Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dar nu te-a mai contrazis nimeni dupa ce ai zis ca tu ai Rolling Eyes . In fine, e si si, asta e ideea. Deci asta e masina buclucasa ce nu poate nimeni sa-i dea de cap.
Skip ads

  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
bamo a scris:Dar nu te-a mai contrazis nimeni dupa ce ai zis ca tu ai Rolling Eyes . In fine, e si si, asta e ideea. Deci asta e masina buclucasa ce nu poate nimeni sa-i dea de cap.


Smile)) exact asta e ! e masina fara leac....
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am comandat ieri un Astra J Cosmo cu flexride, afl si alte cateva optionale. 3 luni de asteptare urmeaza Sad
  • cosminion

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
poti sa-mi dai detalii despre pret, si eu vreu un Sport tourer numai sa apara la dealeri
Skip ads

  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cosminion a scris:poti sa-mi dai detalii despre pret, si eu vreu un Sport tourer numai sa apara la dealeri


18270 dupa discount-uri. Sper sa mai scot ceva si cu rabla 2011 cand incepe. Dealer-ul a promis ca sigur imi face rost de cupoane.
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut cristi71000 spune ne si noua pretul la cosmo fara optiuni si ce motorizare si pretul cu optiuni si cat ti au lasat la pret adica pretul de lista si cel de vanzare si unde ai comandat o merci
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
george84 a scris:salut cristi71000 spune ne si noua pretul la cosmo fara optiuni si ce motorizare si pretul cu optiuni si cat ti au lasat la pret adica pretul de lista si cel de vanzare si unde ai comandat o merci


Salut,

Cosmo, motor 1.4 140CP
Pret fara optiuni: ~19300EUR (nu mai stiu exact, dar pe acolo)
Pret de lista cu toate optiunile: 21760EUR

Pret de vanzare (discount dealer + ACR 3%): 18270EUR

Am comandat la GTT unde am fost multumit si de colaborarea de pana acum. Mi-au dat discount-ul din prima fara ascunzisuri. Am incercat si la radacini si mi-au zis intai ca mi-o dau la 19900EUR, apoi ca ultimul pret e 19500, apoi cand m-am ridicat am ajuns la 18650.
  • cosminion

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu am fost la arad, m-am interesat de preturi dar nu am intrat in negocieri ca astept sa apara sport tourer in showroom.
oricum reducerile erau 1500 euro pt retail si maxim 3% pentru acr sau categorii profesionale.
din cate vad tie ti-au mai dat aproximativ 1400 de euro, am sa merg si la timisaora sa vad ce reduceri fac.
ce optiuni ti-ai luat? garantie extinsa ?
pentru cupoane ai avut ceva curaj, sa ai incredere in dealer si in Boc in acelasi timp.
Skip ads

  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cosminion a scris:
ce optiuni ti-ai luat? garantie extinsa ?
pentru cupoane ai avut ceva curaj, sa ai incredere in dealer si in Boc in acelasi timp.


Am luat ca optiuni Pachetul Ride (sasiu Flxride + pachet lumini premium), scaune si volan incalzite si roata de rezerva care e gratis la dealeri

Referitor la cupoane, in dealer am incredere... Cu Boc e un risc, dar cum masina trebuia luata oricum, asta e. Sper sa nu faca iar vre-o figura caracteristica.
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cristi71000 a scris:
cosminion a scris:
ce optiuni ti-ai luat? garantie extinsa ?
pentru cupoane ai avut ceva curaj, sa ai incredere in dealer si in Boc in acelasi timp.


Am luat ca optiuni Pachetul Ride (sasiu Flxride + pachet lumini premium), scaune si volan incalzite si roata de rezerva care e gratis la dealeri

Referitor la cupoane, in dealer am incredere... Cu Boc e un risc, dar cum masina trebuia luata oricum, asta e. Sper sa nu faca iar vre-o figura caracteristica.

e ceva daca ti-au dat roata de rezerva gratis ! eu cand am comandat masina am platit 50 de euro pe ea ! roata de rezerva de dimensiuni reduse !
  • sansan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cristi71000 a scris:
cosminion a scris:poti sa-mi dai detalii despre pret, si eu vreu un Sport tourer numai sa apara la dealeri


18270 dupa discount-uri. Sper sa mai scot ceva si cu rabla 2011 cand incepe. Dealer-ul a promis ca sigur imi face rost de cupoane.


pai la ce te mai ajuta cupoanele daca ai platit deja cei 18270 ? Sau e o configurare prealabila, la care se va adauga si reducerea din cupoane? asa ar fi marfa, 900*3=2700 ; 18270-2700=15570 Very Happy
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Evident, am dat doar 2000RON avans. Si eu sper sa fac rost de cupoane si sa scad din pret.
Skip ads

  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut colegilor am si eu o intrebare cum e motorul 1,4 140 cp fara flexride sau ce diferenta e cu flexride cat de mult se simte si cu cat consuma mai mult si alte detalii care le mai stiti voi din experienta de proprietar de 1,4 140 cp si inca cv ce consum are fara butonul sport activat adica flexride ul multumesc anticipat
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ma doare capul, nu ai nici un semn de punctuatie.
Am citit de 3 ori sa inteleg ce ai intrebat Sad
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cristi, iti recomand cu mare caldura scaunele ergonomice. Daca nu e in fabricatie deja, adauga-le. Chiar daca renunti la alte optiuni. Nu stiu Flexride cum e, dar scaunele si AFL sunt fenomenale.
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mludwig a scris:Cristi, iti recomand cu mare caldura scaunele ergonomice. Daca nu e in fabricatie deja, adauga-le. Chiar daca renunti la alte optiuni. Nu stiu Flexride cum e, dar scaunele si AFL sunt fenomenale.


Am comandat versiunea Cosmo cu AFL. Or fi ergonomice scaunele?
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut mihai, pe tine te doare capul din cauza ca nu ai si tu un astra j,ca daca stiai sa mi raspunzi o faceai
  • Azrael

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@george84 - Mihai are chiar 1.4T. Sincer, nici eu nu mi-am batut capul cu mesajul tau... nu iti cere nimeni sa ai o gramatica perfecta, dar macar niste semne de punctuatie. Inainte sa spui ca si eu sunt gelos fiindca nu am Astra J, uita-te la semnatura mea.

Acum, legat de motor, flexride afecteaza in principal suspensiile. Din cate am inteles este si o diferenta mica de programare ECU pe butonul Sport, insa nu s-au facut teste de consum comparativ. Cifrele oficiale sunt identice. Legat de flexride, daca ai bani si mergi pe drumuri bune atunci merita ( mai ales daca ai si jante de 18" ). Pe drumurile din Ro s-ar putea sa ai probleme mai incolo si reparatia garantat o sa fie scumpa. Nu stiu cat de fiabil e sistemul flexride pe drumurile noastre, stiu doar ca am avut probleme cu un Passat cu un sistem similar ( problemele au inceput pe la 3-40.000km ).
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@george84
am flexride si nu am vazut nici o diferenta de consum, singurele diferente care se simt atunci cand se apasa butonul sport, se intareste suspensia, directia este mult mai scurta, un raspuns promt la acceleratie, si tine cont ca eu am un diesel,
in modul TOUR masina parca e bleaga Wink atat suspensia cat si directia

PS
AFL isi face treaba fff bine mai ales daca conduci mult pe timp de noapte,nu mai ai grija schimbarii fazelor
iar scaunele ergonomice(AGR) in oferta de germania stiu sigur ca sunt incluse in standard, dar ai mare grija sa le ai trecute pe contract ca la noi te poti astepta la orice
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cristi71000 a scris:
mludwig a scris:Cristi, iti recomand cu mare caldura scaunele ergonomice. Daca nu e in fabricatie deja, adauga-le. Chiar daca renunti la alte optiuni. Nu stiu Flexride cum e, dar scaunele si AFL sunt fenomenale.


Am comandat versiunea Cosmo cu AFL. Or fi ergonomice scaunele?


Nu, nu sunt. Cel putin nu erau la modelul 2010. Toata lumea care a incercat scaunele ergonomice din masina mea avea numai cuvinte de lauda. Pana si agentul de asigurari n-a mai vrut sa iasa din masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR