Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
_mihai_ a scris:Toti asteptam sa mearga si sa fie o solutie pt toti Smile.

"To cross one's fingers, is a hand gesture used to superstitiously wish for good luck "


aha....mistic,o.k.! Cool
Skip ads

  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nici o veste Gabriela?
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
_mihai_ a scris:Nici o veste Gabriela?


inca nu..... astept sa ma anunte ca au comandat glisierele.....mai astept doua,trei zile , apoi ma duc din nou la reprezentanta, sa-i "impulsionez"....oricum trebuie sa ma programez pentru revizia de 1 an ....sper sa se rezolve , ca m-am saturat de "troncaneala" ! o sa postez imediat ce am rezolvat (nici nu vreau sa ma gandesc ca nu o sa se poata!), primele "impresii"!
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@_mihai_

nu am mai avut rabdare si m-am dus astazi la service "radacini" braila, m-am programat pentru sambata la revizia de 1 an si tot atunci o sa-mi schimbe si glisierele ( mi-au spus ca pana sambata sosesc !).....revin sambata cu "impresii" si preturi la revizie !
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema cu glisierele.....s-au schimbat, s-a facut proba in mers si .....zgomotele au disparut !
dar , a ramas un "troncanit" ( se aude la denivelari si sunetul este unul infundat ) la roata dreapta spate si s-a constatat ca este de la amortizor ! .....s-a facut un test al amortizoarelor : fata dr.79%, fata stg.76%, spate dr.62%, spate stg.61%.........s-a facut comanda de amortizor si o sa il primeasca in 1-2 saptamani...dupa ce se rezolva, revin cu impresii!
tin sa precizez ca personalul de la service Radacini Braila este unul extrem de profesionist si amabil ! asta ca o paranteza la ce am mai citit pe forum si anume "delasarea" ca sa nu-i spun altfel, din alte service-uri !
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dupa ce am rezolvat si eu cu glisierele, zgomotele nu au disparut. Acum am trecut si eu la faza asteptarii amortizoarelor spate Rolling Eyes
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In cati kilometri s-au dus amortizoarele de pe spate ? Rulati si pe drumuri neasfaltate ?
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Zgomotele erau de la inceput, nu au aparut pe parcurs. Asta au decis ei sa schimbe dupa glisiere si indicatiile celor de la GM. Ca idee au vazut numai asfalt si gropile din Bucuresti pret de 7000 km. Deci nu ar trebui sa fie uzate din punctul asta de vedere.
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
irmscher O1 a scris:In cati kilometri s-au dus amortizoarele de pe spate ? Rulati si pe drumuri neasfaltate ?


numai asfalf...si nici gropi nu am luat ! sper sa se rezolve dupa schimbarea amortizorului/amortizoarelor, dar tare imi este teama ca problema vine de la "inovatia" cu bratul watts..zic si eu, nu stiu ! Crying or Very sad
  • ClaudiuBar

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si eu am zgomete pe spate... inca nu am ajuns la un service... parca imi e si frica de ce o sa zica....
toate aceste schimbari glisierele si amortizoarele au fost facute pe garantie?

mi se pare inadmisibil la 5500km sa ai asemenea probleme Sad
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Problemele astea le-ai avut sigur de la inceput dar nu ai bagat de seama. Nu te costa nimic. Doar benzina care ti-o consuma cat fac ei "teste" de rulaj.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Schimbat amortizoare spate. Acum e ceva mai liniste, inca nu m-am convins ca au disparut zgomotele... nu am mers suficient de mult si pe drumuri cu probleme sa-mi dau seama.
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
bamo a scris:Schimbat amortizoare spate. Acum e ceva mai liniste, inca nu m-am convins ca au disparut zgomotele... nu am mers suficient de mult si pe drumuri cu probleme sa-mi dau seama.


s-a schimbat si la mine , astazi, amortizorul spate dreapta ( acolo se auzeau zgomotele la denivelarile mici si dese ale asfaltului si la o viteza de rulare de pina in 70 km/h, dupa aceasta viteza zgomotele disparand), s-a facut din nou un test al amortizoarelor si ........amortizorul schimbat era mai "slab" decat cel de pe stanga spate (cel din fabrica) cu 2 %....concluzia : amortizorul schimbat era bun, zgomotele provenind de la tipul de amortizor, care ar fi cu dublu efect Rolling Eyes ......asa ca am trecut chestia asta la capitolul "asa fac toate" si m-am resemnat !
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca o fi mai bun dublu efect asta, dar inovatiile astea tare zgomotoase mai sunt. Rolling Eyes
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ce o fi insemnand amortizor cu dublu efect ?
Sa fie asta dublu efect ?
http://www.youtube.com/watch?v=Fz2t1jGYaPU
http://www.youtube.com/watch?v=OVzBLRW9Odw
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E identic zgomotul care se aude in clip cu cel din timpul rulajului. Incredibil ce scapari pot sa aibe masinile astea...
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
.......si in clipul asta e prezentat zgomotul produs de glisiere
http://www.youtube.com/watc...uKgjLH4Y&NR=1
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si acum, daca face cineva o compilatie de sunet intre cele ale glisierelor si amortizoarelor iese sunetul magic! Cenzurat
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu aceste zgomote. Pana la urma este vreo solutie oficiala de la GM ptr. etrieri? Si sigur zgomotele vin doar de la etrierii spate?
In legatura cu cele de la amortizoare, nu cred ca amortizoarele in sine sunt de vina, ele isi fac treaba, insa sunt concepute prost cu acel plastic care joaca la fiecare denivelare...nu stiu sincer de ce l-au proiectat asa...
  • kalin_111

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari pt abordarea subiectului, troncanitul este fff stresant mai ales la drumurile din rO. Zgomotul pare sa vina cum se obs si in filmulete din 2 parti 1amortizoare 2etrieri ceva dubios este faptul ca ambele filmulete provin din rusia asta inseamna ca, rusii sunt cei mai isteti si doar ei au aflat de unde se aude zgomotul sau ca astia de la GM fac mijto de noi si de rusi cu niste piese jalnice si restul lumii nu are nici un stres legat de troncanit...
In fine cat de curand o sa postez un filmulet cu troncanitul etrierilor dupa ce a fost schimbata nus ce contragreutate bla bla bla...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR