Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ecotec99

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.

Pentru o Astra 1.4, 16v, X14XE, am schimbat intregul kit de distributie. In urma schimbarii kitului, peste cateva zile a inceput sa 'dea in nas' si sa nu mai traga cum trebuie.

Am urmarit post-urile pentru aceasta problema, am mers la DanDon cu masina unde s-au curatat injectoarele si clapeta de acceleratie... si face tot la fel.
In urma uneidiagnosticari, a reiesit o eroare(nu-i stiu numarul) in legatura cu Camshaft sensor.
Inainte de a fi schimata distributia, masina mergea ok.
Schimbarea distributiei nu a fost facuta la un service specializat, iar intrebarea mea este daca poate exista o legatura directa intre schimbarea distributiei si problema pe care o are masina acum.

Multumesc
Skip ads

  • baducud

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2004

  • Mesaj Privat
verifica daca acei mecanici ti-au montat cum trebuie distributia,daca au sarit chiar si un dinte se da peste cap motorul,eu am schimbat distribuitia si initial motorul nu mai avea putere,am mers din nou la ala si am stat langa el si acum merge struna
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ecotec99 a scris:Salutare tuturor.

Pentru o Astra 1.4, 16v, X14XE, am schimbat intregul kit de distributie. In urma schimbarii kitului, peste cateva zile a inceput sa 'dea in nas' si sa nu mai traga cum trebuie.

Am urmarit post-urile pentru aceasta problema, am mers la DanDon cu masina unde s-au curatat injectoarele si clapeta de acceleratie... si face tot la fel.
In urma uneidiagnosticari, a reiesit o eroare(nu-i stiu numarul) in legatura cu Camshaft sensor.
Inainte de a fi schimata distributia, masina mergea ok.
Schimbarea distributiei nu a fost facuta la un service specializat, iar intrebarea mea este daca poate exista o legatura directa intre schimbarea distributiei si problema pe care o are masina acum.

Multumesc



zi-i codul,poate e legat de sincronismul curelei-adica e montata ok sau
nu.

mai bine citeai autodata si o montai singur...
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
uite aici
http://autos.groups.yahoo.c...bOpel/files/Docs/
fisierul: x14xe_p0340.PDF
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cred ca ai un dinte decalat(sarit) la una din rotile dintate.
desfa capacul si vezi semnele
  • valiauto

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ai fost la DANDON pentru a curata injectoarele sau le-ai cerut diagnosticare?
  • ecotec99

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Camshaft sensor a fost inlocuit, bujiile(care erau afumate) au fost inlocuite; acum nu mai intrerupe (cel putin ce am mers prin oras... ramane de vazut cum se comporta la drum intins), insa nu mai trage cum trebuie.... accelereaza uniform insa mai slab ca inainte.
Au mai fost verificate si clapeta de acceleratie si motorasul de relanti, care merg ok.
A fost pusa pe tester din nou...si nu mai da nici o eroare, insa nu mai trage ca inainte. Ce nu s-a incercat este proba cu alt set de fise, cu toate ca fisele care le are acum arata foarte ok.

La Dandon am fost pentru curatatul injectoarelor.
  • valiauto

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2005

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sinceritate
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
off topic:
vali vezi ce fain e pe forumu asta? civilizat, frumos... Wink
la sugestia unui "baietica" care dadea exemplu vwforum am intrat si eu... si intimplator am intrat pe un topic cu multe balacareli la adresa dandon...
altceva p-aici.... Laughing

(poate ne iese si noo d-un discount ceva....Wink)
  • ecotec99

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum ziceam ieri, au fost schimbate/curatate unele lucruri(senzor axa cu came, clapeta aceleratie, motoras relanti, bujii, curatat injectoare) acum doua zile, am mai mers si ieri cu masina si se comporta foarte nasol, nu trage deloc, ai impresia ca mergi cu frana de mana trasa...totodata nici intreruperile nu au disparut complet, la turatii joase da semne de intrerupere, insa nu atat de evident ca inainte.

Alte sugestii ce sa mai verific?
Mentionez ca de cand a inceput sa faca asa, nu s-a aprins vreun bec in bord ca sa semnalizeze ceva eronat.
Totodata, in momentul de fata, mi-au zis de la service ca i-au dat avansul mai mare si acum sta turometrul la relanti la 900-1000rot/min, iar inainte(acum 3 zile) era setat la 800 rotatii.
Totodata au reverificat felul cum au montat distributia si au zis ca e ok, au mai modificat si pozitia curelei.
Este vreo legatura inrte modificarea relantiului si faptul ca nu mai trage masina?

Multumesc frumos
  • valiauto

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2005

  • Mesaj Privat
va iese automat de un discount in limitele normale...

pozitia curelei este UNA SINGURA si nu poate fii modificata asa ca daca defectul a aparut in urma schimbarii curelei inseamna ca le scapa ceva!
  • ecotec99

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Problemele au fost rezolvate in 2 faze:
- La erebus a fost remontata cureaua de distributie in pozitia corecta si masina trage ok acum insa n-au fost capabili sa rezolve si partea cu intreruperile.

- Problema cu intreruperile a fost rezolvata la valiauto la dandon prin inlocuirea bobinei de inductie si fiselor.

Multumiri pe aceasta cale lui valiauto pentru ajutor precum si celor care m-au ajutat cu raspunsuri la problemele ridicate.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR