Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Vladut

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am desfacut siguranta si nu se vedea a fi intrerupta ... nici astazi nu si-a revenit Sad
Skip ads

  • 6mark6

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am si eu problema asta,siguranta e cea din panoul de la motor de 30A?(sig.14)
  • Vladut

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Tot astra h ai nu ? la mine am citit in manualul ala al masinii si era numerotata cu 8 (parca era de 15 A )
  • 6mark6

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat in clipa asta ,era siguranta 8 din panoul motor, de 10 A .Manualul masinii il am intr-o limba exotica,flamanda cred,si nu m-a ajutat prea mult,dar am gasit pe site-ul OPEL in romana.Multumesc mult oricum!
Skip ads

  • mikismit

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salutari! aviz celor ce cumpara lichid de iarna din carefour, mie mia inghetat zilele astea, nu imi aduc aminte marca dar e la 5 litri
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
aceasi treaba am patit-o si eu
nu se dezgheata singura
azi am dat pompita jos se da fff simplu dupa ce scoti furtunashele cel de la sprituitoarele fata si spate sus are mufa cu siguranta apoi pe mijloc are un fel de colier care nu se poate desface de pe pompa, pe colier este un picioras sau nu stiu cum sa-i spun care intra in vas are un loc al lui pt fixare apoi in partea de jos are conducta principala care intra in vas pe unde trage eu am scos pompa cu o surubelnita am impins in sus si in exterior e usor de demontat astra h daca poti sa dai jos ornamentul cere este in locul proiectoarelor e floare la ureche .eu nu am reusit sa-l dau jos m-am chinuit pe dedesupt am avut si siguranta arsa este cea de 10 azi am scapat de chin
sper sa te ajute si sper ca intelegi idee
a
  • Vladut

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Siguranta de unde ai cumparato? se gaseste la petrom ?
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
vasul de lichid si pompa de demonteaza usor daca aveti o rampa / garaj, vasul este prins la mijloc si sus pe caroserie in suruburi, trebuie demontata grila de sus de deasupra spoilerului, atentie ca furtunele de lichid erau prinse in niste panduiti de plastic . dupa asta se scoate pe sub masina .
eu am avut partea de jos a pompei de unde isi trage lichidul rupta si curgea lichidul, s-a rezolvat cu un pic de furtun si poxipol .
Skip ads

  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Vladut a scris:Siguranta de unde ai cumparato? se gaseste la petrom ?

esiguranta mica de 10A rosie se gaseste in orice set de sigurante modelul mic
  • john_17_boy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17...
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pentru toti celor care se mai confrunta cu siguranta arsa de la pompa de lichid de parbriz si nu stiu unde s-o gaseasca : in compartimentul motor langa baterie e o cutiuta neagra dreptunghilara.desfaceti cutiuta aia si printre primele sigurante e una rosie de 10A ...aceea este siguranta de la pompa lichidului de parbriz
  • Vladut

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am scapat ...Functioneaza ! era siguranta arsa Sad ...
  • gianimaftei

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Am o intebare..acu cateva zile nu imi mai iesea lichid de parbriz in urma unei temperaturi scazute(era de vara lichidul) iar dupa ce am lasat masina intr-un garaj cu incalzire sa imi repare alternatorul mi-a mers. A doua zi iar nu mai iesea,nu am apucat sa schimb lichidul cu cel de iarna decat peste 2 zile, am completata in speranta ca va merge. Nicidecum. Motorasul nu se aude cand actionez maneta de stergatoare...din ce am citi aici sunt cateva variante de defectiune ..va intreb acum..la astra H caravan siguranta pana la urma este in cutia neagra din fata de la motor sau in panoul din spate ?Ca daca e in cel de spate nu stiu care dintre ele este sa vad daca e arsa...Va multumesc.Craciun fericit!
Skip ads

  • Vladut

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Te ajut eu ! Siguranta este in ,,cutia neagra din fata de la motor "
E printre primele ,de 10 A , mai exact de culoare rosie !
  • gianimaftei

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc Vladut. Maine ma ocup de ea. sper sa nu se fi ars motorasul....sa fie numai siguranta de vina..
  • Vladut

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu spun sincer am fortat motorasul pana sa aflu de siguranta...si totusi nu s-a ars !
  • gianimaftei

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
bine de stiut...eu nu prea l-am fortat ...am incercat din cand in cand sa vad daca o ia da nu cred ca s-a ars :d sper....oricum multumesc si revin maine sa dau verdictul :d spor la chefuit tuturor
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare ,

O problema asemanatoare o am si eu tot de cand a fost frig si am urmatoarea intrebare : pentru stropitoarele din faruri exista alt motoras fata de cel de geamuri ?

Intreb lucrul acesta deoarece merg stropitoarele de faruri, dar la geam nimic si nici nu se aude nici un motoras.
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
KoSmO a scris:Salutare ,

O problema asemanatoare o am si eu tot de cand a fost frig si am urmatoarea intrebare : pentru stropitoarele din faruri exista alt motoras fata de cel de geamuri ?

Intreb lucrul acesta deoarece merg stropitoarele de faruri, dar la geam nimic si nici nu se aude nici un motoras.

ai alt motoras din cate stiu eu verifica siguranta probabil e arsa si la tine

bafta
  • adiris

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Am avut si eu lichidul de spalare parbriz inghetat si am incercat de mai multe ori sa stropesc in zilele in care se mai incalzise insa nu functiona. Inainte de a merge la service am zis sa citesc pe forum-uri poate gasesc ceva, si am gasit ca poate fi siguranta arsa. Am verificat in carte si am vazut ca este siguranta 7, cea rosie de 10 A, din panoul de la motor, de langa baterie. (in carte sunt prezentate doua tipuri de panouri (A si B), in Tip A era siguranta 8 pentru spalare parbriz, iar in Tip B era 7. Initial am scos-o pe 8 si era OK apoi am citit si urmatoarea pagina unde am vazut panoul de Tip B unde figura sig. 7 pentru spalare parbriz)
Siguranta se gaseste la benzinarii (eu am luat-o de la mol, 2,7 lei setul cu 6 sigurante).
Atentie este de tip mica. In panoul din spate sunt mari iar aici la motor sun mici (cred ca toate, sper sa nu gresesc).
  • gianimaftei

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cum am spus am revenit cu rezolvarea problemei...am indentificat siguranta si am inlocuit-o cu alta buna. Cost reparatie : 2 lei. Multumesc pentru ajutor Vladut!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR