Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Ady_corsa

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,am si eu o mica intrebare...E normal sa stea zapada pe baterie?Nu m-am uitat la alte corse dar la mine intra zapada prin acele crapaturi de sub parbriz din dreptul bateriei..Am pus in seara aceasta o punga de plastic pe ea sa o protejez cat de cat.Mie nu mi se par prea normale acele crapaturi..voi ce spuneti?Mersi
Skip ads

  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
"Crapaturile" alea sunt absolut normale ... in viziunea proiectantului. Exact asa este si la mine si la alte Corse.
Vara ploua, iarna ninge peste baterie. Doar cu un plastic o putem ajuta.
Alta solutie n-am dar as fi curios daca exista cineva cu imaginatie mai bogata.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu m-am gandit la cum sa protejez cumva bateria de sub grila de plastic ,si am ajuns la concluzia ca ar trebuii sa obturez fantele de aerisire(din grila).Pt. acest lucru ar trebui demontata grila,acoperita (cu o folie-eventual) si facut un soi de mulaj din fibra de sticla sau orice alta rasina epoxidica + stratimat .In acest fel nu va fi afectat aspectul exterior si functionarea ventilatorului (de la aeroterma),dar va fi protejata bateria.De asemenea se mai gasesc un fel de huse din plastic ,care pot fi folosite.
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sa ne faci o poza. Si nu uita de scurgerea apei - tot pe acolo trebuie facuta cumva.
Skip ads

  • Myster

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
si eu patesc la fel. am decupat o bucata de camera de la o dacie si am pus-o acolo pt ca e un pic curbata si apa curge dupa baterie si in santul ala de scrugere al masinii. o sa fac si poze
  • Ady_corsa

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Chiar te rog sa pui poze...abia le astept.Mi se pare o idee o idee buna.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Frectie la picior de lemn...la distanta care e intre borne, o pelicula de apa nu poate conduce curentul astfel incat sa produca ceva descarcare a bateriei...de stat in frig, oricum sta, indiferent de zona in care e amplasata. Mai bine ati procura niste gore-tex si ati inveli-o in el.....
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pana dau eu de gore-tex imbatranesc. Pe la mine asta se gaseste doar la raioanele SF.
Pe moment o sa ma limitez la un plastic pus peste, macar nu curge direct pe ea. Sad
Skip ads

  • Myster

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
am revenit cu pozele, scuze pt intarziere.




  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
meserie..ma scuzi colegu da chiar nu vreau sa fac tiganeala poate la o dacie merge pusa si sarma dar la ea nu..parerea mea..
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ce solutii ati adoptat pentru ca nu mai curge apa pe baterie ( in partea dreapta a masinii) . Apa se infiltreaza prin gaurile lasate in grila de sub parbriz -cred ca special pentru a sta in apa bateria Smile) . Si in partea stanga are gauri , tot pentru a intra apa Smile) =)) . Cu siguranta va rugini acolo si va intra in interiorul masinii apa,la picioare !

Chiar nu se observa un tipar in aceasta zona, este necesar la fiecare postare sa stam noi sa modificam ,aveti cumva impresia ca va servim cumva, nu ati observat deloc ca in paginiile de aici, se incepe cu ' Corsa C - titlul si apoi o descriere ',nu va inteleg deloc atitudinea asta distructiva,sincer este asa de invizibila asezarea in pagina,nu mai vorbesc de persoanele care raspund in permanenta acelor postari inadecvate.

BEFORE



AFTER



edit by StefanTolos
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am pus un plastic pe baterie , ca nu cred ca pot astupa gaurile deoarece nu stiu pe unde mai primeste aer ventilatorul Very Happy . . . Ma inspaimanta ideea ca toata apa acolo curge . . .



Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
Chiar daca ati vrut sa para, intrebare-raspuns se putea posta de prima data in postarea anterioara.
edit by StefanTolos

Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut..am avut aceeasi" problema".Am facut rost de o husa de pe un astra G diesel..ptr baterie..apoi am dat toata plasticaria de sub parbriz jos..am avut niste folie de cand mi-am pus folie pe geamuri si am lipit-o pe partea interioara a grilei negre de plastic de sub stergator..partea pasagerului din dreapta..Atentie..am inceput sa lipesc deasupra gaurelelor alora ..si vine fix peste baterie si se coboara fix unde e gaura de evacuare a apei..pot spune ca..imi e mult mai bine iarna..nu am facut un tutorial..ptr ca m-am grabit cu montarea ei..am inceput de dimineata:D pana seara am terminat..
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor ,daca producatorul a calculat ca nu este nici o problema a curge apa pe acumulator,inseamna ca asa este,chiar daca noi romanii suntem inventivi si stim mai bine decat ingineri Opel,eu spun clar si concis, nu este domnule nici o problema, sa curga apa in draci pe ea,singurul lucru care trebuie sa te asiguri este sa ai gurile de scurgere apa desfundate, in rest sanatate maxima.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Domnilor ,daca producatorul a calculat ca nu este nici o problema a curge apa pe acumulator,inseamna ca asa este,chiar daca noi romanii suntem inventivi si stim mai bine decat ingineri Opel,eu spun clar si concis, nu este domnule nici o problema, sa curga apa in draci pe ea,singurul lucru care trebuie sa te asiguri este sa ai gurile de scurgere apa desfundate, in rest sanatate maxima.

E drept, Stefane, insa ce rugina grozava am gasit sub suportul bateriei!
Asa ca si io ma gandesc la o solutie de acoperire a bateriei si dirijare a aerului si apei spre mijlocul masinii, unde e gaura de scurgere si filtrul de polen. Dar prima data sa-mi rezolv durerea ruginoasa Crying or Very sad
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
departe, zi-mi si mie te rog, husa pentru baterie intra bine pe bateria de la corsa c ? ca eu am deasupra bateriei un fel de placutza din plastic... ! si in alta ordine de idei, daca ai pus husa pe baterie, de ce ai mai avut nevoie si sa lipesti folie ?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca intretinerea masinii se face pe masura noastra a celor din Romania ci nu a celor din Germania unde masina nu este considerata un lux ci decat un obiect care-si face treaba cu el,da putem gasi solutii auxiliare, consider ca daca am scoate bateria dupa fiecare iarna si am da cu putina vaselina acolo, tot cei posibil sa nu avem probleme cu rugina. Wink
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La mine s-a scurs electrolit candva pe peretele dinspre motor si rugina a copt in toata zona, pe sub stratul izolant si de vopsea.
Daca in primavara reusesc sa izolez zona aia de la A la Z, asa ... sa-mi fie hazna, posibil sa nu ma mai gandesc la o husa peste baterie.

Dar oricum, macar anual ar trebui data jos bateria si suportul si curatat pamantul, frunzele si ce se mai aduna pe-acolo. Plus curatate bornele bateriei si unse cu vaselina de calitate sau miere.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eeee asta da, decat sa facem acoperisuri la baterie,nu uitati totul este calculat de la cel mai mic factor de risc pana la cel mai mare si este posibil ca aceea improvizatie sa fie una care dauneaza,deci mai bine sa o intretinem decat sa adaptam cine stie ce minune romaneasca.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cum era parca?Aaa da..:a invata nu e o rusine.Eu unu cred ca nu fac rau cu nimic daca am reusit sa modific cursul apei si a frunzelor.etc...in asa fel incat sa nu imi atinga bateria...cat despre proiectat..verificat si restul..sincer?Poate asa era mai ieftin procesul tehnologic ...dar nu scrie nicaieri :A nu se acoperi bateria..lasati toata apa sa curga pe ea..
@negociator :Am pus husa..de astra g,dar asta ar fi insemnat sa am umezeala pe husa,chiar daca teoretic e impermeabila..,plus ca husa are orificii pe unde ies cablurile(+ si -) si nu as fi realizat mare lucru daca puneam doar husa...a fost alegerea mea..si m-am gandit si ptr iarna..sa fie cat de cat "izolata"tin sa precizez ca,in iernile trecute am avut probleme cu bateria,mi s-a descarcat de la frig..e drept e de cand s-a fabricat masina,trebuie sa o schimb dar,pentru moment asta mi s-a parut cea mai buna solutie care chiar functioneaza cel putin ptr mine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR