Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut ca Opel ofera si scaune pentru copii echipate cu transponder care dezactiveaza automat airbagul cand este montat scaunul. Folositi asa ceva? Cat costa un asemenea scaun?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din moment ce orice rahat de plastic in forma de scaun pt. copii costa minim 300 lei nici nu vreau sa ma gandesc cat costa unul dedicat Opel. De ce nu il pui pe bancheta spate? E mult mai sigur si simplu. Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
elegance, sunt situatii in care doar unul dintre parinti este in masina cu copilul si atunci este bine sa fie langa el ca sa ii vorbeasca.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris: este bine sa fie langa el ca sa ii vorbeasca.

Sincer,cred ca sunt mofturi..Poate sa stea la fel de bine si in spate,MAI ALES ca e mai in siguranta acolo...Poate sa vorbeasca mai tare parintele,sau sa dea muzica mai incet.Simplu.E mai usor de luat sugaru`si de pus pe scaunul din fata,dar atat..Sau poate oi fi eu mai conservator.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am folosit 3 anu un Chico iar de 1 an il foloseste un bun prieten fiindca noi am crescut si nu ne mai incape. In marea majoritate a timpului, scaunul a stat in spate dar au fost si 3-4 situatii in care a trebuit sa plecam 300 km doar eu si puiutu. Cand mergi cu copil de 2-3 ani peste 4 ore in masina, sigur nu vrei sa fie in spate. Ii cad jucariile din 3 in 3 secunde iar cel mai important, se plictiseste si se agita pentru ca nu e langa tine.
La mine nu stiu sa existe posibilitatea dezactivarii airbagului asa ca am facut tot posibilul sa nu trebuiasca sa sara.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Noi folosim scaunul de 2 ani si intotdeauna in spatele soferului. Motivul in parasolarul soferului exista o oglinda in care din cand in cand imi mai arunc ochii sa vad ce face "fetita lui tata". Niciodata n-am avut probleme chiar daca am circulat si numai in doi. Am avut si rute mai lungi de ex. Deva-Cluj - Zalau sau Deva - Arad insa in majoritatea cazurilor dupa aprox. 30 minute aveam "somn de voie". In restul perioadei era important un dialog de genul " uite tati o vaca Laughing " sau " uite acum trecem prin padure Laughing " sau alte situatii care ii starneau curiozitatea de a privii pe geam. Acum avem aproape 3 ani si deja ne descurcam singuri cand e vorba de mancare si apa, adica nu mai trebuie sa trag pe dreapta pentru astfel de situatii. Oricum confortul calatoriei intr-un scaun (nemaivorbind de siguranta) il face indispensabil pentru copil. Nu pot sa inteleag cum de mai sunt parinti care isi duc copii in brate chiar si pe locurile din spate. Riscul e prea mare. Conduc atent insa atunci cand am copilul in masina devin si mai atent, las o distanta ceva mai mare fata de autoturismul din fata si evit manevrele bruste, si cu toate astea astea de doua ori am fost pus in situatia de a frana brusc ( idioti care intra in depasire in ideea ca au loc si iti "iau fata" Evil or Very Mad ).De fiecare data copilul a fost OK fara sa fie bruscat ori sau afectat in vreun fel.
  • danLaza

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 17ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ESTE util un asemenea scaun ptr. copil mai ales daca iesi din tara unde e obligatoriu,Eu personal am cumparat unul din germania cu 45 euro desi juniorul meu are 7 ani.Asa sunt linistit ca daca se intimpla nefericitul stiu ca e in siguranta in spate pe bancheta si el zice ca e si mai confortabil decit pe bancheta.Atentie trebuie si centura pusa.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
atentie la cosuletele pt bebelusi! sotia si-a pierdut 2 dinti la un impact lateral deoarece la exterior cosul are marginile dure. eu il foloseam de obicei pe bancheta din spate pe mijloc, abia dupa accidentul avut vara trecuta am realizat ce pericol reprezinta pt ceilalti ocupanti ai banchetei. in stanga era fetita mea de 4 ani , in dreapta sotia.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Noi avem un scaun care este pus pe mijlocul banchetei din spate insa nu sunt foarte fericit cu pozitia si cum sta prins scaunul. Foloseste vreunul dintre voi sistemul ISO de prindere? as vrea sa iau un scaun cu acest sistem de prindere dar trebuie sa vad daca suporta si bancheta...

Foca
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu inca nu il folosesc pentru ca bebicul este inca in burta si are decat 3 luni ,dar ma gandesc temeinic sa cumpar unul ,si pentru siguranta si pentru confortul lui,dar intrebarea este ce siteme de prindere trebuie sa iaba,pentru ca eu la caravanul meu din 2000 nu cred ca are sistem iso de fixare,am decat centurile clasice pe spate,unde cea din mijloc sa blocat si am fost nevoit sa o tai,deci pe spate mai am decat 2 din 3 .
si inca o intrebare de la ce varsta e indicat sa asezi copilul in scaunel de masina,ma gandesc ca dupa 6 luni de la nastere.sau poate si mai mult.?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
in fata pe locul mortului?
nu ca ar trebui sa ne facem griji pentru asa ceva dar doamne fereste
cel mai bine in spate pe mijloc.
poti sa-i vorbesti,il vezi in oglinda si daca e sa-i dai de mancare poti sa opresti si sa te intinzi Wink
plus ca nu cred ca ai voie cu copii mai mici de 12 ani pe scaunul din fata cu sau fara scaun si iarasi nu stiu cum vei dezactiva airbag`ul sa nu-l loveasca in caz de vreo nenorocire
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR