Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cum sa se retina permisul doamnei tot pentru 90 de zile oameni buni din ce a relatat doamna eu daca as fi fost politist i-as fi dat dumneaei dreptate
auzi el 90 de zile dumneaei tot 90 de zile
el amenda dumneaei tot amenda
si cine stie poate mai cade doamna vinovata si ii si repara masina ca deh traim in Romania tara SPAGILOR si a NEPOTISMELOR totul este posibil
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Nu o sa rezolvi mare lucru. In toate cazurile de genul asta cel care depaseste ia amenta/suspendare pentru linie continua, iar celalt permis pentru neacordare de prioritate. Ciudat dar asa este Sad


Nu intru in polemica si drept urmare nu voi continua discutia cu "c-o fi si-o pati", dar in situatia asta Irina trebuia sa dea prioritate doar celor ce i-ar fi venit din fata, nu si istetului grabit din spate. Ala putea s-o depaseasca doar prin dreapta. Astia-s autorii catastrofelor rutiere, care n-au rabdare si cred ca totul li se cuvine (c-are tata punga groasa).

@D_M_G, prima cale de atac la PV de contraventie e contestatia inaintata IPJ-ulul caruia-i apartine agentul constatator (scrie inclusiv pe pv). Abia la o solutie nefavorabila poti ataca in instanta. Eu zic ca daca-si formuleaza o contestatie bine motivata, poate scapa in prima instanta.


Ultima modificare facuta de Dan56 la Joi 30 Dec, 2010 3:00 pm
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
blackshaddow a scris:
Negreanu a scris:ala trebuie sa ia amenda si pentru ca nu avea asigurare...In mare parte din cazuri accidentele ca acesta intra la culpa comuna intru-cat politia zice ca nu ti-ai luat toate masurile de precautie la efectuarea virajului la stanga...Daca luai toate masurile accidentul nu s-ar mai fi intamplat..Stiu ca pare absurd dar asa e....In cazul tau nu stiu pentru ca a fost vorba si de linie continua..Eu zic ca ai drepate si trebuie sa contesti procesul verbal..


[b]este foarte absurd ceea ce sustii . te intreb cum ar fi trebuit doamna sa isi ia masuri de precautie ca sa evite accidentul ?
sa puna frana imediat si s ail lase pe dobitocu ce a comis o ilegalitate din punct de vedere al legislatiei rutiere si anume sa depaseasca si in intersectie si pe linie continua si cand de fapt trebuia sa dea prioritate

Exact asa trebuia sa faca..Daca vedea prostu-n oglida frana si il lasa sa treca,dupa care facea la stanga...Pare absurd dar traim in Romania...Nici mie nu mi se pare in regula dar asta e..Exemplu ti-l dau imediat: un prieten a vrut sa faca stanga sa intre in curte iar altul la lovit in lateral...Concluzia politiei: CULPA COMUNA..De ce? raspunsul politiei a fost urmatorul: AI LUAT TOATE MASURILR DE PRECAUTIE CAND AI VIRAT LA STANGA? DA.....PAI SI ATUNCI DE CE SA MAI INTAMPLAT ACCIDENTUL....pentu celalalt sofer:AI LUAT TOATE MASURILR DE PRECAUTIE CAND AI INTRAT IN DEPASIRE? DA...pai si atunci de ce sa mai intamplat accidentul?

@VINTI-Cand intri in depasire trebuie sa te asiguri atat DIN FATA CAT SI DIN SPATE....Exemplu: daca mergi in coloana dupa o caruta si esti primul in spatele ei tu nu ai voie sa depasesti daca cel din spatele tau a semnalizat inaintea ta
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:
berbecul nu avea ce cauta acolo.tamponarea s-a produs pe contrasens.acum cat de greu e de demonstrat ramane de vazut.


berbecul nu avea unde sa fie decat pe contrasens, intrucat irina afirma ca soseaua era cu o singura banda pe sens

Negreanu a scris:
@VINTI-Cand intri in depasire trebuie sa te asiguri atat DIN FATA CAT SI DIN SPATE....Exemplu: daca mergi in coloana dupa o caruta si esti primul in spatele ei tu nu ai voie sa depasesti daca cel din spatele tau a semnalizat inaintea ta


bun, si daca sunt pe un sector unde depasirea e interzisa, si vreau sa depasesc IMEDIAT ce acesta se termina, mai am obligatia sa ma asigur? ca se presupune ca doar eu care sunt in fata am dreptul de a depasi, cei din spate aflandu-se inca pe 'depasirea interzisa' Very Happy
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dan56
Fiul meu nu a facut nici un demers la IPJ inainte! Am mers direct cu dosarul la tribunal! Pai ce facem? Mergem cu oaia direct la lup? Numai instanta poate anula sau nu un PV de contraventie! Nici macar seful IGP-ului nu-l poate anula! Asa ca...daca scrie asa ceva pe aceste PV uri...scrie de geaba!

Dupa desenul postat de Irina este clar ca berbecul are vina 100%...strada cu o banda pe sens, linie continua, berbecul odata ce si-a avariat masina in dreapta fata...clar ca era pe contrasens, intersectie....unde este cu desavarsire interzisa depasirea (chiar si a unei carute care se taraie cu viteza melcului)... asa ca nu este de comentat prea mult! Militianu cred ca avea aburi bahici in teasta...reminiscente ale sarbatorilor! Laughing
Nu vreau sa supar pe nimeni...dar unii chiar ar mai trebui sa frunzareasca o anume carte... Very Happy
Iar pentru viitor, atat pentru Irina, cat si pentru multi altii, este bine sa aveti o camera foto in masina! Cum s-a intamplat necazul si ai realizat cu viteza luminii ca nu esti vinovat, nu stai la polemici, certuri sau batai cu berbecul....scurt cateva poze relevante care ajuta foarte mult ulterior....numai la vederea unei banale camere foto, berbecul o sa bata in retragere, stiindu-de cu musca pe caciula! Sa aveti sarbatotri cu bine!
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@D_M_G, ORICE AUTORITATE DESEMNATA PRIN LEGE (in cazul de fata, IPJ-ul, prin comandantul sau) ca prima instanta in solutionarea unei plangeri, ESTE AUTORIZATA SA SOLUTIONEZE acea plangere.
Solutionare inseamna fie admiterea plangerii si anularea sanctiunii, fie respingerea plangerii ca netemeinica (sau nelegala, in situatia asta doar prin depasirea termenului de 15 zile). Daca plangerea este declarata netemeinica sau nelegala, mergi in instanta.
In privinta asta "...dar unii chiar ar mai trebui sa frunzareasca o anume carte..." si daca sunt destinatarul subtilitatii tale Rolling Eyes , te informez, fara falsa modestie, ca eu am CITIT, n-am frunzarit, si nu una, ci multe carti (de specialitate Wink ).
Era o precizare necesara, nu pentru tine, ci pentru Irina, deci nu voi continua discutia pe tema asta.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca avea RCA valabil, as fi recomandat procesul, pentru ca firmele de asigurare tind sa accepte despagubirea cand partea vatamata are polita CASCO. Asa, as merge pe polita CASCO si le-as da celor de la CASCO dreptul de recuperare a pagubei, obligandu-ma totodata sa apar la procesul intentat berbecului. E de preferat sa lasi avocatii firmei de asigurari sa-si bata capul cu el, decat sa platesti tu avocati cu riscul de a pierde (e clar ca omul are pile in sat).
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Dan56
Dane daca erai mai atent la spatiul (subtil de altfel) ce l-am lasat intre raspunsul dat pentru tine si restul comenraiului, nu-mi reprosai total neavenit chestia cu cartea! Laughing Pe viitor am sa delimitez bine acest spatiu...
Iar cu chestia demersului primar, facut intai la IPJ, nu m-ai convins deloc! Stiu foarte bine ca numai o instanta poate anula sau nu un PV contraventional! Daca imi relatezi macar un caz concret de anulare a PV de catre institutia numita Politia Romana (o singura poza in care sa apara PV ul anulat cu stampila institutiei) atunci te cred pe cuvant! Smile
Oare nu ne indruma cele de la registratura tribunalului sa mergem intai la IPJ? Sau atat alea cat si judecatorul si grefiera au sarit peste lege? Sarbatori cu bine!

L.E.
Sunt printre noi multi care au apelat la instanta pentru un PV eliberat de vestita Politie Romana! Ii rog sa posteze daca in demersul lor a trebuit sa ajunga intai la IPJ-ul de unde incaseaza salariile, agaricii in uniforme!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Joi 30 Dec, 2010 4:42 pm
Skip ads

  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
1-Repara-ti cat de repede poti masina cu asigurarea CASCO pe care o detii;
2-Contesta procesul-verbal in termenul legal

Nu spera sa si castigi. Chiar daca pierzi ii dai asigurarea ta si basta. In schimb il mai poti amana pana sa i-o dai, cat te tin buzunarele.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:
Oare nu ne indruma cele de la registratura tribunalului sa mergem intai la IPJ?

E o intrebare astfel formulata incat poate fi interpretata in doua sensuri diametral opuse. Daca ai in vedere faptul ca o fac, bravo lor. Dar nu cred ca asta ai vrut sa spui, nu? Mai degraba cred ca-i o intrebare retorica.

D_M_G a scris:
Sunt printre noi multi care au apelat la instanta pentru un PV eliberat de vestita Politie Romana! Ii rog sa posteze daca in demersul lor a trebuit sa ajunga intai la IPJ-ul de unde incaseaza salariile, agaricii in uniforme!


Eu. M-am judecat in 2008 pentru un radar, am depus plangerea direct la Jud. (eram vinovat, intr-adevar, avusesem 120, ii contestam pe vicii procedurale, nu pe fond, d-aia am vrut sa sar peste prima etapa). A trebuit sa trec prin procedura cu militia inainte de a se judeca pe fond. In final am castigat la judecatorie, chiar daca au venit cu poze clare, dar repet, era vorba de vicii de procedura.
In situatia de fata, Irina ataca fondul.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:@D_M_G, ORICE AUTORITATE DESEMNATA PRIN LEGE (in cazul de fata, IPJ-ul, prin comandantul sau) ca prima instanta in solutionarea unei plangeri, ESTE AUTORIZATA SA SOLUTIONEZE acea plangere.


Dai si temeiul legal in baza caruia IPJ-ul este desemnat ca prima instanta in solutionarea contestatiei la procesul verbal?

Pana atunci, in conformitate cu art. 31 din OG 2/2001 termenul de formulare a contestatiei impotriva procesului verbal de contraventie este de 15 zile de la luarea la cunostinta. Exista intr-o perioada (art. 32 alin. 1 din OG 2/2001) obligativitatea depunerii contestatiei la institutia din care facea parte agentul constatator dar a fost declarata neconstitutionala prin decizia 953/19.12.2006. Nici in acea perioada nu se solutiona contestatia de catre institutie ci se trimitea impreuna cu dosarul cauzei de indata judecatoriei in a carei circumscriptie a fost savarsita contraventi (art. 32 alin. 2 din OG 2/2001).
Daca @IrinaNse va adresa intai politiei, va pierde orice sansa de a mai obtine o judecare a cauzei de catre instanta.
Si tu ai depus la judecatorie pentru ca asa trebuie nu pentru ca ai contestat pv-ul pentru vicii de procedura si nu de fond ca @IrinaN.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mersi @Gabi.B.HD pentru precizarile ce includ baza legala pe aceasta tema!

@Dan56
Dan...esti un membru vechi al acestui forum....tu poti interpreta in fel si chip intrebarea mea, constatand in timp ca iti place mult gramatica si sensul cuvintelor din limba materna! Aceasta intrebare nu este decat una retorica, venita in urma cazului pe care l-am detaliat destul la timpul potrivit pe acest forum, dar am facut-o si in acest thread! Eu consider chestia asta cu sensul de interpretare a intrebarii, ca pe o "intoarcere ca la Ploiesti" Very Happy si cum amandoi suntem apropriati de varsta (asa am inteles in timp...daca gresesc imi cer scuze) nu are rost sa ne certam ca doua babe la sfarsit de an! Laughing Daca eu impreuna cu fiul greseam procedura de adresare, sarind direct peste IPJ, iti dai seama ca cei de la judecatorie ne luau in tarbaca imediat si ne trimeteau la plimbare... Un an nou cu bine si fara PV-uri iti doresc! Smile

L.E.
@Dan56

Cu riscul prelungirii offtopic-ului sa-ti spun o chestie reala apropo de "ca la Ploiesti"
Conduceam o Dacie spre padurea Paulesti, fiind insotit e un amic judecator...mergeam sa jucam un tenis de masa! Ma opreste militianul si imi invoca o tarna de motive cum ca as fi gresit in conducere! Ii dau actele si ma dau tare la el in acest timp....la care si el coltos(mai tinerel asa) zice..."Lasa dom'le talentele astea de Buftea"...in secuna unu i-am insfacat documentele din mana, deschid tacticos buletinul (tip vechi) si ii arat omului..."nascut in Buftea, Jud. Ilfov" spunand doar atat..."Talente intemeiate"....in cateva secunde toti 3 radeam ca prostii...binenteles ca nu a mai marait nimic! Bafta!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Joi 30 Dec, 2010 5:49 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
O simpla virgula poate schimba sensul si poate provoca un razboi Laughing
@D_M_G, mi-a placut aia cu "ca la Ploiesti".
Sanatate tuturor. Smile
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca persoana vinovata cunoaste sigur pe cineva la rutiera, care i-a aranjat ploile, altfel n-are cum.
spun asta deoarece un prieten a patit ceva aprox similar: intr-o intersectie a fost lovit din dreapta de o tipa care circula/venea de pe interzis. in prima instanta i-am zis stai linistit, rezolvi pe rca-ul ei. numai ca dupa ce a venit politia, stupoare: pe aia a amendat-o ca circula pe interzis iar lui i-a luat permisul si amenda pentru neacordare de prioritate.
ideea e ca ulterior a aflat sigur ca tipa e nevasta unui lucrator de la politie, ghinionul lui.
a facut contestatie la pv, pe care nici nu l-a semnat, insa judecarea contestatiei este in sept 2011.....
asadar, sa ne fereasca dumnezeu de evenimente produse din vina cretinilor cu pile la politie.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Mersi @Gabi.B.HD pentru precizarile ce includ baza legala pe aceasta tema!

Oricand, si cu multa placere. Ca doar fac parte din categoria celor care nu au avut niciodata puncte fiindca le-au sters in instanta si nu ca ar conduce exemplar.
Avem si un topic in care s-a discutat mult pe tema contestarii pv-urilor iar prin ianuarie 2008 am postat si textul integral al OG 2/2001 dar l-am sters mai tarziu.
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

P.S. Daca cineva crede ca ii este utila ordonanta, poate sa mi-o ceara.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu am inteles care e nedreptatea pana la urma.
Cel care a depasit pe linie continua a primit pedeapsa stipulata de lege: suspendarea permisului de conducere si amenda.
Tu ai incalcat legea ca nu te-ai asigurat cand ai efectuat virajul la stanga. Nu mai stiu exact cum era articolul, in principiu sa te asiguri ca nu pui in pericol ceilalti participanti la trafic cu manevra ta.
L.E. Art. 54
(1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Eu nu am inteles care e nedreptatea pana la urma.
Cel care a depasit pe linie continua a primit pedeapsa stipulata de lege: suspendarea permisului de conducere si amenda.
Tu ai incalcat legea ca nu te-ai asigurat cand ai efectuat virajul la stanga.


Culpa comuna, este atunci cand rezultatul este urmarea actionarii culpabile a ambelor parti.

Faptul ca cel care a lovit-o pe initiatoarea acestei discutii se face vinovat de producerea accidentului este un lucru cert.
Ce nu se va putea dovedi este ca soferul din masina din fata nu s-a asigurat. Asigurarea se face inainte de inceperea manevrei de schimbare a directiei de mers, executandu-se cu scopul de a nu-i stanjeni pe ceilalti participanti la trafic.

Vin si intreb: -Pe cine sa nu stanjeneasca? raspunsul fiind "pe ceilalti participanti la trafic, care circula in mod legal"
Asigurarea la schimbarea directiei de mers se face premergator manevrei de schimbare a acesteia.

In concluzie:
In momentul manevrei de schimbare a directiei de mers @irina nu se afla in culpa, aceasta apartinandu-i celuilalt.

P.S.- Cred ca ar trebui sa mai asteptam sa ne mai raspunda si Irina ca prea nu a mai zis nimic de la deschiderea discutiei si noi deja am rezolvat speța. Surprised
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
si greseala ar mai fi ca i s-a cerut femeii sa-i dea aluia RCA-ul, ceea ce este un abuz in cazul unei culpe comune nu se da nici un RCA, fiecare isi rezolva pe barba lui
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pei care ar fi fost motivul pentru care ar fi trebuit sa se asigure?
Prin care circumstante o masina ar fi putut veni din spate pe celalalt sens de circulatie?
E ca si cum pe la Baneasa mi-ai cere sa merg cu ochii pe cer ca nu cumva sa aterizeze vreun avion pe DN ca trebuie sa ma asigur.
Si in al doilea rand.Daca o acuza ca nu s-a asigurat,atunci sa dovedeasca,ca doar nu aducem acuze asa fara dovezi.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Stiti de ce sunt vesticii in general mai avansati ca noi (economic, social, medical, etc)? simplu? pentru ca ei au si folosesc PROCEDURI. Nu o sa vezi ca la noi niciodata un acelasi caz (speta) interpretat si rezolvat in diverse feluri, la latitudinea organului abilitat! Nu, tati: e o procedura, descrie fiecare tip de situatie, se catalogheaza, se descriu rezolvarile si gata, toate se rezolva la fel, ba chiar cetatenii stiu si ei dinainte ca asa e treaba si gata. Asta e valabil in domeniul legislativ, medical, etc. Cine mai lucreaza prin multinationale stie foarte bine ce zic.
In felul asta, cu totul procedurizat, sansele devin minime ca un bolovan sa se poate gandi: "lasa ca il cunosc eu pe tuzgureanu de la sectie, ma ajuta el" No Way! Cand sunt proceduri, ele decid pentru caz, oamenii doar ajuta la indeplinire / executie.

Sa aveti un an mai bun, fara evenimente neplacute!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR