Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mergeam linistit cu masina intra unu cu mertzanul in fata si dau claxon dar nimic.
Apas pe ambele butoane nimic.
Comenzile la player ma uit la ele si becurile stau aprinse dar nu reactioneaza.(Am observat deasemenea ca se mai sting din cand in cand dar tot nu merg).
Si ma tot jucam cu volanul si am observat ca daca dau maxim la dreapta atunci merg.In rest in orice alta pozitie se afla volanul nu merg.
Mentionez din nou ca nici claxonul dar nici comenzile de la player nu mai functioneaza( la comenzile player`ului cateodata se aprind luminile dar tot nu merg)
Cam care ar fi pasii de urmat pentru a desface volanul si sa ma uit pe acolo pe la fire/contacte sa vad pe unde s-o fi intrerupt?
Va multumesc!


Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Verifica /schimba spirala de sub volan. E o parere, nu am avut problema asta.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:Verifica /schimba spirala de sub volan. E o parere, nu am avut problema asta.


Cam care ar fi pasii de urmat pentru a desface volanul si sa ma uit pe acolo pe la fire/contacte sa vad pe unde s-o fi intrerupt?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pentru Opel Astra G, pasii sunt: 1. se desfac cele 2 suruburi de sub volan. 2. se scoate airbaguul, se mai desface mufa de airbag e albastra cu un cablu galben 3. se desface piulita volan si se scoate volanul de pe ax prin tragere- atentie cind il pui la loc sa iti faci un semn ceva. 4 se desfac cele 2 suruburi din consola / scoica volanului si gata ai ajuns la spirala volanului. Eventual poti deconecta si bornele de la baterie-acumulator, ca sa fii mai sigur, asta inainte sa te apuci sa scoti volanul.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Problem solved.
Se rupse folia la spirala in 2.
Au lipit-o baietii de la EDS si acum merge perfect.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR