Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pun si eu aici o problema un pic mai neobisnuita e un forum auto dar pentru ca fiecare dintre noi are o imprimanta in casa poate gasesc solutii si pentru Lexmark-ul meu. De curand mi-am achizitionat un multifunctional Lexmark Impact S305. Una din cele mai proaste alegeri din viata. De ce zic asta? Pentru ca prin natura meseriei trebuie sa citesc mult si la aceasta imprimanta nu am gasit o modalitate de a reincarca cartusele. Nici dupa ce am achizitionat cartuse speciale reincarcabile pentru Lexmark click aici nu am reusit sa o fac sa le recunoasca. Le arata tot goale si nu vrea sa tipareasca in nici un fel. Nici in oras nu am gasit vreun loc unde sa fie resetate. Prin urmare am dat pe cartuse in ultima luna aproape 700 RON.
Are cineva un multifunctional modelul asta care a reusit sa o faca sa recunoasca cartusele? Nu cred ca mai am mult si o sa ii dau foc. Evil or Very Mad
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru 700ron iti iei imprimanta cu laser HP cu cartus negru HP12A la care reincarcarea costa 70ron. Asta daca nu folosesti si color. Smile

Cartusele mai noi pentru laser au ceva chip care trebuie schimbat la reincarcare, probabil si astea au ceva asemanator.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie schimbat chip-ul cartusului. Din cate stiu nu la toate merge schimbat
Vorbeste cu baietii de aici http://www.fabi.ro/ poate te pot ajuta.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dupa o noapte si o zi de chin nu am reusit sa o fac sa recunoasca cartusule reumplute. Am incercat toate metodele gasite pe net. Sunt curios daca toate Lexmark-urile de ultima generatie fac asa. Si nu inteleg de ce Lexmark pune la vanzare cartuse refill-abile pentru acest tip de imprimanta daca apoi aceasta nu le recunoaste. Twisted Evil Nu o sa mai cumpar Lexmark in viata mea. Evil or Very Mad
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Imprimanta cu jet se preteaza pentru home usage (cateva, eventual zeci, de pagini pe luna). E mai lenta ca un laser, are costuri de imprimare mai mari ca un laser, si o calitate mai proasta (uzi hartia, se spala cerneala). Singurul avantaj e ca ai costuri de imprimare color mai mici.
Eu iti recomand un HP laser (HP sunt bazati la lasere). La volumul de printari pe care zici ca il faci (mie imi reiese ca sari binisor de 500 pag/luna) o sa iti amortizezi costurile repejor.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE si eu am vrut sa imi iau un HP laser color avand in vedere numarul mare de pagini pe care il scot lunar(1000-1500 de pagini). In plus la serviciu am numai HP-uri laser color la care am scos zeci de carti si tratate la un cost per pagina infim. Si la alea se pot incarca cartusele desi sunt imprimante de 4000 RON bucata. Greseala mea a fost ca am avut inainte tot un multifunctional Lexmark(pe care din pacate l-am facut cadou) al carui cartus l-am incarcat acasa cred ca de 30 de ori inainte de a fii nevoit sa cumpar altul. Ceea ce ma ducea la un cost per pagina similar cu un laser(poate mai mic). Si dorind o imprimanta wireless si sa fie mai compacta decat un multifunctional laser am zis ca nu are rost sa dau 1200 de RON pe un laser HP color cand pot sa dau 350 de RON pe asta. Asta a fost marea mea greseala. Iti dai seama ca acum o sa imi cumpar un HP Laser desi asta nu are decat 3 saptamani. Am intrebat colegii care mai au Lexmark-uri modele noi pentru ca si la asta sigur se poate face sa recunoasca cartusele altfel Lexmark de ce ar vinde cartuse refill-abile pentru ea. Eu un fel de pitic pe creier(sa o fac sa mearga) care nu ma lasa in pace. Laughing
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Un astfel de model am cumparat si eu. Era promotie si pretul mi s-a parut super OK. Dupa ce s-au golit cartusele am constatat ca am luat o mare teapa. Cartusele nu se incarca, se schimba cu altele noi, care 4 bucati, 2 pentru negru si 2 color fac mai mult decat imprimanta. Am fost cu ea la service si asta a fost verdictul. Cica cipul stie cand se reumple si nu mai permite sa fie recunoscut de imprimanta. Am cumparat alta Canon mai scumpa, un pic mai "slabuta" dar la care costul reumplerii este nesemnificativ. Oricum, dupa cum a scris si JE, modelele astea de imprimanta sunt facute pentru home usage. 3 topuri de hartie mi se pare cam mult si ca uzura a pieselor si ca timp de imprimare.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mai nou toate imprimantele lexmark si hp (in general multifunctionalele proaspat aparute) ard cartusele dupa un numar predefinit de pagini, chiar daca acestea nu s-au golit.
La lexmark nu ma pricep foarte bine, la hp insa in general cartusele cu 3 cifre in cod nu se prea pot reumple acasa.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daniel, merg la ea cartuse reincarcabile. Sunt cele cu terminatia A pe cutie. Uite aici Ideea e ca pe copy merge excelent dar nu reusesc sa o pacalesc sa imprime. Trebuie sa ma prind cum se intra in Diagnostic mode/Performing self test/Maintenance page setup/Maintenance page count si apoi Reset Maintenance setup. Ii dau eu de cap pana la urma ca ma enerveaza. Evil or Very Mad
Daca stie cineva (are/lucreaza cu) un multifunctional laser color HP cu un pret decent(pana in 1500 RON) la care se incarca sigur cartusele raman dator. Wink
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am ceva laser la serviciu ...monocolr, am observat ca se poate instala si fara cd dar nu are toate optiunile prezente, inclusiv cele de service-mainetnance. Daca se instaleaza cu cd-ul original, se poate ajunge la fereastra cu aliniere cartus etc etc...ce-i drept, nu au avut nevoie de resetare cartus...dar pe acolo pe undeva cre' ca se gaseste optiune. I concluzie cre ca e posibil sa obtii ceva rezultate noi cu o reinstalare a imprimantei, intrucat cartusul merge atunci cand in ecuatie nu e bagat pc-ul. Bafta.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma nu am reusit sa o fac sa recunoasca cartusele refilate. Nu m-am prins cum se intra in Diagnostic Mode. In concluzie daca nu o folositi decat ocazional nu cumparati aceasta imprimanta ca sunt bani aruncati in vant. Wink
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La alte imprimante ai mai intrat?
Undeva in properties..intri pe printing preferences, de acolo pe printing features si de acolo pe printing services. Asta e la HP-ul meu.
Mai ai certificatul de garantie? Vezi cine asigura service la ea si da un telefon sa ceri ceva relatii. Sigur s-a mai lovit cineva de problema si deja se stie rezolvare...daca exista.

http://forum.softpedia.com/...?showtopic=629001

http://forum.softpedia.com/...?showtopic=629001

Nenea google da ceva lamuriri...
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
livcro, citisem si eu ce scrie baiatul ala acolo. Am incercat si cum zice el dar nu merge. Imprimanta nu vrea sa printeze in nici un mod. Ma gandeam sa mai cumpar inca un set de cartuse refill-abile ca poate or avea astea ceva desi baiatul ala zice ca le-a folosit pe cele originale. Dar sa mai dau iar 200 RON dupa ce am dat deja 700 RON nu stiu ce sa zic.
Am umblat si prin toate setarile si nu am gasit nimic care sa ma ajute. O sa ma mai chinui maine seara sa vad daca reusesc sa fac ceva. Poate spune si cum scapa de eroarea de low ink care nu te lasa sa printezi.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma m-am saturat sa o fac sa mearga si am rezolvat problema cumparand un HP CP1515n. Pacat de banii cheltuiti cu Lexmark-ul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La HP1515 gasesti cip, toner, cilindri Wink
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:La HP1515 gasesti cip, toner, cilindri Wink

Acum cautam sa fac o comanda industriala de toner si cip ca cele din fabrica s-au dus deja. Si am cateva tratate care asteapta la rand. Embarassed
Un sistem care pare incredibil de ieftin la cost/pagina fara a avea pretentiile de calitate de la un laser e acesta. Daca e considerata reclama rog moderatorii sa stearga link-ul cu scuzele de rigoare. Ar fii fost ideala pentru mine dar am auzit pareri contradictorii despre fiabilitatea acestui sistem.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Intrucat am posibilitatea sa fac la job imprimari si xerox color, eu am optat pentru acasa pentru o imprimanta laser (alb-negru).
De circa 5 ani am aceeasi cartus, plus unul de rezerva...
Unii fabricanti de imprimante au pus un chip in cartus, care "refuza" sa mai imprime dupa un numar predefinit de pagini (chiar daca, de ex. pe fiecare din ele nu imprimi decat 5%, de exemplu antetul firmei)
Incarcarea cartusului nu ajuta la nimic, pentru ca nu poti reseta chipul, care are in interior ceva similar cu o carte de telefon de unica folosinta.
Probabil ca imprimanta ta folosea acest sistem...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sorin, eu cautam o metoda sa pacalesc acele chipuri. Poate ca nu e etic dar sunt prea sarac sa cheltuiesc 200 RON pe aprox 200-300 de pagini color in conditiile in care in unele luni imi trebuie si 2000 de pagini. Cautam si eu cea mai avantajoasa metoda pentru problema mea. De pe calculator imi e greu sa citesc. Si eu am posibilitatea sa le scot la serviciu dar acolo de-abia am timp sa respir ca sa ma gandesc ce citesc. Asa gasesc seara acasa un capitol, un articol interesant, pun mana si il scot. Cea mai ieftina metoda de departe parea cea cu CISS dar am auzit voci ca nu ar fii fiabila. Sunt curios cat de ieftin ies si cu HP-ul asta. Rolling Eyes Desi dupa calcule tot o sa iasa scumpicel. Si inca mai caut cea mai ieftina metoda de a printa color mult si la pretul cat mai mic.
Iar ce face Lexmark cu cartusele cu terminatia A pe care le vinde cu 5-10% mai scump pe motivul ca ar fii refill-abile mi se pare inselatorie. La Lexmark Impact S305 (care de altfel e foarte reusita) nu merg. Deci fugiti de aceasta imprimanta. Evil or Very Mad
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai cum, decat eventual sa faci "reverse engineering" in drivere si sa le recompilezi... Wink
Acuma... succes, io fi lucrand eu in informatica, dar nu sunt programator, iar domeniul e vast, nu le stie nimeni pe toate...
TOTUSI, in fata cantitatii de timp pierdut "previzibila" eu asi da imprimanta si asi lua una mai "user friendly"... Razz
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sorin, am lasat-o deja balta. Am impachetat-o si am pus-o la depozitare. Am luat un HP CP1515n. Sa vedem cat de ieftin va fii cu aceasta. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR