Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu am mai citit chiar tot ce ati scris, dar accidentul, asa cum este prezentat, este incadrat ca accident de culpa comuna. Legile la noi sunt de c***t si asta este situatia. Indiferent ca se intampla pe un drum cu o banda pe sens, ca se intampla dupa un refugiu de tramvai, este considerata culpa comuna (desi, in mod normal, nu ar trebui).

Concluzii pentru cazul de mai sus:
1. tipului i se suspanda permisul pentru depasire pe linie continua
2. tipul nu primeste amenda pentru RCA pentru ca il are (daca il ai, nu primesti amenda, chiar daca nu a intrat in vigoare)
3. accidentul se claseaza ca fiind culpa comuna (repet, desi nici asa nu este normal, avand in vedere ca tipul depasea pe linie continua, dar cu legea nu te pui)
4. in conditiile in care Irina a fost declarata ca fiind singura vinovata de producerea accidentului, este o manevra (sau incompetenta) si poate fi atacata decizia agentului, fara probleme. Sansa poate face sa dea peste unii cu mai multa minte si poate niscaiva remuscari si il vor declara pe tip ca fiind singurul vinovat pentru a-si spala onoarea.

@blackshadow - ceea ce a spus Negreanu este foarte adevarat. Nu este corect, dar este adevarat, din pacate. Daca tu faci stanga (in intersectie) dupa refugiul de tramvai, iar un grabit depaseste refugiul si intra in tine, se considera culpa comuna pentru ca tipul a depasit refugiul, iar tu nu te-ai asigurat temeinic. Iar daca vrei sa te amuzi putin, afla ca pe vremuri, doar tu (care faceai stanga) ai fi fost vinovat.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Subiect: Viraj stanga versus depasire coloana pe linie continua. Cine este vinovat?
Va supun spre dezbatere si consiliere urmatoarea speta:
Drum national. Zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa". Linie continua (intrerupta doar la intersectarea cu un drum lateral, pentru a permite efectuarea virajului la stanga). Conducatorul unui autoturism semnalizeaza regulamentar intentia de a vira la stanga, se asigura (vede in oglinzile retrovizoare un TIR in spate, al carui sofer i-a sesizat intentia, reducand viteza aproape pana la oprirea TIR-ului pentru a-i permite efectuarea manevrei), din fata nu vine nici un vehicul, asa ca executa virajul la stanga. In momentul in care se afla perpendicular pe celalalt sens, este lovit din plin in usa stanga fata si in aripa stanga spate de un alt autoturism care depasea TIR-ul. Nu exista urme de franare. In urma coliziunii ambele masini sunt grav avariate, iar un pasager al masinii care a efectuat depasirea sufera o fractura de antebrat. Masuri luate de politie:sofer 1: suspendare permis pentru neasigurarea corespunzatoare la schimbarea directiei de mers; sofer 2: suspendare permis pentru depasirea in zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa" si trecerea completa pe celalalt sens peste marcajul longitudinal continuu. Vinovat de producerea accidentului (deocamdata verbal): soferul 1, explicatia politistului fiind urmatoarea: daca nu ar fi efectuat virajul la stanga (perfect regulamentar), celalalt sofer (care depasea complet neregulamentar) si-ar fi continuat deplasarea si accidentul nu s-ar fi produs, deci, manevra care a condus la producerea accidentului este virajul la stanga, nu depasirea pe linie continua. Mentionez ca pe acel sector drumul este in linie dreapta pe o portiunie de cca 2 km, asigurand vizibilitate maxima, singurul motiv pentru care au fost instalate indicatoarele "Depasirea interzisa" si linia continua fiind acela de a proteja efectuarea virajului la stanga. Declaratiile celor doi conducatori sunt asemanatoare, cel care a efectuat depasirea precizand ca "a inceput manevra cand aceasta era permisa, a observat linia continua, dar nu a mai reusit sa revina pe sensul de mers din cauza ca se circula in coloana". Singurii martori ai evenimentului sunt cei doi soferi, si cate doi pasageri din fiecare masina. (Ceilalti participanti la trafic continuandu-si deplasarea). Intrebari: 1. Cine este vinovat de producerea accidentului? 2. Este corecta masura suspendarii permisului celui care a virat la stanga, pentru motivul "nu s-a asigurat CORESPUNZATOR!!! la schimbarea directiei de mers". Multumesc tuturor celor care au rabdare sa citeasca si sa raspunda pentru a ma putea lamuri.


Seamana cazul de mai sus cu cel din discutie?
Asa ca vinovat de producerea accidentului este initiatoarea topicului (neasigurare la schimbarea sensului de mers). Din pacate, va trebui sa ii dea si asigurarea.
Celalalt conducator implicat in eveniment va suporta consecintele depasirii pe linie continua.
La un alt caz la care am fost martor exact aceeasi situatie a fost. Un conducator auto vireaza stanga pe drum european (intrare in Movilita, soseaua Bucuresti-Urziceni), zona cu linie continua dubla care permitea virajul la stanga. Din spate, o alta masina in depasire, loveste pe cel care vira la stanga. Soferul care a depasit s-a ales cu amenda si suspendare permis pe 3 luni pt depasire pe linia continua. Celalalt, amenda, suspendare permis tot pe 3 luni pt neasigurare la schimbarea directiei de mers si responsabil pt daunele provocate. Am fost citat ca martor, cel care virase la stanga a facut contestatie in justitie si a pierdut.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Din cate vad eu "ciumekul" circula pe un drum public cu un autovehicul fara RCA valabil. Din cate stiu eu depasirea in intersectiile nedirijate e interzisa, grabitul a trecut si peste linia continua. Irina semnalizase, se asigurase si tocmai incepuse manevra. Era de datoria celui din spate sa astepte manevra Irinei. Asa ca Irina nu se face, dupa parerea mea, vinovata de nimic! Cam multe chestii interzise facute de acel tip... Daca-si mai si repara masina pe RCA-ul noii noastre colege e chiar strigator la cer!
Pentru Irina, succes in orice ai intreprinde impotriva PV si numai bine!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dupa parerea mea e simplu. ce care a incalcat legea si nu trebuia sa fie in depasire e vinovat.daca nu depasea in intersesctie nu se producea tamponarea.din cate stiu la efectuarea virajului la stanga nu trebuie sa dai prioritate berbecului care depaseste acolo unde nu trebuie.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Colegei noastre nu ii ramane decat sa conteste decizia. Eu raman la parerea ca s-a luat decizia legala. Poate nu corecta, dar legala. Ca a depasit tampitul pe linie continua asta nu o scutea pe colega noastra de obligatia de a se asigura. Nu vreau sa fiu rau, poate nici nu a facut-o, avem doar versiunea ei. Si daca ne uitam la dinamica accidentului, la pagube, se vede ca bizonul deja incepuse manevra de depasire(efectuase deja sa zic "dublarea") ceea ce arata ca Irina nu s-a asigurat corespunzator.
Iar asta cu nu te asiguri ca e linie continua e o prostie. Cine e obisnuit sa arunce mereu privirea in oglinzi inainte de a schimba banda o va face din reflex.
Eu sunt convins ca si in instanta va pierde.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Domnule doctor, respectele mele. Uite un conducator auto care intradevar cunoaste legislatia si stie sa interpreteze dinamica unui accident.
Doamna (sau domnisoara) Irina, imi pare rau. Sunteti vinovata de producerea accidentului. Berbecul o sa plateasca pt neregulile care le-a comis, dar vina accidentului va apartine (neasigurare la schimbarea directiei de mers).
Bine ca incidentul a fost minor si nu au fost victime de nici o parte.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Disputa poate fi interminabila cu argumente pro si contra Irina. Se vede ca noi suntem mai interesati de subiect decat ea. Si-a facut cont numai ca sa arunce piatra.
Propun incheierea discutiilor pe aceasta tema.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Furdui
Vorba ta! Very Happy Poate ca in urma accidentului (daca acesta o fi existat!)partile implicate fac Revelionul impreuna Laughing...si noi ne agitam pe aici! Very Happy
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca schita accidentului e reala si corecta si daca cele descrise de tine sunt corecte, mie unul imi este clar, nevinoavata! Din start el nu avea voie sa depaseasca in intersectie si asta spune totul. Din curiozitate, am aratat schita la un vecin politist la circulatie (Elvetia), i-am spus decat ca e un accident, cele 2 masini implicate, zona in care s-a intamplat si atat, fara sa clipeasca mi-a zis ca autoturismul "B" este vinovat pt ca depasirea intr-o astfel de situatie este interzisa! Trebuie facut scandal, mers la superiori si daca nu se rezolva acolo, judecata + cerut despagubiri si garcea sanctionat. Daca pleci capul si lasi tonul jos vei pierde. Daca mai ai si vreo 2 martori care sa accentueze vinovatia lui e si mai bine.

Succes!

pirvu_daniel a scris:Colegei noastre nu ii ramane decat sa conteste decizia. Eu raman la parerea ca s-a luat decizia legala. Poate nu corecta, dar legala. Ca a depasit tampitul pe linie continua asta nu o scutea pe colega noastra de obligatia de a se asigura. Nu vreau sa fiu rau, poate nici nu a facut-o, avem doar versiunea ei. Si daca ne uitam la dinamica accidentului, la pagube, se vede ca bizonul deja incepuse manevra de depasire(efectuase deja sa zic "dublarea") ceea ce arata ca Irina nu s-a asigurat corespunzator.
Iar asta cu nu te asiguri ca e linie continua e o prostie. Cine e obisnuit sa arunce mereu privirea in oglinzi inainte de a schimba banda o va face din reflex.
Eu sunt convins ca si in instanta va pierde.


Ceea ce spui tu este absurd, in situatia aratata de schita, femeia este nevinovata, egal daca ea s-a asigurat sau nu, ala nu avea ce sa caute acolo, punct!
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@mark: suntem in Romania....cam asa stau lucrurile ....daca lovesc un copil pe strada la ora 11 noaptea eu sunt nevinovat pentru ca nu avea ce sa caute la ora aia pe strada......
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:@mark: suntem in Romania....cam asa stau lucrurile ....daca lovesc un copil pe strada la ora 11 noaptea eu sunt nevinovat pentru ca nu avea ce sa caute la ora aia pe strada......

Daca lovesti un pieton care traverseaza printr-un loc nepermis esti nevinovat, indiferent daca e copil sau adult. Urat spus, dar nu avea ce sa caute acolo.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sa o credeti voi. Sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi intr-o astfel de situatie.
Baiatul meu are proces de 3 ani cu un carutas, care NU avea ce sa caute pe drum cu caruta nesemnalizata, pe timp de noapte, iarna si ceata deasa, megand "dea hoaisa" pe mijlocul drumului. Pe deasupra erau si beti de rachiu ca daca-i "storceai" te imbatai sigur. I-a rupt piciorul carutasului analfabet, care la ora actuala are avocat din oficiu, ca in afara de certificat de handicapat si zile medicale, nu ar fi existat acest proces. Masina aproape complet distrusa, de calul, singurul treaz dintre ei. Si totul, atentie, la viteza redusa. Stiti ce i-a zis "gaboru sef" de la centru?
"- Tu daca conduci masina, trebuie sa omori oameni? Eu ii dau lui dreptate."

Asa ca dupa toate cheltuielile, sper sa se termine odata. Adica, ce am vrut sa zic, este ca soferii nu sunt aparati de legea circulatiei. Ei doar platesc taxe, accize, impozite. Va rog sa ma credeti.
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate intamplarea de care am zis eu chiar sa intamplat si tipu a scapat basma curata doar pentru ca a avut bani. La fata locului el a iesit vinovat, copilul era pe trecere, dar sa ajuns in instanta si a castigat doar pentru ca legile din Romania sunt pentru cine are bani, n-ai bani esti vinovat
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Furdui a scris:
Vinti a scris:@mark: suntem in Romania....cam asa stau lucrurile ....daca lovesc un copil pe strada la ora 11 noaptea eu sunt nevinovat pentru ca nu avea ce sa caute la ora aia pe strada......

Daca lovesti un pieton care traverseaza printr-un loc nepermis esti nevinovat, indiferent daca e copil sau adult. Urat spus, dar nu avea ce sa caute acolo.


Furdui, chiar daca traverseaza prin loc nepermis iar tu esti considerat nevinovat, tot vinovat esti de fapt, vei fi acuzat de vatamare corporala sau mai grav omor din culpa.

Vinti si daca esti in Romania ce? Acum cativa ani eu eram parcat in fata unui bloc in Craiova, cu rotile din dreapta pe trotuar, eram in masina si am fost lovit de un mare sef de politie in aripa din stanga spate + bara smulsa, pur si simplu a trecut ca boul fara sa-i pese ca nu are loc desi i-am zis sa aiba rabdare sa dau inapoi sa-i fac loc. Omul era beat si bineinteles nu a venit la politie, ziua urmatoare incerca sa ma scoata pe mine vinovat ca eu as fi plecat de pe loc. Cu schita in fata, am facut un scandal monstru in curtea politiei si fara intentia de a ma lauda am aliniat jumatate de sectie de politie si le-am pus schita in fata plus de asta i-am scos in strada si le-am aratat exact cum s-a intamplat si sa-mi demonstreze ei mie cum as fi putut eu sa-l lovesc pe seful lor cu spatele masinii mele daca ar fi asa cum sustinea el ca eu am plecat de pe loc. Nu am avut nevoie de nici un martor desi stransesem cativa. Pana la urma a lasat-o moale, m-a luat in biroul lui si ne-am inteles sa achite fara nici o discutie costul reparatiei. Atata timp cat stiu ca am dreptate si o pot demonstra, doar D-zeu ma poate contrazice!

Un An Nou Fericit sa aveti si sa vi se indeplineasca toate dorintele!
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
mark a scris:Furdui, chiar daca traverseaza prin loc nepermis iar tu esti considerat nevinovat, tot vinovat esti de fapt, vei fi acuzat de vatamare corporala sau mai grav omor din culpa.


Culpa=Forma a vinovatiei, prevazuta in cap. I, t. II, art. 19, C. pen., partea generala.
Fapta este savarsita din culpa cand infractorul prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce; cand infractorul nu prevede rezultatul faptei sale, desi trebuia si putea sa-l prevada.


Scurt, ca vine anul nou. Ca sa existe "ucidere din culpa" sau ""vatamare corporala din culpa" trebuie dovedita vina. Daca nu exista vina, adica daca circuli regulamentar nu poti fi acuzat. Poti fi cercetat, dar daca nu-ti este dovedita vina................

La multi ani!
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Legal el este de vina,moral tu! Traficul din ziua de azi e jungla...e care pe care!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Irina, bun venit si sa user pe forumul nostru.
Pentru cine nu stie, Irina nu si-a facut cont doar ca sa se planga.
Este sotia colegulu nostru "Ice01astra" si face parte din comunitatea noastra de mai multi ani.

Irina, regret experientele nepacute pe care a trebuit sa le suporti.
Parerea mea este ca nu esti vinovata de producerea accidentului si ca trebuie sa-ti sustii cauza, chiar daca individul a gasit oarece clementa la politia rutiera din zona.
Iti recomand sa contesti procesul verbal de contraventie in termenul legal. Depune la dosar toate documentele care le detii si care iti sustin nevinovatia. Daca ai facut cateva fotografii la locul accidentului este foarte bine. Daca nu, fa acum niste poze, din care sa se vada foarte bine linia continua. Asta este argumentul tau forte.
Avand in vedere posibilitatea ca solutionarea in instanta a problemei ar putea dura destul de mult, s-ar putea sa fie nevoie sa-ti repari masina pe asigurarea ta casco. Inainte de reparatii, fa cat mai multe poze masinii. S-ar putea sa-ti trebuiasca ulterior.
Iti doresc sa ai parte de un judecator cu coloana vertebrala. Sa ne tii la curent cu situatia.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mai baieti. Hai sa analizam cazul mai profund. In cazul unui accident, se analizeaza greselile facute de ambii soferi impicati in accident.
Primul, berbecul. A depasit pe linie continua in intersectie. Asta e greseala pe care a facut-o si pt care plateste cu suspendare si amenda.
Irina: A virat stanga. Ce spune legea cand virezi stanga? Semnalizezi cu 50 de metri inainte de a vira, te asiguri fata si spate si virezi numai daca in acel moment nu vine nimic din fata sau daca din spate nu este o alta masina angajata in depasire. Aici Irina a gresit. Nu s-a asigurat din spate si este vinovata de producerea accidentului. Va suporta consecintele manevrei. Politia a dat in cazul asta verdictul corect. Nu specifica nicaieri in codul rutier ca in cazul virajului la stanga ai prioritate fata de vehicolele din spate.
Am mai spus intr-un post anterior ca am fost citat ca martor la un accident petrecut in conditii asemanatoare. Cel care a virat la stanga a contestat PV-ul, s-a ajuns la judecata. In instanta a fost gasit vinovat de producerea accidentului, motivul fiind neasigurare la schimbarea directiei de mers. Accidentul s-a produs in comuna Movilita (IL) masinile impicate erau un Opel Astra de Bucuresti (cel care virase la stanga) si un Focus de BC cel care depasise. Asa ca politia nu cunostea pe nici unul dintre soferi.
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cred ca ar trebui sa atasati la dosarul cauzei si niste chestionare auto, de la examenele auto, cu un exemplu ca in cazul d-voastra sau chiar mai multe.
daca la un examen auto ai fi raspuns in cazul de fata, ca vina e comuna, sigur raspunsul era gresit
daca s-au dat astfel de soluti, in cazuri similare, e gresit, dupa parerea mea
probabil s-au dat astfel de solutii invocand obligatiile care le avem la schimarea directiei de mers, dar acolo unde depasirea este permisa si nu acolo, unde, nu este permisa, pt ca acolo se prezuma, ca eu, care am schimbat dirtectia de mers, mi-am luat toate masurile de siguranta, adica am respectat obligatiile care-mi revin la schimbarea directiei de mers.
singurul vinovat e cel ce a incalcat regulile de circulatie in acel loc.
daca nu vi se solutioneaza favorabil, va puteti adresa instantei superioare, da asta stiti, desigur
PS. d. Furdui, se spune faptuitor si nu infractor, infractor e abia dupa ce stabileste instanta, in urma judecatii, definitiv si irevocabil.
succes!
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Primul, berbecul. A depasit pe linie continua in intersectie. Asta e greseala pe care a facut-o si pt care plateste cu suspendare si amenda.
Irina: A virat stanga. Ce spune legea cand virezi stanga? Semnalizezi cu 50 de metri inainte de a vira, te asiguri fata si spate si virezi numai daca in acel moment nu vine nimic din fata sau daca din spate nu este o alta masina angajata in depasire. Aici Irina a gresit. Nu s-a asigurat din spate si este vinovata de producerea accidentului. Va suporta consecintele manevrei. Politia a dat in cazul asta verdictul corect.

Culpa este comuna intru-cat amandoi au gresit...Fiecare isi face masina...
Daca Irina nu s-a asigurat cand a efectuat virajul la stanga,nici ala nu s-a asigurat cand a intrat in depasire
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR