Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cocoman

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am un stra g din 2002 care a fost putin lovit in spate. problema e ca scartaie haionul la denivelari...ce sa-i fac ?
merci
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
reglezi cei doi bumbi de plastic de pe haion ... prin insurubare/desurubare
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa mai apropii hayon-ul de caroserie cu suruburile de reglare pe care le are fie pe el fie pe caroserie!!
E bine si ce a zis andrei006.
Bafta!!
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
mai ai si distantierii de cauciuc care se pot desface(desfileta) pentru a tine hayonul tensionat, ar fi totusi un impediment ca vei fi nevoit sa trantesti mai tare la inchidere hayonul
Skip ads

  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
azi m`am jucat si eu la cei 2 bulbi care tin haionul mai tensionat..intra`devar trebu` sa trantesc oleaca mai tare haionul.
are vr`un efect negatyiv daca tine mai tensionat haionul?
altfel cum pot scapa de scartaielile astea...care le`am capatat pe drumurile noastre superbe pentru care platim milioane si milioane si milioane..... Evil or Very Mad
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ai putea incerca doua lucruri:
1. dai cu spray WD40 la incuietoare+balamale
2. dai cu silicon pe chedere.

ne spui daca a avut efect.
bafta
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se regeleaza in urmatorul fel :
se scot bulbii de cauciuc
se regleaza priza de inchidere la cel mai jos nivel posibil astfel incat haionul sa nu ti loveasca la inchidere tabla.
dupa care se monteaza la loc bulbii de cauciuc si se regleaza astfel incat haionul sa se sprije pe ei, nu sa-i preseze cu o forta prea mare si astfel incat distanta intre haion si tabla sa fie aceasi si in stg si in dr. mai ajuta si sa dai cu un burete de vata imbibat in glicerina boraxata pe chederul de la haion.

bafta.. mie mi a luat ceva vreme sa regelz haionul dar am avut experienta de la o nova care am avut o inainte Wink
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
vladutzz a scris:azi m`am jucat si eu la cei 2 bulbi care tin haionul mai tensionat..intra`devar trebu` sa trantesc oleaca mai tare haionul.
are vr`un efect negatyiv daca tine mai tensionat haionul?
altfel cum pot scapa de scartaielile astea...care le`am capatat pe drumurile noastre superbe pentru care platim milioane si milioane si milioane..... Evil or Very Mad


Daca sta mai tensionat decat este normal impedimentul este ca se vor toci mult mai repede carligul de la incuietoare si cuiul.
Skip ads

  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
carligul de la incuietoare si cuiul se pot regla? nu de alta dar la mine imi fluiera tot vantul pe la haion. bulbii de cauciuc nu pot sa ii mai insurubaz ca altfel imi joaca la cui. Ce sa fac ca imi bate alizea prin masina?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@ovilio..ba se poate regla si cuiul..atentie insa sa se inchida usor hayonul...Sunt doua susruburi cu capo torx de 3.5 sau 4. Si iarasi...ai grija sa dea la linie hayonul cu restul caroseriei. Daca nu o scoti la capat..poti incerca sa inlocuiesti chederul...asta ar fi solutia finala.
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
deci se poate regla si cuiul. o sa incerc maine. iti dai seama ca am bulbii de cauciuc pozitionati astfel sa nu joace haionul la cui si pe partea dreapta scot degetul afara pe langa cheder. am fost in service si ei au zis ca nu se poate face nimic. in afara de bulbii de cauciuc si cui se mai poate regla de undeva? mersi. apropo astra g 2001.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ups...eu am astra f 95...dar ai mari sanse sa fie prinderi similare. La Kdett mai aveam niste reglaje la balamale...dar grija mare sa nu strici geometria la hayon...mai bine cauti alt cheder decat sa stea hayonul pe-o parte...sau sa ai lufturi inegale..
Skip ads

  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
reglaje la balamale nu am. am facut treaba cu cuiul si am reusit cumva cumva. Golul de la cheder tot a ramas si acum cu haionul strans la maxim. singura solutie e sa pun ceva sub cheder pe lanha tabla ca sa ridic putin chederul.
cam de doua zile am inceput sa rezolv pb zgomotelor din haion. am luat jos masca de plastic si am inceput sa fixez toate componentele cu cleme: fire, mufe, orice ar putea sa faca zgomot. la montare am tapitonat cu cu folie din aia cu bule de aer folosita la impachetari. am redus unele zgomote. dar tot am ramas cu un zgomot de frecare la demnivelari. ore in sir de cercetari si nimic. am pus pe cineva sa conduca si m-am bagat in portbagaj sa vad de unde vine zgomotul. mare mirare!
ce putea fii? intrerupatorul de la becul de portbagaj. radeam singur. bumbul de plastic freca pe partea de plastic de jos. acum urmeza sa ii gasesc o caciulita de cauciuc.
asadar pt cine are zgomote imbracati puta de plastic (scuzati limbajul) in ceva cauciuc si vedeti daca se mai aude.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De un timp parca am si eu sunet deranjant din spate.
O sa umblu si la cele 2 cauciucuri sa le misc si sa vedem cum stau cu zgomotul. Altfel se pare ca tre sa rog prietena sa conduca si eu sa ma sorichez in portbagaj Smile
ovilio'f: a ta este F? Pentru ca nu-mi amintesc la G sa am un astfel de intrerupator
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut un scartait, am uns incuietoarea si dupa a disparut.
  • calinmieruta68

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Mokka X 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
La mine nu scartaie... vibreaza haionul... ce naiba sa-i fac ?
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pentru a scapa de scartait ungeti intrerupatorul de pe hayon pentru lampa portbagajului.O sa aveti o surpriza!
  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si la mine sta stramb haionul mai ales pe partea stanga, plus ca la denivelari zdragane. Cateva detalii cum se regleaza balamaua ? Astra f caravan
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR