Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Craciun fericit!
Astazi venind spre casa am observat ca farur stanga imi bate sus!
Am incercat sa-l reglez folosind rotita din interior insa nu se intampla nimic pe orice pozitie o pun.
Afara se aude ca si cum ar invartii ceva insa nu se da nici in jos nici in sus. Care ar putea fi problema mea si exista remediere?
Se pot regla si altfel farurile?
Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta.


Salutare,bine ati venit pe www.clubopel.com.
Este de apreciat ca ati postat totusi la o sectiune dedicata problemelor tehnice, dar dorim sa subliniem un lucru important, pentru a evita neplacerile pe viitor ,sa incercati sa cititi regulamentul acestui forum,multumesc frumos pentru colaborare si intelegere.
Am sa va expun cateva exemple,sa intelegeti despre ce este vorba:
Regulament pentru '' Probleme tehnice ''
Ce poate face functia 'CAUTA'
Postare inadecvata
Cauta si vei gasi! Cauta si vei gasi
Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ?
edit by StefanTolos

Skip ads

  • mariuspetre11

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut. Verifica farul in interior (in spatele farului) daca nu cumva e iesit joisickul acela pentru reglaj. La mine a fost problema asta . Am bagat ala in locul lui si acum merge ralativ bine. sa spunem
  • berci eugen

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 12.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema, nu sunt sigur daca motorasul meu de la reglaj are toate componentele,deoarece nu reusesc nici cum sa il potrivesc sa functioneze...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eugen, le are pe toate
Cu el scos, conecteaza-la la mufa, pune contactul, aprinde farurile si joaca-te din reglaj. Ca sa vezi daca misca. Tija aia alba cu bila in varf trebuie sa iasa sau sa intre in corpul motorasului (functie de directia in care faci reglajul)
Daca treaba asta merge, manevrezi reglajul sa scoata tija complet, si apoi iei mufa de pe motoras. Trebuie sa pui motorasul la loc. Pentru operatia asta trebuie sa iei farul jos de pe masina (dai jos bara, farul are 2 prinderi sus si una sub el) si te uiti prin gaura in care se monteaza motorasul. Acolo o sa vezi un brat (daca tin minte bine e orizontal la Astra G) care are sapat in el un canal. Ideea e ca bila din varful tijei de la motoras trebuie sa intre pe canalul respectiv (ca sa poata trage acel brat, care e conectat mai departe la ansamblul de faza scurta, si sa poata tine bratul pe pozitie). Iti trebuie un pic de dexteritate, da' nu e mare filosofie.
Skip ads

  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
exact operatiunea descrisa de je am facut-o eu aseara...a durat putin...m-am enervat putin dar a intrat in cantul respectiv. Problema este ca in ciuda faptului ca motorasele sunt fucntinale se pare ca nu are nici un efect miscarea lor.....de la ce ar putea fi oare?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Virinel, dai jos farul, dai jos motorasul, legi mufa de faza scurta, pui farul pe ceva sa stea fix si sa bata pe un zid, si impingi bratul cu un pix. Daca bratul se misca si lumina nu, cumperi alt far, ca e rupt bratul.

Presupun ca auzi motorasele bazaind cand reglezi farurile, deci nu iti povestesc de sigurante, mufe, contacte si alte alea...
  • berci eugen

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 12.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
berci eugen a scris:Am si eu o problema, nu sunt sigur daca motorasul meu de la reglaj are toate componentele,deoarece nu reusesc nici cum sa il potrivesc sa functioneze...



nu pot sa-l reglez fara sa dau farul jos?motorasul functioneaza numai ca nu pot sa-l fixez sa regleze farul sus -jos Shocked


Ultima modificare facuta de berci eugen la Mie 03 Aug, 2011 7:08 pm
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
good ideea, o sa incerc varianta asta, motorasele bazaie ok;)
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
berci, nu da quote aiurea, ca nu are sens
ba da. insa ca sa scoti farul
- dat jos bara: 2 suruburi sub buza de la capota, cate unul la contraaripa (sus, in zona in care se imbina bara cu aripa), cate unul in partea de jos (tine coltul contraaripei prins de bara) 3 jos pe mijloc (prind pe sasiu, cred). Total 10 minute
- dat jos far: 2 suruburi sus, unul jos. Total, 3 minute
- montat motoras: 5-10 minute
- montat far: 2 minute
- montat bara inapoi-7 minute, ca acuma stii unde sunt suruburile
- cautat surubul lipsa-5-10 minute
- dat jos bara ca sa prinzi surubul de jos de la far - 5 minute, acuma deja ai exercitiu
- pus la loc bara: inca 5 minute
total : ~50 minute. Dezavantaj: iti trebuie niste surubelnite

pus motorasul pe far cu farul montat, cu tot cu culisat tija in brat: intre 2 si 4 zile (asta daca ai noroc). Da, dar nu trebuie surubelnite Smile

Acuma, ce sa zic.... e alegerea ta
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
....si ca sa interesc ideea lui je(bineanteles cu permisiunea dansului Smile ) si anume sa e aproape imposibil sa faci operatiunea cu farul montat pe masina: ca sa poti baga bila respectiva in locasul ei scoti becul de faza scurta si bagi degetul in gaura rezultata astfel incat sa poti trege putin de oglinda,rezultand astfel apropierea locasului respectiv de gaura unde se intaleaza motorasul. Sper ca m-am facut cat se poate de inteles pt aceastaora tarzie din noapte.

Over and out!
Respect!
  • sorinnepotu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ma poate sfatui cineva? vreau sa reglez farurile pe inaltime k imi bat prea in pamant, farurile sunt functionale electric dar la maxim imi bate prea in pamant, se pot regla usor sa le fac personal sau daca trebuie sa o duc la mecanic mai bine?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nepoate, iti trebui o cheie hexagonala. In traversa superioara, undeva deasupra farurilor, ai o gaura (optional astupata cu un tampon de cauciuc) prin care ajungi la surubul de reglaj.
Iti recomand totusi sa mergi la un atelier care se ocupa de reglat farurile, sa nu faci ceva care sa se finalizeze cu frigidere de carne...
Skip ads

  • BlueOpel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ma scuzati ca postez dupa multa vreme aici dar am o mica problema cu farul stang. reglajul electric functioneaza doar ca este mult prea jos fata de farul drept. La farul drept merg reglate pe sus, pe la traversa, insa stangul nu vrea nici la faza scurta nici la faza lunga. dreptul merge si faza scurta si lunga. Reglajul electric, cel din masina functioneaza la amandoua farurile doar ca dreptul bate sus, si stangul jos.. mult prea jos. Are cineva idee de ce nu merge reglajul de la farul stang?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu inteleg ce vrei sa reglezi cand tu ai farurile reglate ok,cel din dreapta trebuie sa fie mai sus decat cel din stanga, standard.
  • BlueOpel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2012

  • Mesaj Privat
la mine nu e standard Smile)), cel din stanga e mult prea jos.
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pune cricu la roata stanga-fata !
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mii de scuze, nu m-am putut abtine....
  • BlueOpel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2012

  • Mesaj Privat
intreb frumos raspunzi aiurea. Ma scuzi nici eu nu am putut sa ma abtin.
  • mirelfcs

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2013

  • Mesaj Privat
care sunt sigurantele de la motorase de la faruri?...m.am uitat la motarase erau un pic oxidate contactele le.am slefuit un pic si nimic......inca ceva daca am scos motorasul din far sa inteleg acuma ca sa il pun pe pozitie trebuie sa demontez cele mentionate mai sus?Neutral...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
teoretic da... daca insa ai dexteritate iti recomand asa: scoti becul la faza scurta, bagi prin gaura lui degetul (invelesti degetul intr-un servetel sau o carpa ca sa nu lasi urme pe oglinda la far), tragi usor de oglinda spre motor (asta doar daca motorasul de reglaj este scos si dupa ce ai destins motorasul de reglaj la maxim adica pozitia 0 in habitaclu) si ii bagi zona sferica in bratul care este corp comun cu oglinda. Apoi dupa ce ai facut asta, insurubezi corpul motorasului in locas (intra doar intr-o singura pozitie) si verifici functionalitatea.
Cat despre reglajul farurilor va recomand sa mergeti la un service ca nu e o avere 30-35 RON cat costa cam peste tot si macar stai linistit ca nu orbesti pe nimeni si vezi si tu bine si nu iti umpli frigiderul cu carne sau doamne fereste mai faci un accident ca intra cineva in tine ca l-ai orbit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR