Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ce recomand sunt Pilkington sau Saint Gobain, eu m-am interesat de Saint Gobain, si pt astra g am gasit la 600 ron cu senzor de ploaie si heliomat, si undeva la 400 fara senzor! Alea ieftine tin tot de atatia bani! Auzi, ai iti dau reducere la urmatorul, pai cum e asta, de cate ori il schimbi, anul si parbrizul? Plus ca la 2 schimbari - ai dat cat pentru unu de calitate!
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
In acest caz, fiecare are parerea lui. Eu am pus nordglas la 250 lei pe fabie. In cazul unui impact cu o piatra si asta si cel de firma au mari sanse sa se sparga. Poate nu e atat de rezistent la zgaraieturi dar prefer sa-l schimb la 2 ani daca e nevoie dar tot nu dau 450 lei cat mi-a cerut in Iasi pe o citez ,,chinezarie''. Pe masina a fost Saint Gobain dar era foarte, foarte matuit.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Asa e! Eu nu zic ca in final nu au toate aceeasi soarta! Eu il am cel original si e plin de zgarieturi si a mai luat si o petricica sub stergatoare! Si eu personal vreau ceva mai bun, daca tot dau jos originalul, macar cat cel vechi sa tina! Iar pe chinezarii si rahaturi, sa faca bors! Nu vrei sa stii, in caz de accident ce iti poate face un parbriz, nu am trait dar am cunostinte! Acum fiecare stie cat isi poate permite si alege ce vrea!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pilkington 500lei cu tot cu montaj....
Pare rezonabil dar mai astept...
Skip ads

  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am cerut eu pret :Parbrizul solicitat este in stoc,cu tenta verde,cu sau fara parasolar albastru,import Germania ( marca Saint Gobain sau AGC Automotive-ex Splintex ) la pretul de 547 lei.Daca masina are in echipare senzori de ploaie este si acest parbriz in stoc la acelasi prêt.Montajul ( manopera+kit montaj+adeziv parbriz ) costa 160 lei si dureaza cca. 4 ore cu timp minim de uscare.
In eventualitatea unei progamari beneficiati de un discount de 10% la parbriz si manopera.
Preturile includ tva.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
547+160=707
10% discount = 71
rest 636
deci mai scump.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cu 250 lei cat costa parbrizul meu de la orezari, imi permit sa il schimb la 2 ani Very Happy
  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Care e mai bun calitativ?
NordGlass tenta verde, fara parasolar 290 lei, montaj inclus - fabricat in Polonia
Pilkinton cu parasolar albastru 650 lei, montaj inclus - nu mi-au oferit indicele E sau tara de fabricatie.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere sunt la fel de proaste. Teoretic Pilkington vine pe original, dar cele aftermarket au o calitate indoielnica.
  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Actualul e un Saint Gobain fabricat in Finlanda, foarte multumit de el dar s-a ales cu o floricica pe autostrada care ma cam deranjeaza la condus. Impactul a fost atat de violent incat nici un geam antiglont nu ar fi rezistat fara vreo urma Smile)
Cu cat citesc mai mult pe forumuri, cu atat tind sa cred ca e mai bine sa raman cu "steaua calauzitoare" deasupra ochiilor
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cu banii care ii dai pe Pilkinton, cumperi 2x Nordglas sau poate chiar 3 x Benson...
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
si cu loc pentru senzor de ploaie neaparat Smile
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ala se deseneaza cu markerul pe orice parbiz Laughing
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
nu prea cred.poate metaforic ai zis.eu chiar m-am interesat de unu dat fiind ca vreau sa imi pun la urmatorul schimb,si senzor,plus deaia,cine isi mai pune oglinda electrocromata,capacul acela la fix acopera zona marcata pe parbriz
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am pus pe corsa c oglinda heliomata de astra h .Un coleg de forum si vecin a facut acelasi lucru pt vectra c fara a schimba parbrizul.

Partea neagra de pe parbriz am facut-o din folie auto (decupata anterior dupa forma carapacei de la oglinda ).
Locul exact unde vine lipit suportul de senzor lumina/ ploaie pe parbriz a fost decupat anterior in folia neagra.
Suportul de senzor l-am lipit la cineva care schimba parbrize , este un silicon negru foarte bun.

La corsa c oare merge conectat senzorul de ploaie / lumina de astra h ?
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Are cineva o idee ce urmari are un parbriz de slaba calitate in caz de accident? De ce va place sa va riscati cu lucruri indoeilnice? Am vazut destule efecte negative cu astfel de lucruri imprejurul meu - prieteni, familie - si nu merita!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ce urmari are? Se sparge diferit? Sticla ar trebui sa fie duplex si securizata. Mai departe?!?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca vorbim de dacia 1300 o fi asa..

insa vorbind de masini moderne,
la masinile moderne parbrizul e format din 2 foi de geam, puse una peste alta si intre ele se afla o folie speciala, care in caz ca se sparge parbrizul il tine inca cat se poate de intreg...
evident ca daca prin parbriz ai norocul sa-ti intre ceva mare (ex un pietroi, o pasare, un caine, etc) poate sa fie si mama securizatului ca tot dai de omu cu coasa...
nici cel mai securizat geam de serie nu te poate proteja de ceva care trece prin parbriz...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu este nici o diferenta in caz de accident. La fel se sparg toate si fiind duplex nu sar cioburi. Eu unul nu mai cumpar Nordglass eventual Pilkington sau Sant G...
  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut am parbrizul fisurat si vreu sa-l schimb ce parere aveti se merita unul nou sau secandhend original in stare buna .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR