Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
de 2 saptamani imi face figura si nu imi pot da seama ce e... de la benzina nu e, filtrul de aer nu e, filtrul de benzina l-am schimbat abea in toamna si n-am facut multi km... pana la 70 de grade merge perfect fara nici o oscilatie a turatiei... curios e ca nu mergea asa puternic. dar cum ajunge pe la 70 de grade si o calc putin mai tare ma smuceste si ma scutura ca o dacie innecata. cumva merge binisor daca o calc frumusel de tot...si cand zic de tot adik pana in 50 km/h mers ca un batranel de 80 de ani ce conduce numai duminica cu tot tacamul de claxoane si injuraturi. ce o fi? urmeaza sa ii dau o solutie de curatat injectoare dar sunt tare curios ce ar mai putea fi.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ce bujii ai? eu am patit ceva de genul cu niste bujii care nu erau pt motorul meu.
mai poate fi si senzorul de temperatura.cel care da informatia la ecu.
o diagnoza ai facut?
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
urmeaza si diagnoza. bujiile NGK le am de ceva vreme alese dupa tipul motorului, cu 4 electrozi... dupa culoare si dupa ce le-am verificat nu sunt ude, culoarea e de un caramiziu deschis deci cum trebuie. senzorul ala pe unde vine si cum il pot verifica, doar la un tester?
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Intre filtru de aer si motor e un cuplaj flexibil de plastic , ca furtunul de aspirator dar mai mare in diametru , cam la 10 cm de filtru , dupa incretziturile ale o sa vezi o mufa , acolo e senzorul de temperatura al aerului .
Skip ads

  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
rezolvat. bujiile erau de vina. cand m-am uitat inainte am vazut doar culoarea dupa ce le-am dat jos cand motorul avea sub 80 de grade. pana la temp asta avea arderea complecta. azi am scos bujiile cu motorul incalzit si am descoperit ca mi le cam afuma. dupa ce le-am curatat si am luat putin din electrozi cu un smirghel foarte fin (nu m-am atins de carbune) am observat ca bujiile de la 1 si 4 aveau electrozii mai departati decat cele de la 2 si 3. drept si prin urmare le-am reglat toate 4 la aceeasi distanta. dupa treaba asta masina merge perfect mai ales cu filtrul de aer sport ce i l-am pus. mersi de ajutor o seara faina si sarbatori fericite!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la cat ai reglat?ce fel de ngk ai?cod?
iti trebuie bkr6ek reglate la 0,9.
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la 0.9 le-am reglat 2 electrozi cei de de-asupra si ceilalti 2 sunt putin mai departati. electrozii sunt 2 cate 2 pusi in cruce la 2 nivele diferite. cei de jos nu stiu cat trebuie sa aiba. bujiile le-am luat dupa codul motorului ce l-au cautat la magazin, nu le-am luat dupa capul meu.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai tocmai ca softul de la magazine da codul gresit.sigur ai bkr5ek.dar daca sunt reglate la 0,9 merg.
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai chiar merg...super...si chiar le am de 2 ani de zile aproape si puterea nu a scazut la motor decat acum cat am avut problema asta dar le-am reglat si motorul merge superb
  • topaul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare? am un opel astra f an 1997, 1,6 benzina, tip motor x16 xel si cu cateva zile in urma mi sa rupt o biela distugandu-mi blocul motor si baia de ulei. Am gasit la cineva un motor de vanzare de pe un opel astra G , 1,6 benzina tip motor x 16 xel (acelasi tip de motor ca si pe masina mea). Oare se va potrivi acest motor la masina mea? ma refer la suportii motorului, cutia de viteze, etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR