Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
rog pe toti cei care au schimbat personal distributia,sa enumere pasii,pisele si tot ce e nevoie pentru inlocuirea distributiei la vectra c18nz.
deschid acest topic deoarece am cautat si nu am gasit nimic la vectra a.+pompa de apa are rol de intinzator?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pompa de apa nu are rol de intinzator. Pentru intindere exista rola intinzatoare. Pe langa rola asta se poate sa mai ai 2 role de ghidaj(nu stiu exact deoarece nu am umblat inca prin motor ca si al tau). La cureaua veche cat si la cea noua este bine sa le numeri dintii. Incearca sa faci rost de manualul de reparatii. Acolo vei gasi semnele la care trebuie adus motorul pentru a putea incepe sa desfaci cureaua. Se poate sa ai nevoie de cateva chei mai speciale pe acolo. Trebuie avuta mare grija daca lucrezi fara cale. Va trebui sa faci semne pe undeva ca sa iti dai seama cum sa pui inapoi noua curea. In rest, spor la treaba iti doresc.
  • paulista

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
schema de schimbare curea distributie



  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca sunt si modele fara intinzator.In acest caz,da,pompa de apa are si rol de intinzator.Cel mai bine ar fi sa te uiti ce ai tu acolo,pt.ca se poate scoate intinzatorul ,de la modelele CU,pt.a se scadea factura finala, Very Happy si se pune o curea mai mica..Pe scurt,se scoate intinzatorul,se pune curea mai scurta(de 111 dinti,ca la 1.8 S sau Cielo).Pana la urma nu e rau deloc.
Skip ads

  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pai eu 1.8 am si am in teles ca pompa de apa are rol de intinzator,eu vreau sa fac aceasta operatie fiinca m-a lasat pompa de apa si se scurge tot lichidul..multumesc celor care au raspuns sper sa foloseasca si altor useri,ps super de ajutor schema ms mult,cum e cu asta tensionar automat si semiautomat,la ce se refera?sper sa nu se considere up!daca totusi da..o sa ocolesc sa poste in intervalul 24 de ore,scuzele mele
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
b-12-jme a scris:pai eu 1.8 am si am in teles ca pompa de apa are rol de intinzator,eu vreau sa fac aceasta operatie fiinca m-a lasat pompa de apa si se scurge tot lichidul..multumesc celor care au raspuns sper sa foloseasca si altor useri,ps super de ajutor schema ms mult,cum e cu asta tensionar automat si semiautomat,la ce se refera?sper sa nu se considere up!daca totusi da..o sa ocolesc sa poste in intervalul 24 de ore,scuzele mele

e fals ca poti spoate intinzatoru si sa pu curea mai scurta pentru ca e diferenta de dinti
aia cu intinzator dinti sunt mai subtiri am simtit asta pe propria piele noroc ca am gasit o rola si o curea mai veche la un prieten de am putut pleca ca cumparasem tot intro vineri si cand am ajuns acsa nu am putut monta si trebua sa parcurg in jur de 1000 de km si noroc ca am gasit asa ca daca e model cu intinzator pune la fel sau dute si cupara pinioanele de la model fara intinzator sa faci modificare
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pompa de apa are rol de intinzator pana la urma?recomandati-mi si mie de unde sa imi cumpar distributia si pompa de apa daca stici ceva mai subtire..
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, pompa de apa are rol de intinzator. Nu sunt foarte scumpe, undeva in jur de 50 ron cureaua si 100 - 140 ron pompa.
Skip ads

  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am fost la un magazin de piese auto si s-a uitat pe calculator,s-a uitat dupa talonul meu a luat serie tot..si mia zis ca pompa nu are rol de intinzator si ca tgrebuie sa cumpar,pompa,rola si curea astea toate 4 mil..ce sa fac sa nu o iau degeaba?
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
b-12-jme a scris:am fost la un magazin de piese auto si s-a uitat pe calculator,s-a uitat dupa talonul meu a luat serie tot..si mia zis ca pompa nu are rol de intinzator si ca tgrebuie sa cumpar,pompa,rola si curea astea toate 4 mil..ce sa fac sa nu o iau degeaba?

fa o poza la distributzie cat se poate
si eu am patit la fel noroc ca iam zis cai model fara intinzator ca el imi dadea cu
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,Vectra A,C20NE,1992,sfatul meu este sa iti vada un mecanic motorul,sa desfaca capacul ala de la distributie si sa traga el concluzia despre ce fel de distributie este vorba,cu sau fara role,daca este vorba de curea cu dinti mai multi sau mai putini.Si eu am fost pus in situatia asta,dupa seria de sasiu unele magazine se jurau ca am nevoie de role si de curea mai mare,dar mecanicul meu a lamurit repede dilema:"curea de 111 dinti,pompa apa,antigel,apa distilata,nu ai treaba cu role" si atat...Deci,un mecanic iti va da raspunsul corect,o diagnoza nu costa ft mult(30-40 lei,care oricum se vor scadea ulterior din costul manoperei de schimbare a distributiei).Ca sfaturi in legatura cu marci pot zice:pompa apa: HEPU si curea distributie Bosch sau Continental(Contiteh),antigel Aral sau GM.Succes !
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat

deci daca ai o nelamurire cu privire la distributia ta daca zici ca ai tipul de motor c 18 nz asta este schema la distributie iar pompa de apa sigur are si rol de intinzator daca crezi ca te ajuta cumva schema e ok sper sa te lamureasca dar din cate stiu eu la tipul asta de motor asa este distributia iar cureaua are 111 dinti succes
Skip ads

  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da petre ai perfectra dreptate,azi am rezolvat-o,nu mi-a trebuit decat cureaua(111dinti) si pompa de apa si am rezolvat problema cu distributia,+antigel si putina indemanare+interesarensi citit.multumesc tuturor celor care au postat.de mare ajjutor.Craciun fericit!
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ma bucur ca ti-am putut fi de folos un an nou mai bun sa ai si scuze de intarziere toate bune tuturor opelistilor si nu numai
  • ichimconstantin

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1995 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
As dori sa aflu ce este indicat sa schimb la distributie specificind ca nu se aude nici-un zgomot si ce marca de curea este de o calitate superioara necontand pretul? Va multumesc anticipat. Mentionez ca detin un opel vectra b fabricatie 95 pe benzina 1.6 16v xel Rolling Eyes
  • ichimconstantin

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1995 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ichimconstantin a scris:As dori sa aflu ce este indicat sa schimb la distributie specificind ca nu se aude nici-un zgomot si ce marca de curea este de o calitate superioara necontand pretul? Va multumesc anticipat. Mentionez ca detin un opel vectra b fabricatie 95 pe benzina 1.6 16v xel Rolling Eyes

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cumperi kitul de distributie care contine cureaua de distributie (Contitech sau Gates), rola sau rolele (nu stiu cate ai tu, probabil 2, de preferat INA) si daca tot umbli acolo cumpara si pompa de apa (HEPU, GRAF, SWAG). Bafta!
  • ichimconstantin

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1995 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru amabilitate si v-as ruga daca nu va plictisesc prea tare sa-mi zice-ti cam cat m-ar costa piesele astea si la ce magazin sa le caut aici in Buzau? Multumesc inca odata.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Piesele te vor costa in jur de 300-350 lei (inclusiv pompa de apa) . Sfatul meu este sa mergi la mai multe magazine si sa ii rogi sa iti treaca pe o hartie ce vrei sa cumperi. Vei alege unde este mai ieftin.
  • ichimconstantin

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1995 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
As dori sa aflu ce se intampla de nu i-mi merg stopurile ptr. ceata daca actionand butonul mi se aprinde becul in bord dar stopurile nu?Oare care poate fi cauza daca toate becurile sunt bune puse la broba .Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR