ai mai multe batai de cap pana dai de problema, masinile avand o gramada de electronica pe ele.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@gxg_tm
man, m-am gandit si eu la toata treaba asta de ai adus-o tu in discutie si eu unu asi opta pentru electrician si iti si spun de ce pentru ca din catea am vazut eu pana acon service-urile in general duc lipsa de oameni pregatiti pe parte electrica si cum acum mai toate masinile au senzori peste senzori si marea majoritate a problemelor sunt legate si de partea electrica
, eu zic sa incerci pe parte electrica
@florinianc
la fel de bine poti castiga si schimband o siguranta si nu te mozolesti de ulei aselina....... Wink
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si eu ma gandeam la electrician cat de cat , dar nu din pct. d.v.d. al curateniei , la modul ca nu ma deranjeaza sa ma murdaresc de ulei sau vaselina , defapt chiar nu ma simt bine cand umblu la o masina si nu ma murdaresc un pic Very Happy

Si ca ati adus vorba de sigurante :
Un prieten , avand masina in garantie , s-a dus la Opel GTT ca i se arsese siguranta pentru stergatorul din spate ( Opel Astra H Caravan) , si dupa ce ca se plimbau sa gaseasca sigurantele , la-au mai taxat si cu 80 lei din care 70 lei manopera si 10 lei siguranta Very Happy
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Initial am fost bulversat de locatia "Alta tara". Apoi am vazut ca scoala de meserii e in Bucuresti.
Hai in ianuarie la mine la service cateva zile, sa te familiarizezi cu atmosfera. Poate iti place si nu mai pleci Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu, du-te la Marius, de ucenic. Atmosfera e faina, si ai de la cine invata
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
+1. chiar cred ca e cea mai buna solutie.ai de la cine, ai pe ce.ideal e sa stii o marca foarte bine si sigur nu mori de foame.
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Initial am fost bulversat de locatia "Alta tara". Apoi am vazut ca scoala de meserii e in Bucuresti.
Hai in ianuarie la mine la service cateva zile, sa te familiarizezi cu atmosfera. Poate iti place si nu mai pleci Smile

Mi-ai descretit fruntea , ca sa zic asa Very Happy. Intentionam oricum sa vin pentru a vedea service-ul si sa va urez un an bun dar acum abia astept !
Multumesc mult pentru oferta !
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Se poate sterge/inchide , multumesc !
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai concluziile? ai fost la marius?
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da , sunt la Marius Wink .
  • robu_gangsta

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Va salut ma numes Iulian ,acceasi problema am si eu in legatura cu mecanica vs electrician ,vreau sa incep un curs si nu stiu ce anume ar fii mai interesant pentru mine desi imi plac amandoua ,am citit mai sus ca George sa dus la un baiat la service ,as dori daca se poate sa pot veni si eu la Marius sa pot invata si eu nu doresc decat sa capat experienta si cunostiinte in aceasta meserie .Multumesc si astept vesti
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pentru experienta + diploma de calificare in domeniu exista varianta urmarii unui curs de pecializare/calificare, cum am facut eu. M-a costat 850 ron, a durat 5 luni si am avut ce invata si de la cine invata. Totul e sa ai pasiune pentru asa ceva, altfel nu are rost sa te apuci doar pentru ca este sau poate fi o meserie banoasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Mecanic sau electrician ?
mecanic 47%
electrician 52%
36 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR