Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • eva.monroe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
buna tuturor !
am avut pina recent o omega 2.5 td din 1995 cu 131 CP ! spre nefericire am vinduto Confused
Acum vreau din nou sami achizitionez una ,,, dar am unele nelamuriri ,,,, in ceea ce priveste aceste 2 motoare care sunt ambele dupa 2000
2,5 td cu 150 CP si cuplu de 300 N/m sau 2,2 td cu 120 CP cu cuplu de 280 N/m, care este mai bun !
nu ma intereseaza consumu ca eu nu sunt tirist ,,, ma intereseaza cum se comporta si dac au ceva probleme specifice !
Va multumesc anticipat !
dac am gresit ceva la caracteristici ,,, sa ma iertati ,, nu sunt profesionist ,, ci doar amator !
sarbatori fericite ! Wink
!
Skip ads

  • mateiu ovidiu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: oradea
  • Masina: Omega 2002 y25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ar fi multe de povestit despre ambele motoare dar mai pe scurt : detin un opel omega cu motorul de 2.5, super multumit de el. Probleme specifice : galeria de admisie (mai precis clapetele din galeria de admisie) sunt din plastic, se rup si le aspira motorul, consecinte nasoale, piese destul de scumpe si din cauza ca nu se prea fac aftermarket, tinuta de drum foarte buna, si cel mai ,,chel" model are destul de multe optiuni si ar mai fi multe de spus. mai bine pune tu intrebarile la obiect si in limita cunostintelor mele am sa te lamuresc. sarbatori fericite si un an nou plin de impliniri.
  • eva.monroe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mateiu ovidiu a scris:Ar fi multe de povestit despre ambele motoare dar mai pe scurt : detin un opel omega cu motorul de 2.5, super multumit de el. Probleme specifice : galeria de admisie (mai precis clapetele din galeria de admisie) sunt din plastic, se rup si le aspira motorul, consecinte nasoale, piese destul de scumpe si din cauza ca nu se prea fac aftermarket, tinuta de drum foarte buna, si cel mai ,,chel" model are destul de multe optiuni si ar mai fi multe de spus. mai bine pune tu intrebarile la obiect si in limita cunostintelor mele am sa te lamuresc. sarbatori fericite si un an nou plin de impliniri.





eu tot un 2,5 td ku 131 CP am avut , si ma gindeam akum la un 2,2 td ,,, din ala ku 120 cai ,, dar mii frika sa nu fie prea puturos ,,, Sad la 2.5 nish nu ma indoiesk ka nu merge bine !
mersi p.u opinie !
sarbatori fericite !
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
dap, subscriu pe colegul mateiu ovidiu, ca parere personala alege 2.5. Din discutiile cu posesorii de mot BMW precum ccostras si altii sunt multumiti de motorizare, plus ca ai din start un manual de reparatii al motorului precum si alte documentatii de la mine Smile Sarbatori fericite!
Skip ads

  • eva.monroe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:dap, subscriu pe colegul mateiu ovidiu, ca parere personala alege 2.5. Din discutiile cu posesorii de mot BMW precum ccostras si altii sunt multumiti de motorizare, plus ca ai din start un manual de reparatii al motorului precum si alte documentatii de la mine Smile Sarbatori fericite!



Mersi ! La multi ani !
,,,,
dar totusi nu mii clar cei ku 2,2 td ,, karei dezavantaju !? moare repede ,, are prob mari !?
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
2.2 dti-ul
este suficient de aprig inainte am avut benzinar opel insa 2.2 dti pentru un sedan este suficient
consumul este ff bun /taxele fata de 2.5 mai mici
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=74018
ca sa iti fie mi usor sa te decizi Smile
  • eva.monroe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nashu_lucian a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=74018
ca sa iti fie mi usor sa te decizi Smile

sal !
sa inteleg ka ai o omega la vinzare !?
eu am avut un omega din 95 break 2,5 td ,,, si azi sufar dupa el ! dupa felul kum mergea !
lasami un id de mess sau mail ka sa pot lua legatura ku tine ka sa vb ! sunt interesat de masina ,,, asta in kazu in kare este oky masina ! mersi
Skip ads

  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ti-am scris un pm
  • logofatu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:dap, subscriu pe colegul mateiu ovidiu, ca parere personala alege 2.5. Din discutiile cu posesorii de mot BMW precum ccostras si altii sunt multumiti de motorizare, plus ca ai din start un manual de reparatii al motorului precum si alte documentatii de la mine Smile Sarbatori fericite!
am avut si bmw 2,5 acum am omega 2,5 motor beton am peste 30 drumuri de berlin si nimic defect la motor.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ce sa zic despre y2,2dth ? parerea mea este ca merge perfect. motorul este cu distributie pe lant adica fara moarte.motorul dupa 2000 este altceva decit cel din 1995.
acum sunt 2 modele de 2,5 si anume 2,5xdt si 2,5ydt
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daca gasesti y25dt e bun, dar daca nu y22dth e mai mult decat ok, cel putin pt mine.
Skip ads

  • ufc.freefight

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2003 25tds
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2013

  • Mesaj Privat
detin un 2.5 110 kw masina 2003 achizitionat de curind full interior piele recaro,navi si alte nebunii,motor cutie ff multumit am mai avut bmw uri si stiu ceva de el ok trege ff bine pe partea mecanica este mai slaba asa gen pivot ,bucsi etc.consum decent 10 12 oras 5.5 8 afara mers in limite legale,plus sunetul de bmw diesel e altceva fazta de alte dieseluri)) no ofence opel)
  • chucks

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2002 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2013

  • Mesaj Privat
daca facem abstractie de faptul ca un motor este de bmw iar celalalt este de opel, ei bine, pe cei 30 de caluti in plus chiar nu pot sa-i trec cu vederea. deci, daca voi avea vreodata de ales..."inevitabil (2,5) va fi bine" !
seara buna tuturor.
  • Pfenning

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am un SAAB 9-3 din 2001 cu motorul y22dtr, adica acelasi 2.2 de pe Omega, cu cateva piese diferite. Motorul de 2.2 este un motor sprinten, economic, dar foarte galagios si cu anumite defecte mai des intalnite. In primul rand, pompele de injectie cedeaza destul de des, problema pe care am avut-o si eu. Alta problema frecvent intalnita pe aceste motoare este dezamorsarea sistemului de injectie. Nu stiu la Omega, dar la restul masinilor cu acest motor, nu s-a pus pompa de joasa presiune in rezervor.

CONCLUZIA: Nu recomand 2.2 dti decat daca masina este impecabila si ieftina. Nu pot sa spun ca este un motor prost, e foarte fiabil (motorul), dar cu anexe slabe. Motorul de 2.5 este un motor economic, foarte fiabil, foarte puternic si cu un sunet foarte placut. Piesele sunt, probabil, ceva mai scumpe, dar cedeaza foarte rar. 2.5-urile de 150CP euro 3 sunt common rail, ceea ce este un mare avantaj.

P.S. Ce ai ales, pana la urma?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR