Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Laur Voicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am reusit de curand sa fisurez parbrizul (aveam o mica crapatura de la o piatra, care s-a extins de la caldura directionata spre el, pe o vreme geroasa). Acum, vreau sa il schimb, dar nu stiu ce fel de parbriz se apropie de cel original. Multi ofera unul verde cu sau fara parasolar (albastru sau gri), sau sungate cu parasolar, dar nu stiu care este pretabil. Am o Astra Clasic 2, din 2006. Parbrizul original este Pilkington, dar parca nu are nici o tenta de verde, albastru, etc, dandu-mi impresia ca este clar.
Skip ads

  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Uite aici, ei sunt distribuitori autorizati Pilkington. Centru de Parbrize. Ei te pot ajuta dupa ce le dai VIN-ul masinii.
  • Laur Voicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multam mult, e cam ce ma gandeam si eu
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
orice-ai pune, sa nu te astepti sa fie la fel de rezistent ca cel original ... cel putin nu parbrizele comercializate in RO ... am 2 amici care au schimbat 3 parbrize in 2 luni de zile ... acum umbla amandoi cu el crapat ...
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
iti recomand cu caldura http://www.autoglas.ro
sunt prompti,seriosi,si fac treaba de calitate.au mari stocuri de parbrize si te rezolva pe loc,in ordinea sosirii clientilor.daca au avut pe stoc parbriz de astra f,iti dai seama ca de G au sigur,fiind o masina mult mai des intalnita.suni acolo si daca nu ma insel seful de service era un nene Lucian,foarte de treaba.eu l-am schimbat anul trecut.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:orice-ai pune, sa nu te astepti sa fie la fel de rezistent ca cel original ... cel putin nu parbrizele comercializate in RO ... am 2 amici care au schimbat 3 parbrize in 2 luni de zile ... acum umbla amandoi cu el crapat ...


depinde de noroc
veneam cu zafira din de ,acum vreo 3 ani,nici n-am ajuns la SB ca si mi l-a pocnit un kataroi de tir.
schimbat cu unul NordGlass ,presupun eu PL, si de atuncea slavit fie cerul, no problem
la Romanica poti sa pui si mama Pilkingtonului ca daca ai ghinion schimbi si la saptamana.
as merge pe ceva cat mai ieftin.SYNAPSE a recomandat ceva bun pentru B ,mai ales
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pilkington luat din romania m-a tinut fix 1 an. Bine, el saracul e inca intreg, dar daca merg cu soarele in fata nu vad nimic, atat de plin de ciobituri minuscule e.
Nu se compara calitativ cu cel original. Ma doare sufletul sa-l schimb din nou desi nu e crapat.
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
mare atentie cum si unde montezi noul parbriz
demontarea se face la service cu un fel de lasou de otel cu minere de lemn
URITA treaba
(am facut la reprezentanta si la toate asta e procedeul)
dupa lipire daca au pus prea mult adeziv
se vede si trebuie indepartat cu caterul si ce e mai grav
de atunci am zgomote in bord ca si cum nu e asezat-in stinga grilei la sofer
daca apas un pic pe bord sub geam inceteaza
-concluzia ?
eu am schimbat pe casco parbrizul ca era o mica ciupitura de la piatra il am rezerva in garaj
sanatate
Skip ads

  • Laur Voicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Marea mea dilema este daca parbrizul meu este clar; cei de la pilkington nu au decat verde sau sungate (banuiesc ca este cel heliomat, care costa de rupe). O alta dilema este daca sunt originale, deoarece din discutiile cu prietenii, se pare ca la noi se aduc din Turcia, asa ca ce as putea spune de calitate.... Parbrizul original a luat o gramada de pietre, la care a rezistat cu stoicism, iar daca nu faceam imprudenta de a directiona caldura pe el, cred ca rezista mult si bine cu o biata ciobitura.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ce experienta a avut fratimiu cu cei de la Pilkington , nu-ti recomand firma asta. Sunt neseriosi si de-a dreptul nesimtiti. Prima oara i-au pus alt model de parbriz , era stramb si nu venea oglinda retrovizoare , normal. L-au pus sa semneze pentru predarea lucrarii inainte sa vada masina , dar fratimiu nu a acceptat si a fost sa vada masina. Era stramb parbrizul. Apoi s-a dus in alta zi , nu stiu ce dracu' i-au facut , dar i-au zgariat capota si i-au dat cu ceva "solutie". Se vedeau 2 pete mari pe capota. Din nou , aceeasi nesimtire. Au vrut sa semneze inainte sa vada masina. Ma rog , s-a mai certat mult timp cu ei pana i-au pus parbrizul care trebuia. Daca vreti mai multe detalii cautati-l pe fratimiu , are userul @bushy pe forum. In orice caz , foarte nesimtiti. nu merita sa schimbi la ei.
  • Laur Voicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Este cineva care a schimbat parbrizul la cei 2 ,,titani'' din Bucuresti: Pilkington sau AGER? Nu stiu care dintre ei prezinta mai multa credibilitate. Un vecin a fost la cei de la Pilkington, i s-a montat parbrizul, dar parca emblema din coltul lui nu seamana cu a mea, este mai stramba, mai stearsa, parca a desenat-o un copil cu carioca. Plus ca a luat deja o piatra si l-a crapat intr-un colt. Bine, masina este un Logan, parca unghiul de inclinare al parbrizului difera, dar firma PILKINGTON-Filaret troneaza falnic in coltul opus crapaturii....

L.E. pt. danywhy: multumesc de ajutor, aveam unele indoieli, dupa o discutie avuta cu ei azi; sunt membru bebe,nu stiu sa dau de fratele dvs, dar parerea conteaza.

poti folosi butonul "modifica' timp de 60 minute Wink ( Edwin )
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu puneti parbriz pilkington, numa denumirea este la fel cu cea originala. Calitatea e execrabila. Din cauza asta o sa schimb eu un parbriz care are nu mai mult de un an.
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu asta vara am schimbat parbrizul original, am pus Pilkington de care sunt f multumit. Demontare si montare profesionista, pret decent, calitate f buna. Nici un fel de pbl. pana acum, m-a costat 300 lei parca, e stantat pe el PILKINGTON si orasul din Anglia unde a fost fabricat, mi-au dat garantie 2 ani. Parbrizul a fost prevazut cu suport ptr. oglinda retrovizoare, are tenta verzuie, parasolar si grila in partea de jos. Am cerut oferta de pret pe net...atunci a fost si o reducere insemnata....eu sunt multumit.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu sunt multumit de montaj si de pret, problema e ca orice fir de nisip lasa o groapa in parbriz.
  • Laur Voicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pentru Bushy: Multumesc mult pentru sfat, cred ca am sa merg la cei de la AGER, deoarece se pare ca sunt seriosi, majoritatea au o parere buna despre ei. Inca o data multumesc!
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Astept pareri ca si eu sunt nevoit sa-l schimb.
  • Laur Voicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Se pare ca in Bucuresti este mai multa neseriozitate, deoarece multi din alte localitati sunt mutumiti de firma Pilkington, probabil difera furnizorul si OAMENII.
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu habar n-am cat sunt de seriosi sau nu, ei au fost singura firma din oras care aduce Pilkington, si mi-au dat si oferta de pret. Dar de atunci nu s-a materializat nimic. Si eu sunt surprins de reactiile colegiilor, asa ca daca ajung sa schimb parbrizul, o sa ma orientez in alta parte. Pacat celor care nu sunt multumiti si trebuie sa impartaseasca experienta lor neplacuta.
  • Laur Voicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru recomandari. Are cineva o parere despre cei de marctec? nu se specifica producator, dar ofera cel mai mic pret de pe piata. Am cerut o oferta, dar nu am primit nimic...Cred ca am sa fac un drum la ei...
  • bushy

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sa ne spui si noua cat costa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR