Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ionut, se spune cum ai scris tu, da' de scris se scrie secondhand
Se merita ambele variante. La cel SH sa verifici:
- sa nu aiba crapaturi
- sa nu fie matuit (zgarieturi)

In cazul celui SH exista riscul sa se sparga la demontat/montat, deci iti recomand, daca se poate, sa il iei "cu montaj inclus". Adica sa ti-l monteze vanzatorul.
Skip ads

  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
la cel second hand exista riscul fisurarii/craparii acestuia oricand pentru ca nu ai de unde sa stii in ce conditii si cu cata grija a fost inlaturat de pe fosta masina, iar unul nou, nu este la fel de rezistent la praf si zgarieturi ca cel original.
  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
parbriz nou sau original secandhend ce parere aveti
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sh=mai ieftin dar cu ceva zgarieturi pe el,noaptea sau pe timp de ploaie nu prea vezi bine prin el
nou=mai scump,dar ce este nou este nou
Skip ads

  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri ce parere aveti de Pilkington Question
  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dupa 4 luni de utilizare, are ceva zgarieturi, desi am fost foarte atent atat cu parbrizul cat si cu stergatoarele.
  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
multumec petru raspuns dar montajul a fost inpecabil au fost probleme ,cu parprizu sa fie defect din fabrica este posibil si acest lucru
  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
montajul a fost ok, la fel si parbrizul, momentan singura problema e ca se zgarie usor
Skip ads

  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
am intrebare va rog frumos exista probleme daca montajul parbrizului se face la domiciliu in aer liber(in fata blocului)
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu e o problema ca montezi parbrizul in fata blocului dar trebuie ca cel care se ocupa de asa ceva sa stie ce sa faca si sa aibe sculele necesare atat de dezlipit vechiul parbriz cat si de curatat apoi montat noul parbriz
  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsurii
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sunt in dilema! Am sunat la Pilkington si nu au parbriz cu parasolar si senzor de ploaie. Au doar cu senzor de ploaie , parasolar si atremic dar la 1050 lei , cheder 65 lei si montajul 150 lei. In rest ori aleg cu parasolar, ori aleg cu senzor de ploaie. La fel si la Nordglass. Acum ce imi recomandati? Cu parasolar sau cu senzor de ploaie? Pilkington sau Nordglass? Multumesc!
Skip ads

  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Mi se pare o suma enorma pentru parbrizul de la Pilkington, eu am pus in 2012 un parbriz Benson cu parasolar si am platit undeva la 250 de lei si nu am avut probleme cu el. Am avut garantie 90 de zile in caz ca constatam ca avea un defect optic. Nu pot sa-ti recomand parasolarul in detrimentul senzorului de ploaie desi te poti lipsi foarte usor de el. Asta e mai degraba alegerea ta iar un parbriz scump are aceeasi soarta ca si unul ieftin.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La Nordglass e 350 lei cel cu senzor de ploaie si 200 lei cel cu parasolar. Nu stiu inca ce sa aleg, dar nu prea as renunta la senzorul de ploaie , deoarece nu am temporizator, si nu mai pot regla viteza la stergatoare. Oare pot pune o folie semitransparenta ca parasolar?
  • nicu.work

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2015

  • Mesaj Privat
danywhy a scris:Dupa ce experienta a avut fratimiu cu cei de la Pilkington , nu-ti recomand firma asta. Sunt neseriosi si de-a dreptul nesimtiti. Prima oara i-au pus alt model de parbriz , era stramb si nu venea oglinda retrovizoare , normal. L-au pus sa semneze pentru predarea lucrarii inainte sa vada masina , dar fratimiu nu a acceptat si a fost sa vada masina. Era stramb parbrizul. Apoi s-a dus in alta zi , nu stiu ce dracu' i-au facut , dar i-au zgariat capota si i-au dat cu ceva "solutie". Se vedeau 2 pete mari pe capota. Din nou , aceeasi nesimtire. Au vrut sa semneze inainte sa vada masina. Ma rog , s-a mai certat mult timp cu ei pana i-au pus parbrizul care trebuia. Daca vreti mai multe detalii cautati-l pe fratimiu , are userul @bushy pe forum. In orice caz , foarte nesimtiti. nu merita sa schimbi la ei.


Probabil cea mai buna si subtila metoda de a pune o pata neagra pe o firma, cu scopul de a face oamenii sa o ocoleasca, de multe ori nefiind adevarat.
Poate e o samanta de adevar in povestea ta, dar parca prea multe a patit fratele tau la o firma totusi autorizata.

Nu am fost niciodata la o vulcanizare sa-mi schimbe roata si sa ma trezesc ca au incurcat si mi-au pus una de bicicleta din greseala...fii serios!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR