Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Tigra16v

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am fost cu masina la un prieten mi-a luat compresia si este ok, in ceea ce priveste motorul spune el nu ar fi probleme, am inteles ca ar fi o problema cu amestecul de benzina si aer...adica ar avea prea mult benzina....cum as putea rezolva pb.? Tind sa cred ca masina ar merge innecata deoarece in momentul apasarii acceleratiei cam "da in nas".
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Lambda Question
  • Tigra16v

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Foarte posibil sa fie...orice este posibil ...nu ma pricep..... cum imi dau seama de unde vine pb? ...unde as putea sa o pun pe un tester?
  • turbojack

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tigra16v a scris:Foarte posibil sa fie...orice este posibil ...nu ma pricep..... cum imi dau seama de unde vine pb? ...unde as putea sa o pun pe un tester?



Scoate mufa de la sonda lambda si vezi cum se comporta fara.
Skip ads

  • Tigra16v

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
aha....pot merge cu mufa scoasa sa-mi dau seama daca este viovata de pb?
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu sonda lambda o poti verifica si printr-un test de gaze la o statie itp. Ai grija ca motorul sa fie la temperatura normala de lucru...
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Tigra16v a scris:aha....pot merge cu mufa scoasa sa-mi dau seama daca este viovata de pb?


salut...vad ca ai destule posturi sa-ti dai seama cum fct forumul asta, si nu ai pus si tu masina la semnatura si locatia...te rog fa-o, sa nu te intrebam de fiecare data ce masina si ce motor ai...toate bune.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Se poate pune pe tester si verifica daca functioneaza in parametrii normali; dar nu cumva o fi de vina si filtrul de benzina?
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
n-are nici o treaba filtru de benzina. sonda lambda da parametri incorecti, sau debitmetru e dereglat. sunt singurele 2 device-uri eletronice care regleaza amestecul din motronic. asta exceptand problemele mecanice (supape arse, etc). scoate mufa de la sonda lambda, si vezi cum merge. n-o sa mearga extraordinar de bine pentru ca in momentul in care ecu vede ca sonda nu furnizeaza date. calculeaza emisiile dupa o valoare standard si va merge un pic cu multa benzina. Vezi ca o sonda noua e vreo 4 mil.

daca ai bujiile negre -> prea multa benzina in camera de ardere, prea putin aer. verifica si injectoarele , sa nu scuipe aiurea benzina, dar ma indoiesc ca de la ele exista problema Smile bafta
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, doar ca din cele doua "elementul din aval" este sonda lambda, deci un debitmetru decalibrat poate fi compensat prin actiunea acesteia, nu si invers...
De aceea am considerat ca defectul sondei este mai probabil...
  • Tigra16v

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ok am inteles ....vad ca suspectata ar sonda lambda ..... dupa cat imi dau eu seama, voi incerca sa vad cum merge fara ea....... adevarul este ca in turatii mari da ceva fum alb dar dupa cum am spus compresia motorului este buna pe toti cei 4 cilindrii.... unde as putea sa merg la un test am incercat la reprezentantele opel unde mi s-a spus ca nu au tester (1995).
  • XtraVagAnT

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Cam la aceleasi simptome le aveam si eu la masina care are un motor cat de cat similar cu al tau si au disparut dupa ce am schimbat filtrul de aer (care era plin de praf si puf) si filtrul de benzina.
Cheltuiala cu filtrele este undeva pe la 30,00 RON filtru aer + 35,00 RON filtru benzina iar manopera iarasi destul de putin sau chiar poti sa o faci tu mai ales la ala de aer Smile
Nu spun ca nu ar putea sa fie si sonda lambda insa merita sa incerci si filtrele.
Bafta!
Skip ads

  • Tigra16v

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Filtrul de aer l-am schimbat cam de o luna..... pe cel de benzina nu l-am schimbat.......dar ma gandesc ca daca ar fi o pb de la filtru de benzina nu s-ar alimenta, nu ar urca ca lumea in ture.... nicidecum sa innegreasca bujiile....parerea mea.....daca are altcineva o alta parere este rugat sa posteze.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Tigra16v a scris:.... unde as putea sa merg la un test am incercat la reprezentantele opel unde mi s-a spus ca nu au tester (1995).


la targul din vitan ai incercat ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR