Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Neudorf

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Probabil unii dintre voi ma stiu- sunt Mishu ala cu broscute si bus VW de-ala de hippiot, actualmente expatriat pe timpul iernii la Strasbourg.
Aseara am fost in vizita la o fosta colega de-a nevesti-mii iar barba'su' mi-a zis ca are prea multe masini- 4 - ma rog, eu am cam 15 dar nu mi se par asa multe Very Happy
Masina supranumerar este un Opel Astra 1,7 diesel, din 1993, cu carlig de remorcare si trapa- presupun ca din fabrica, astia nu stau ei sa puna trape singuri- interior curat, anvelope schimbate de curand.
Masina are arcul fata stanga rupt (un fleac) si o rugina cam cat o fisa de 50 bani la "coada" pasajului de roata dreapta spate reparabila cu fibra, chit, spray de vopsea etc- asta pt RO, aici in Franta nu se leaga de aia la ITP

Pretul ar fi cam 600 Euro. E bine? E rau? Arcul ala zice ca l-a gasit cam cu 20 euro, dar aici manopera te mananca. Mie imi ia max 2-3 ore sa-l schimb.
Ma gandesc sa salvez masinuta asta, la modul sa o aduc in RO pe motorina doritorului, care imi plateste si intorsul la Strasbourg cu autocarul, avionul, ce-o fi (max 100E).
Dati-mi si mie o idee, manifestati-va eventual interesul...
Cam cat consuma masina asta? Eu am un Renault Laguna Nevada din 1996 de 2,2 Diesel, l-am luat cu 700E (fusese respins la CT si i se cerusera 700E pt reparatie- eu am dat 50E pe piese in RO si am rep singur), m-a dus cam la 1000E cu tot cu piese (50E), revenire la CT (15E), numere (36E), talon (Carte grise- 134,50E) si inca 15-20 e fleacuri- antigel, lichid de frana etc. Asigurarea a fost 216E pe an. Impozit NU EXISTA. Consumul inca nu am apucat sa-l determin, o sa plec pe 26 la schi, la 6-700 km departare, si o sa vad atunci.

Nu am facut poze ca era noapte, pot sa-i cer, daca intereseaza pe cineva.

Uitam! Cam cat ar fi taxa de prima imBoculire la masinuta asta?
  • Neudorf

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Gata am nasit masinuta! O ia un fost coleg de-al nevasti-mii, tot doctor, mergem maine sa vorbim cu omul, sa vedem cum facem, cand o luam, daca pyutem schimba arcul la el in garaj...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca e turbo diesel cu intercooler 82cp este euro 2.taxa mai mica la boc.
daca e diesel simplu este noneuro si nu se merita inscrisa.
  • Neudorf

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Noutati.
Masina a fost dusa azi la CT si i s-a dat revenire pt un (1) defect: arcul rupt. Asta in conditiile in care in praguri sunt gauri (e drept, inspre in jos) prin care poti baga mana. Vedeti asadar cam cum e cu CT-ul aici- daca am putea sa luam aici casa-casa, la curte, cred ca mi-ash transfera toate masinile aici (acum stam la bloc).
Acum fostul urmeaza sa cumpere de la un cimitir de masini arcul (vorbise dinainte cu omul, nu avea rost sa ma apuc eu sa caut de nebun pe net) cu 30 de euro, apoi aduce dupa Anul Nou masina la Strasbourg. Eu ma intorc din vacanta pe 2 ianuarie, aduce nenea masina, eu schimb arcul, pe 10 se intoarce si cumparatorul din RO, taman bine se duce si isi face actele (aici poti inscrie o masina si cu ITP respins, dar sa fie mai proaspat de 2 luni) dupa care, ultima chestie- ne ducem la un centru de CT (oricare, nu musai ala care a facut initial) si luam CT-ul. La fel ca in RO, va verifica doar chestia pt care masina a fost respinsa, adica arcul.
Aici CIV nu exista, nici RAR, nici taxa de prima indobitocire, nici macar IMPOZIT! Platesti doar talonul (la Laguna a fost 134,50 dar e mai mare, are 7 cai fiscali, iar Opelul are doar 5), placutele 24 euro daca le comanzi pe net (masina are nr modelul vechi, altfel nu era necesar), si asigurarea (daca esti istet gasesti ieftin, de ex pt Laguna a fost 216E, iar rca-ieftin.ro imi zice 610 lei, deci cam 140E).

Ce-i agitatia asta? Va faceti bagajele? Comandati biletele de avion? Laughing Cam e cazul...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR