Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Deschid aceasta discutie pentru pasionatii genului, care pot da sfaturi utile celor cu slaba experienta.
Asadar am si eu cateva intrebari pentru cunoscatori:
1. Care sunt preturile de vanzare a unei perechi de schiuri second-hand si care sunt caracteristicile de luat in seama la stabilirea pretului?
Motivul intrebarii este faptul ca recent am primit o pereche de schiuri HEAD F3 Flex Control(1,90 m)+legaturi MARKER M41, care pentru mine sunt prea mari, eu avand foarte putine cunostinte in ale schiatului.Dupa ceva cautari pe internet am reusit sa aflu marcile producatoare ale schiurilor si legaturilor,dar nu am deloc cunostinte despre ele.
2. Care este diferenta intre schiurile "normale" si cele "carve"?
As dorii dupa vanzarea schiurilor sa achizitionez(tot second-hand) unele de dimensiuni mai mici,dar nu stiu care se potrivesc mai bine unui incepator.
Am citit cateva articole si sfaturi de pe diferite forumuri despre alegerea schiurilor,dar multe dintre ele sunt contradiictorii.Asadar apelez la sfaturile voaste, cei care au cunostinta in cauza, cu orice fel de sfat si lamuriri.
Va multumsec si va doresc sarbatori fericite in continuare!
Skip ads

  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
E foarte bine ca ai optat pentru varianta Second Hand pentru schiuri. Mare atentie la canturi (sa nu fie desprinse, rupte sau lipite) si talpile sa nu fie foarte zgariate.
Schiurile carve te vor ajuta sa faci slalomul mai usor. Oricum asta e tendinta - mai toti producatorii fac schiuri carve renuntand la schiurile drepte. Iti recomand sa cauti schiuri cu 10 cm mai scurte decat inaltimea ta si cat mai usoare.
Cele bune
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de bine este varianta second-hand la schiuri, dar noi nu-mi permit k tare scumpe mai sunt.Acum depinde si ce pret pot lua pe cele care le-am primit.Mersi pentru sfaturi, mai astept si alti care pot sa-mi spuna si ceva de preturi.Smile
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dupa 2 zile de schiat in Romania, o pereche de skiuri noi vor arata ca unele second la talpa (mai toate partiile sunt pline de pietre).
Intr-adevar, recomand si eu skiurile carve, cu 10-15 cm mai mici decat inaltimea ta. Cineva imi spunea ca pus in picioare varful skiului trebuie sa iti ajunga intre nas si barbie.
Pe o pereche de skiuri second bunicele nu ar trebui sa dai mai mult de 300-400 ron. Din cate imi amintesc parca vazusem pe okazii un tip din Brasov care vindea skiuri second aduse de afara.
Skip ads

  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Asadar de aceea @raff ma indemna la achizitinarea de schiuri second.Da undeva citisem si eu recomandarea ca, lungimea schiurilor sa fie intre nas si barbie dar cu multe alte criterii de luat in seama, cum ar fi greutatea si priceperea in ale schiatului.
Pentru cumpararea schiurilor sa spunem ca mi-am facut o idee,ocazie cu care va multumesc pentru sfaturi.Acum ramane sa stabilesc un pret adecvat si sa le vand pe cele care le-am primit.Wink
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La Sibiu gasesti mai ieftine...in jur de 150-200 lei. Sotiei i-am gasit cu 100 lei, dar nu sunt carvuri. Daca nu vrei carvuri, am eu excedent la 165-170 cm lungime.
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mersi @livcro pentru oferta, dar prefer carve-uri.Oricum primul lucru vrea sa le dau pe ale mele si dupa aceea sa iau altele.
  • maarius

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva daca se gaseste in comert dublura (soseta din interior) pentru clapari?
Skip ads

  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
paul_astra a scris:mersi @livcro pentru oferta, dar prefer carve-uri.Oricum primul lucru vrea sa le dau pe ale mele si dupa aceea sa iau altele.


Paul,
Poti gasi pe site-uri specializate informatii amanuntite despre cum trebuie sa alegi schiurile: in functie de inaltime, greutate, stil de schiat samd. Un amanunt care conteaza avand in vedere ca esti incepator este si greutatea schiurilor - e bine sa fie cat mai mica - te ajuta mult chestia asta.
Salutari
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai lungimea se raporteaza la inaltimea utilizatorului..pt incepatori trebuie sa iti ajunga undeva intre nas si barbie. Pe masura ce avansezi o sa simti nevoia sa folosesti unele mai lungi, pt stabilitate si viteza imbunatatita.
Alta chestie: ca sa verifici gradul de uzura...pui schiurile talpa in talpa si ar trebui ca intre ele sa ramana o distanta de aprox 2 cm in zona legaturilor, adica sa fie un pic arcuite.
Pana atunci, bafta la vanzare...poate le vinzi si pe ale mele. Smile
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am fost la un centru de schiuri second-hand la mine in Brasov si mi-a spus ca nu se mai cumpara deloc deastea vechi si drepte, nici nu a vrut sa auda de vreun schimb ceva.Toata lumea cauta schiuri carve.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
paul_astra a scris:Am fost la un centru de schiuri second-hand la mine in Brasov si mi-a spus ca nu se mai cumpara deloc deastea vechi si drepte, nici nu a vrut sa auda de vreun schimb ceva.Toata lumea cauta schiuri carve.


mda, evident, pentru ca e un adevarat fenomen, e mai usor sa inveti tehnica de virare cu carve decat cu clasice plus ca e si 'la moda', e in trend, doar foarte putini stiu si de ce (cam ca si cu jantele de aliaj, muti inca cred ca au fost create pt ca arata mai bine:D)

schiul adevarat (ma refer la tehnici de baza, arta de a pluti pe zapada) se invata pe drepte;

e cam ca si cum ai compara invatatul soferiei pe o dacie 1300 din 1975 fata de o vectra din 2005: pariez ca multi din cei care au invata sa conduca pe o masina moderna ar avea mari probleme la volanul unei 'antichitati';
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am patit cam la fel. Pe de alta parte, am fost o zi la Paltinis...si am facut franjuri, de la bolovani, talpile la schiuri... E pacat sa dai bani pe schiuri noi sau mai scumpe de 200 lei.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca doriti sa va intretineti echipamentul singuri "aruncati-va" un ochi aici..."lumanari" speciale eu am gasit in Carrefour, iar "razuitoarea" poate fi inlocuita de lama unui cuter obisnuit!

  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Schiurile noi sunt o investitie destul de proasta, pentru ca la noi nu sunt ingrijite partiile, nu ninge bine de multe ori si le faci praf pe talpa. Ale mele au fost noi, au vreo 2 ani si acum arata... sa zicem decent, pentru ca am avut pe cat posibil grija de ele. Am incercat sa le folosesc pe cat posibil pe partii bune, cum ar fi Cota 2000 si Busteni, ca in Predeal e praf. Din pacate n`am ajuns mai departe de Valea Prahovei din motive de lipsa de oameni cu care sa merg si singur mi`e cam scarba sa merg, dar cine stie ce rezerva 2011.

Daca sunt amatori, poate facem o intalnire ClubOpel pe partie... eu o sa ma duc martea viitoare cred la Cota 2000, pentru ca acolo sper sa fie partie buna si marti ar trebui sa fie destul de liber, sa nu fie probleme cu cozi la telescaun Smile Daca mai vrea cineva, dati un semn.
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu va recomand Sportconcept din Timisoara...eu de acolo am luat Fischer RX Fire la 520 lei aproape noi ,doar cateva zgarieturi pe cozi de la coada de la teleschi ,iar legaturile impecabile asa cum erau si talpile si canturile schiului..Sunati-l pe dl. Vasile la nr.de pe site si o sa va indrume spre ce aveti nevoie si spre echipamentul necesar nivelului la care schiati.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR