Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cautat e forum dar nu gasesc exact ce caut: vreau sa vand opel-ul meu si sa-mi iau unul nou (astra G se vinde, astra J se cumpara).

Nu stiu ce trebuie facut ca sa vand masina. Evident, gasesc cumparator, apoi ce urmeaza? As vrea sa stiu la ce sa ma astept ca sa nu-mi iau vre-o tzeapa. Cum se face trazactia astfel incat el sa nu plece cu masina inainte de a avea toti banii si evident, eu sa nu am banii inainte ca el sa poata pleca cu masina?

Merci
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca dadeai o cautare cu google, gaseai imediat solutia la problema ta. Nu trebuia deschis topic nou pe tema asta.
http://www.e-transport.ro/P...news5645-p81.html
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut si La Multi Ani! La rubrica Vand/Cumpar Masina poti sa iti faci un topic cu masina ta .

https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=14
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cristi71000 a scris:Salut,

Am cautat e forum dar nu gasesc exact ce caut: vreau sa vand opel-ul meu si sa-mi iau unul nou (astra G se vinde, astra J se cumpara).

Nu stiu ce trebuie facut ca sa vand masina. Evident, gasesc cumparator, apoi ce urmeaza? As vrea sa stiu la ce sa ma astept ca sa nu-mi iau vre-o tzeapa. Cum se face trazactia astfel incat el sa nu plece cu masina inainte de a avea toti banii si evident, eu sa nu am banii inainte ca el sa poata pleca cu masina?

Merci


Intai de toate, gasesti un cumparator, incheiati un act de vanzare cumparare intre tine si el,iti iei banutii, mergi la circa financiara si o scoti din evidenta de pe numele tau ( radiere), ii scrii pe certificat la rubrica "instrainat catre" numele cumparatorului, data si semnezi, ii dai cartea, talonul cheile si masina. Daca vrei sa iti pastrezi numerele, le rezervi la politie dupa ce ai facut actul de vanzare cumparare, ii dai o copie dupa chitanta de rezervare noului propietar si il rogi sa nu predea numerele cand o inmatriculeaza pe numele lui, urmand sa ti le inmaneze imediat dupa inmatriculare. Toti pasii trebuie sa ii faci cu cumparatorul de fata, e mai bine si pentru tine cat si pentru el. Evita cazurile de genul " facem contract, iti dau banii, imi dai masina, si mai vedem noi". Vanzarea si radierea masinii de pe numele tau de la circa financiara se face rapid, in 2-3 ore maxim.
Bafta
Skip ads

  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles ca ar fi nevoie ca vanzatorul sa se duca la RAR pentru o verificare a seriei motorului?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
da.
dupa ce o cumpara de la tine,ca sa o poata inmatricula pe numele lui
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Se cheama "identificare" si se face de cumparator in vederea inmatricularii masinii pe numele lui.
Bafta.
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Bun, merci de raspunsuri. Deci eu fiind vanzator nu am treaba, cumparatorul trebuie sa se duca cu ea la rar in vederea inmatricularii.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
tu iei banii
faci contractul de vanzare cumparare
scri pe talon instrainat catre .. la data de.. si dai cu subsemnatul
si apoi te duci la fisc sa o scoti de pe numele tau
si gata
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR