Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
o problema asemanatoare am cu x16xe si anume:
am consum in bucuresti undeva in juru a 16-17% in conditiile in care am schimbat asa:
Sonda lambda(am pus Beru) pt ca aveam eroarea:
P0170 - Lean Exhaust
(02) - Not present

P0130 - O2 Sensor Open Circuit
(04) - Not present
Termostatul pt ca deschidea prea devreme
Bujiile
Senzorul temperatura antigel
Am anulat egr-ul
Am ceva interuperi la relanti dar nu foarte sesizabile in turometru
Skip ads

  • attyla84bug

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 C16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
c16se consum de oras in Timisoara unde circulatia este infernala cu 10l de benzina 80-85km cu termostat blocat pe inchis.
Off Topic-ca sa schimb termostatul trebuie sa dau jos distributia?
  • al3x_vl

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@attyla84bug nu trebuie sa dai jos distributia; termostatul se afla pe furtunul care duce spre radiator (acum depinde si de modele); dar ca sa nu mai fim off-topic cauta ca sunt deschise subiecte pe aceasta tema si acolo vei primi lamuriri
  • viperblue

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut am si eu un f caravan din 95' 1.4 benzina, si vreau sa stiu daca vi se pare mult,pt ca mie mi se pare, 7% afara, 10% in orash , asta in conditiile in care schimb in 2000,2300.ms
Skip ads

  • mircea.pele

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
eu am avut astra f 1.6... imi consuma 6 afara, 10 in oras
  • gabriel19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2011

  • Mesaj Privat
acum 3 zile fiind cu acul de la benzina aproape drept, adica tragic aproape de pana prostului am bagat 7 l si pana in prezent am 105 km si acul este o idee mai sus fata de cum era inainte. mai merg vreo 10 km zic eu, deci cam 110 cu aproximatie, mers normal, schimbat la 2500 accelerari usoare (doar vreo 2-3 depasiri cu a 3-a la 100 ) si cam atat, mers numai in oras nu aglomerat. Am mai facut acum 2-3 saptamani 47 km cu 3 l avand 5 persoane si jumate de portbagaj incarcat dar am mers numai la 2000 fara depasiri, mers tot in oras liber. Am mai vorbit cu cineva si zicea tot de 6-7 in oras (ploiesti) mers de pensionar Very Happy. motorul meu este un x16sz
  • ovy24junioru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2011

  • Mesaj Privat
eu am un astra de 1.6 tip x16szr si in oras 9 iar in afara 6.5-7. eu personal sunt multumit si mi se pare un consum bun.precizez ca in oras o tin pana la 3000rpm si in afara o duc pana la 3500-4000 in functie de situatie.am avut un consum mai mare dar cauza a fost senzorul de temperatura acela cu 2 pini care comunica cu ECU, scotea fum negru, nu tragea bine,tremura la cald la relanti. acum totul e normal.
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
baieti eu am un sfat nu de alta asa am facut si eu ma gandeam ca imi consuma mult 11litri la suta in tarficul din bucuresti si cu masina plina de scule mers sportiv sau mai degraba foarte grabit ca asa e cu munca am motor x16xel 16v intrebati posesori de masini opel cu motoare 1.6 de generatie mai noua 2008 2010 si o sa fi ti surprinsi sa vedeti ce consum au si ei cu toate ca sunt diferente de tehnologie de 10-14 ani si atunci nu o sa va mai face ti griji Smile)
Skip ads

  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am uitat sa precizez eu mi am pus gpl si am mai rezolvat din griji:))
  • brudiu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Astra F 1.6i 100 cv x16se orash 6.5 afara drum intins 5.8 testat in taller si facut consumu de mine (rezervor plin am mers 100 km si am bagat iara benzina au intrat 6,1 litri consum mixt)
  • autosporteventromani

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2012

  • Mesaj Privat
si eu am facut consumul la masina si fac cu 10L de benzina undeva la 80-85 km
cred ca asta este o problema si din cauza tuning-ului care il am ( filtru si toba + rotile pe 15" ) o sa incerc sa vad daca schimb toba , filtru si rotile ii mai fac o data consumul sa vad dar e o problema cred la opel .
  • flavy16

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2000 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu eu, filtru nu are rost sa il schimbi ca iti urca consumul cu cel clasic. Toba si rotile influenteaza consumul in sus.
Skip ads

  • BObOc

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mie imi scoate pe computerul de bord medie de 13 / 14 oras in ideea in care mai mult rece umblu cu ea pentru ca nu are timp sa se incalzeasca pana ajung la munca ! cand motorul este la temperatura normala in oras nu sare de 10 numai cand trag tare . daca o tin in viteza 3 cu 2000 de ture la consumul instant scrie acolo 6.5 !motor 1.6 16v
  • brudiu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
si eu am tot roti R15 195 v toba remus dar nu consuma mai mult de 8 -9 daca ma bag in ea sa schimb la 4-5 mi ture sa inteleg ca sunt norocos.
  • BObOc

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu mi se pare nici unul din consumurile voastre unul exagerat! Doar postul ala cu 15%... ala e mare a dracului(scuzati expresia). Al meu xel lua 12 in oras...spun lua pentru ca am astupat egr am dat jos catalizatorul si a scazut semnificativ consumul!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR