Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • clatyta

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1994 X16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Care este consumul normal la un motor de 1,6 am si eu un astra f cabrio x16.sz si nu stiu ce sa ma fac cu consumul.consuma 15-16 % in oras si afara 9-10% eu din cati am intrebat multi mi-au zis ca lor le iau cat imi iau mie in afara in oras maxim 10 in oras.Neutral Care este de fapt consumul real? Mersul cu ea fiind foarte frumos si schimbata viteza numai la 2500 de ture
Skip ads

  • manolache.catalin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 C16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Tare as fi si eu curios de consum la alte Astra F.
Am un C16SE din 1994 si tin sa zic ca la cum i-am masurat consumul prin oras imi mananca cam 12-13L % si la drum intins maxim 8-9L % mergand cu 140-150 constant.
Sunt curios si de alti posesori de Astra F daca au consumuri asa mari in oras,ca mi se pare totusi exagerat sa fac 80km cu 10L de benzina tinand cont ca merg in special seara si/sau cand e liber prin oras,nicidecum la ore de varf si in aglomeratii.
  • clatyta

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1994 X16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
si mie imi consuma cu 8L fac 55-60 Km in oras maxim.
  • MironAlin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut am si eu un opel astra f cabrio tot x16sz am si eu o nelamurire ...Clatyta tu ai cumva intre becurile interioare un buton si un fel de microfon sau nush cei ala?daca ai zimi si mie ce face acel buton...app consumu meu in orash ii undeva pe la 10.5 -12%...nush afara ca nu am fost INCA(numa ce am cumparata masina)Very Happy
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut.x16sz in bucuresti- vara 9% iarna 10%. pe gpl ia 10-10 juma.afara...cat o calci- la 90-5 la 100-110- 5,5; la 120 -6 si tot asa.si eu merg tot cam ca tine la 2500.vezi sa nu ai sonda lambda busita.consuma cam cu 2% mai mult din cauza asta.vezi filtrele,vezi egr,vezi iac,vezi injector...bafta la verificari.
  • clatyta

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1994 X16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu am nici un buton si nici un microfon...nu stiu a mea e '94 masina. dar nu am nimic acolo doar becul atat.

Sonda lambda e schimbata de 1 an de zile.nici o eroare in bord.nimic.nimic nimic......
  • MironAlin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
puii meii.. ms ca te-ai uitat @Clatyta bafta in continuare la gasirea unei solutii ptr consum
  • D.dany

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
acel buton dintre becutri cum i-ai spus tu nu este buton este microfonul de la telefon , unele sunt dotate si cu telefoane . de exemplu am uncoleg care are un astra g cu motor de 1,2 si are masina cablata pentru telefon auto dar nu are suportul in care se aseaza telefonul ,iar un alt coleg are o zafira care si iel o are cablata cu tot cu suport dar nu are telefonul pentru ca fostul propietar nu i la dat atunci cand a cumparat masina spunandui ca il trimite ulterior si pauza nici in ziua de azi nu i la trimis este chestie de 1 an si jumate, asa ca sus la plafoniera sar putea sa fie si la tine microfon mai MironAlin , uitate daca are niste gaurele micute micute.
Skip ads

  • Dr|ver

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1994 14 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
clatyta a scris:Care este consumul normal la un motor de 1,6 am si eu un astra f cabrio x16.sz si nu stiu ce sa ma fac cu consumul.consuma 15-16 % in oras si afara 9-10% eu din cati am intrebat multi mi-au zis ca lor le iau cat imi iau mie in afara in oras maxim 10 in oras.Neutral Care este de fapt consumul real? Mersul cu ea fiind foarte frumos si schimbata viteza numai la 2500 de ture




am acelasi model de masina bertone x 16 sz si consuma 12 nu stiu de ce e fff mult
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cica in carte scrie la consum ridicat un posibil defect ca fiind catalizatorul sau tobele infundate. Se poate verifica scotand sonda lambda si punand un manometru presiunea sa nu fie mai mare de 0,2 bari la 2000 rpm. Sper sa nu gresesc in privinta valorilor. Cred ca o influenta o poate avea si canistra de vapori sau conexiunile acesteia.
  • MironAlin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Aha am inteles mersi @D.dany sigurat ii cablaj de telefon ca are gaurele dealea mici cum zici ms mult:)!
  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mi-se pare enrom de mult 15-16% , am si eu un astra F 1.6, in oras imi ia in jur de 9%, mie nu prea mi-se ridica nici acul la apa , am pus si carton la radiator si se cunoaste foarte putin diferenta, o avea ceva la termostat? sau doar ca este foarte frig afara?
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ai termostatul blocat pe deschis.eu am carton pe juma de radiator si dimineata cand ma duc la servici, in 3-4 km deja nu pot sa mai stau cu geaca pe mine.
  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si imi poti spune si mie cum il rezolv? multumesc.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pai cum sa il rezolvi...il schimbi.e vreo 30 lei unul.la marea majoritate de 1,6 termostatul se afla in spatele distributiei.il gasesti dupa cotul ala de aluminiu care iese din chiulasa si in care intra furtunul gros de la radiator.
  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ok , merci frumos.
  • nickart

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1997 X1.8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
http://www.spritmonitor.de/...a.html?fueltype=2
Un link pt consumuri. va cautati masina cu puterea motorului pe care o detineti si veti vedea consumurile pe care le au detinatorii de motorizari similare in germania
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mda...dar difera stilul de condus.ai vazut ca sunt diferente chiar si de 3% intre utilizatori...oricum....pe la limita medie ma regasesc si eu,atat la benzina cat si la LPG
  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
x16 sz caravan 1994. In iasi iarna ia 10% iar vara 9.In afara 6.5-7 in functie de traseu.In oras vede 3-4000 de ture cam zilnic!Consum facut de la plin la plin de mai multe ori.
P.S. ....si tot mult m-i se pare
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
E cam mult pentru capacitatea lui
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR