Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@fogardi convingator postul tau, observ ca te-ai inscris ca sa spui asta, sa inteleg ca 4motion este mai bun decit laudatul quattro?
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:
crybabyro a scris:
Lucifer_The a scris:Am si eu o intrebare pentru cei cu Insignia - voua v-a venit compartimentarea de la torpedou (adica aveti un separator care va ofera facilitatea sa puneti de exemplu o carte in partea de sus a torpedoului)?


E lasat la optionale; eu nu am polita/separatorul. Ca sa fim tot off-topic, oare torpedoul este sau se poate face refrigerant?
LE : din ce in ce mai mult am impresia ca noi suntem de vina ca am cumparat Insignia...


Am avut ocazia sa fiu langa masina cand mi-au desfacut bordul pentru a instala navigatia aftermarket. Am vazut si cand au scos torpedoul afara si mi-au aratat in spate gaura pentru refrigerare insa nu exista conducta care sa aduca aerul - deci s-ar putea insa lipseste o teava/racord care ar putea aduce aer conditionat.


Precum ziceam. Materiale mai proaste, finisaje mai proaste, mici "neatentii", mici omisiuni, toate cu un singur scop : pret de productie minimal.
Cheaper for a reason.
Scuze de offtopic.
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Tare as vrea sa vad si eu finisajele unui Vauxhall Insignia...oare or fi la fel ca loturile pentru Romania?
  • fogardi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 TDCI 160 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:@fogardi convingator postul tau, observ ca te-ai inscris ca sa spui asta, sa inteleg ca 4motion este mai bun decit laudatul quattro?


Salut,
M-am inscris pentru ca vroiam sa stiu ce parere au si altii despre Insignia. Nu vreau sa le fac reclama in niciun fel marcii Opel.
Din ce am citit si am facut si "copy - paste" ceva mai sus, se pare ca sistemul 4x4 de pe Insignia este mai modern decat cel de pe Audi, si cel putin pe hartie ar trebuie sa fie mai bun si pe sosea.
Acum, nu trebuie sa uitam ca Audi A4 per total este mult peste Insignia.

Astazi am incercat sa supervizez consumul, si din Pitesti la Motru am avut 6.5% fara sa conduc agresiv. Am inteles ca masina noua consuma mai mult pana cand "se mai lasa". Dupa cati km se intampla asta?
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@fogardi : undeva pe la 10-15000 km. Poate si mai incolo. De exempl la un 1.9 TDI dupa 15000 km as zice ca "se mai lasa" motorul. Nu mult dar se simtea mai bine dupa km astia. Tragea mai bine si consuma parca mai putin.
Ce versiune de caroserie ai, de echipare+dotari si care e greutatea din talon?
  • Sandrino

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
O insignia 2.0 160 de cai 4x4 au cei de la Radacinii Timisoara pentru teste ! Dealeru a spus per total ca este multumit de sistem dar ca te cam rupe la consum .... Zilele acestea o sa ma duc pana la dealer pentru ca am facut 6 luni de cand am luat o astra j 2.0 cdti 160 de cai pentru a lua in primire un "cadou " din partea celor de la Radacini si o sa-l intreb mai multe despre sistem si cam ce stie !
  • TSC-U

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
o sa intreb la opel daca este posibil si cat m-ar costa sa faca 2x4 in 4x4.
am 2.0 cdti 160 cp.
  • fogardi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 TDCI 160 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salutare,

Am facut aproape 10.000 km si au aparut cateva neplaceri:
1. hayonul (portbagajul) se deschide doar daca ai noroc (ieri am deschis usita penru schiuri ca sa recuperez ceva din portbagaj!)
2. suspensia cred ca nu mai este asa de "fina", se aude un zgomot sec cand treci o denivelare
3. uneori (de vre-o 4-5 ori) cand mergi bara-la-bara si o scoti din viteza I pe liber, cand calci ambreiajul ea se tureaza catre 3000 ca si cum nu stie ca este pe liber si simte pozitia pedalei apasata. In acest moment daca calci frana (desi stai pe loc) revine la "relanty", daca nu isi face nebunia si revine ea...
4. acest hayon (versiunea cu 5 usi) cand incerci sa-l inchizi trebuie sa-l conduci pana jos, pentru ca daca ii dai drumu' da sus ai toate sansele sa nu se inchida (cred ca aceasta usa nu este suficient rigidizata si are o anumita elasticitate pe toaa lungimea ei)
5. usa soferului nu se inchide decat daca o tragi pana la punctul de inchidere cu o oarecare forta, altfel nu reusesti ). Intrii in masina si tragi usa dupa tine... lumina din interior nu se stinge... mai deschizi si tragi inca o data... in sfarsit poti sa pleci. (problema aceasta cred ca se poate rezolva cel mai usor printr-o reglare mai buna din balamale)

Nu am prea avut timp si mi-am propus sa rezolv problemele la prima revizie, desi problema cu portbagajul incepe sa ma sece!

Data viitoare daca am mai mult timp o sa scriu si ce mi-a lasat o impresie buna despre masina aceasta.
Skip ads

  • bogdan.isipciuc

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
VAG foloseste denumirea 4motion pentru VW si quattro pentru Audi, indiferent de solutia aleasa (Torsen pentru motoare asezate longitudinal si Haldex pentru motoare asezate transversal). Spre exemplu, A3 si TT quattro au Haldex.
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
[quote="ionutxxx"]am gasit asta acum mai pune si tu 1 litru in plus 2 pana se lasa motoru Very Happy

Intrebare:
Cam la cati km ar trebui sa se "lase" motorul?Aproximativ.....
Multumesc.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Asa zic gurile ca pe la 20000 km, eu am acum 27800 km si parca pe la 15000 km sa schimbat ceva in bine si a mai scazut putin consumul. Dar asta nu pot garanta.
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de info.Am si eu cu a mea 15.500...am sa incep de acum sa mai monitorizez si eu consumul....ca pana acum....uitam sa trec prin peco la cat mergeam cu un rezervor......si nu m-a interesat niciodata consumul.Mi-am luat masina sa ma folosesc de ea.....si mai sportiv......si mai batraneste....in functie de graba si necesitati.
Skip ads

  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@fogardi:
si la Audi sunt diferentiale Haldex. pe a3, tt si [nu stiu sigur] a4. Pe a6, a8, q5, q7 este Torsen.
Oare de ce?
  • glo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Fratilor va luati masini de 25 000 de euro si 160 cp si va ganditi daca consuma 6 sau 8 la suta de km? Sa fim seriosi, la o masina de peste 1,5 tone si 160 de cai e rezonabil 10-11 la suta in oras si 7-8 in afara. Luati-va Smart Fortwo sau Toyota Prius si o sa fiti multumiti de consum. De ce nu va luati Insignia de 110 cai? Are un consum foarte bun daca mergi batraneste. Numai bine.
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
glo a scris:Fratilor va luati masini de 25 000 de euro si 160 cp si va ganditi daca consuma 6 sau 8 la suta de km? Sa fim seriosi, la o masina de peste 1,5 tone si 160 de cai e rezonabil 10-11 la suta in oras si 7-8 in afara. Luati-va Smart Fortwo sau Toyota Prius si o sa fiti multumiti de consum. De ce nu va luati Insignia de 110 cai? Are un consum foarte bun daca mergi batraneste. Numai bine.


Si la 130 CP ti se pare rezonabil 11% in oras?
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Vesnica pomenire , consuma mult !
Eh , dar cat sa consume ,5 cat zice producatorul ? Cati va uitati ca la un diesel mergi de te plictisesti pana urca temperatura , e normal sa consume mai mult .Oricum este tot mai evident ca motoarele diesel nu sunt cea mai fericita alegere pentru a parcurge distante scurte in oras , motorul nu apuca sa se incalzeasca si deci consumul creste , mie 1.8 benzina pe frigurile astea imi ia 12-13 ... asta este masina grea , motor mic consum mai mare .Oricum este ciudat sa stai sa calculezi la litru benzina dupa ce accepti sa cheltuiesti atatia bani pe masina si intretinerea ei .E o vorba veche "masina consuma cat ii pui" , puneti conbustibil de 50 de lei sa vedeti de putin o sa consume Smile.
On topic 2l 4x4 consider normal un consum de 7-8 extraurban si 11-12 urban .
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sebastian_dorca a scris:
Si la 130 CP ti se pare rezonabil 11% in oras?


Viteza medie fiind cat ?
Mie la 130 de CP nu imi consuma mai mult de 9,5 l/100 km pe frigul asta,dar la Zafira 2.0 DTI imi ia o medie de 12 l/100 km,la o viteza medie de 20km/h,se incalzaste foarte,foarte greu...daca e motorul cald la 90 de grade,consuma 7,5-8,5 in oras functie de trafic,dar cand e rece,e nasol....
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:
sebastian_dorca a scris:
Si la 130 CP ti se pare rezonabil 11% in oras?


Viteza medie fiind cat ?
Mie la 130 de CP nu imi consuma mai mult de 9,5 l/100 km pe frigul asta,dar la Zafira 2.0 DTI imi ia o medie de 12 l/100 km,la o viteza medie de 20km/h,se incalzaste foarte,foarte greu...daca e motorul cald la 90 de grade,consuma 7,5-8,5 in oras functie de trafic,dar cand e rece,e nasol....


Viteza medie e undeva la 27 km/h si consumul mediu e 9,2% pe CB. Dar real, la un plin facut si umblat doar urban,consumul e de vreo 10.7% fara clima si 12% cu clima. Si ca exemplu de consum extraurban,am facut sapt un drum de Timisoara-Arieseni,cam 550 km. 2 persoane cu cateva bagaje,mers normal,mi-a scos un consum de 7,5% la pompa.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Pe ruta Bucurest -Focsani si retur,am obtinut recordul de 5,4l/100 km (viteza medie fiind mare,nu mai stiu cat,in jur de 70 km/h),cu 4 persoane fara bagaje,mergand aproape legal,la cate radaruri erau pe drum.
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Pe ruta Bucurest -Focsani si retur,am obtinut recordul de 5,4l/100 km (viteza medie fiind mare,nu mai stiu cat,in jur de 70 km/h),cu 4 persoane fara bagaje,mergand aproape legal,la cate radaruri erau pe drum.


Medie mai jos de 6,5% n-am reusit sa scot.Si asta mers cu maxim 90-100 km/h.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR