Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • mariusopelastra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La multi ani tuturor !
Am un opel astra caravan 1.7 CDTI 2004 si am avut un accident frontal. In urma accidentului, turbo nu mai functioneaza iar pedala de acceleratie este aproape la podea si nu se mai tureaza decat f. putin . Se poate ca din cauza turbo-ului sa fie pedala de acceleratie jos ,aproape de podea si daca-l schimb sa-si poata reveni la normal? Ma poate ajuta cineva cu sfaturi sau informatii legat de aceasta problema?
Multumesc mult!
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu are legatura cu turbo, cel mai probabil s-a rupt ceva la pedala de acceleratie din cauza impactului (probabil din impact ai nimerit cu picorul pe pedala si a cedat)
Daca nu ma insel pedala este ajutata de un arc sa se ridice.
Sistemul de acceleratie functioneaza pe baza unui potentiometru (exact ca la volumul de la cd-player Very Happy )
  • mariusopelastra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:Nu are legatura cu turbo, cel mai probabil s-a rupt ceva la pedala de acceleratie din cauza impactului (probabil din impact ai nimerit cu picorul pe pedala si a cedat)
Daca nu ma insel pedala este ajutata de un arc sa se ridice.
Sistemul de acceleratie functioneaza pe baza unui potentiometru (exact ca la volumul de la cd-player Very Happy )


Multumesc mult !Sper sa fie asta
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic mai intai sa verifici turbina, caci nu cred ca te-a prins impactul cu piciorul de acceleratie. Verifca vacuumul, tubulatura si turbina.
  • rionelus

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La astra G (si probabil si la alte modele) pedalierul e proiectat sa cedeze (sa se rupa) in caz de impact frontal pt a proteja picioarele. Daca a fost afectat turbo la impact reiese ca acesta a fost destul de puternic incat sa se fi putut rupe si pedala. Cele 2 probleme sunt independente una de alta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR